0
zpět
10461

Hyundai i30 N Performance – obstojí první korejský hot hatch v tvrdé konkurenci?

Snoubí dravost Hondy Civic Type R a civilní nadčasový vzhled Seatu Leon Cupra 300. Podstatným bonusem oproti konkurentům je maximální možná míra individualizace nastavení a kombinace jízdních režimů. Sportovní prvotina korejské automobilky se umí prostřednictvím jednoho tlačítka změnit ze spořádaného městského vozu na ostrý sporťák brázdící silnice jako na rallye.
24.09.2018, testy

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
+29
Design sportovního modelu vychází z mateřské Hyundai i30 a na pohled se liší pouze v detailech. Tento vůz už od pohledu působí vkusně a nadčasově. Líbily se nám sportovní nárazníky s červenými linkami, černý střešní spoiler, který nesmí chybět u žádného ostrého hatchbacku, i na pohled umírněné koncovky výfuku, který se ovšem umí řádně projevit. Tak se nám v podstatě jeví kompletně celý model. Na pohled umírněný, ale uvnitř ostrý jako břitva. Oproti modelu i30 N má testovaná verze Performance i 19palcová kola, která vypadají jednoznačně lépe.

Ve srovnání s konkurenčním Seatem Cupra je design testovaného vozu dravější, přesto je v rámci sportovních modelů minimalistický. Žádné do očí bijící vychytávky a extravaganci jako u Hondy nečekejte.

V interiéru bychom čekali víc „muziky“. S mateřskou i30 je testovaný vůz uvnitř takřka totožný. Nejvíce se odlišuje sportovním prošívaným volantem se dvěma světle modrými tlačítky, která jsou určena pro nastavování jízdních režimů. Sedadla jsou sportovní, ale zdála se nám trochu příliš měkká a opora v zatáčkách by mohla být lepší. Takovému Golfu GTI s výrazným bočním tvarováním nemohou konkurovat. Na druhou stranu je testovaný vůz vskutku prostorný a umíme si představit, že ho využijeme nejen na brázdění silnic v ostrém tempu, ale i jako reprezentativního společníka pro všední dny, nákupy, i cesty ve čtyřech. Zavazadelník pojme slušných 395 litrů a konkurovat mu může pouze Honda, která nabízí u svého hot hatche celých 420 litrů (Leon i Golf 380 l). Co je zajímavé, zvládne Hyundai i přívěs o hmotnosti 700/1600 kg (nebrzděný, brzděný). Další důkaz tvrzení, že se jedná o opravdu univerzální auto, které si poradí s ledasčím.

Co se týče stavby vozu, má tenhle hot hatch oproti klasickému modelu i30 nižší i tužší podvozek, elektronicky řízený samosvorný diferenciál, řazení rychlostí s efektním meziplynem, výfuk s aktivními klapkami a především čtyři jízdní režimy plus pátý, který si řidič konfiguruje sám dle svých preferencí. To tu ještě nebylo. Vychytaným detailem je také otáčkoměr doplněný diodami signalizujícími úroveň zahřátí motoru. Nechybí ani informace upozorňující na optimální řazení. Ovládací tlačítka jsou rozmístěná logicky a na dosah ruky, což má nemalý vliv na komfort při řízení.

Pod kapotou ukrývá testovaný model dvoukomorové turbodmychadlo Twin Scroll s maximálním výkonem 202 kW a maximální kroutivý moment činí 378 Nm. Reakce na sešlápnutí plynu jsou okamžité, a když přidáme přesné řazení s krátkými drahami šestistupňového manuálu, pak není, co víc si přát. Motor má navíc skvělý zvuk ne nepodobný rallye vozům.

Výkon 202 kW je ve srovnání s přímými konkurenty slabým odvarem. Méně má pouze Golf GTi se 180 kW, který má ale zase jiné konkurenční výhody. Honda Civic Type R a Seat Leon Cupra jsou se svými 235 a 221 kW přece jen o něco dravější soupeři. Zrychlení z nuly na sto za 6,1 vteřiny je sice o tři desetiny horší než u Hondy a o jednu desetinu od Golfu GTI, ale například Seat Cupra je ještě o další 3 desetiny sekundy pomalejší. Z nuly na 130 km/hod už se ale dostane Hyundai o 4 desetiny vteřiny pomaleji než Seat. Jízda v Hyundai objektivně není nejrychlejší, pocitově je to ale jednička. Radost z jízdy dodávají extrémně vyladěné jízdní režimy a efekty včetně přeřazování s meziplyny.

Každá legrace něco stojí a jinak tomu není ani u testovaného vozu. Spotřeba v normálním režimu je poměrně příznivá. Uváděná kombinovaná spotřeba činí 7,1 litru na 100 km, což je oproti Hondě (7,7 citelný rozdíl). Naopak Seat šlape testovanému vozu s 6,9 l na paty. Na spotřebu Golfu GTI ve variantě Performance ovšem nemá žádný z konkurentů. Činí pěkných 6,2 litrů na 100 km. V reálu budete s i30N Performance jezdit s opravdu lehkou nohou za osm, normálně spíše za deset litrů. Při rychlejší jízdě se ale můžete dostat i na čtrnáct.

Tvrdá data a psané údaje jsou jedna věc. Zkušenost je však nesdělitelná. My jsme toho názoru, že kdo si do toho vozu jednou sedne, nebude chtít jinak. Efekty jsou vyladěné do detailu a možnost individualizace a kombinace je bezkonkurenční. Každý z jízdních režimů je navíc tak specifický a od ostatních jiný, že se tomu těžko věří. I30N řidiče skutečně baví, vyžaduje jeho pozornost a okamžitě reaguje na jakoukoli změnu. Tomu se říká čistá řidičská radost.

Zajímavé je také porovnání cen, které hraje opět do karet korejské automobilce. Za Hondu zaplatí majitel 929 900 korun. Seat se zdá být dostupnějším, v základu je k mání za 802 900 Kč. Za výbavu srovnatelnou s Hondou ovšem zaplatíte na příplatkách dalších cca 100 tisíc. Golf GTI Performance vyjde v pětidvéřové variantě na slušných 775 200 Kč. Jemu nejbližší Hyundai i30 N Performance ovšem drží cenu s ohledem na bohatou výbavu, ke které v podstatě není co připlácet, prakticky nejníže. Pořídíte ji za 779 990 korun. Pro nás jasná volba.

+ univerzálnost jízdních režimů
+ radost z jízdy
- méně atraktivní interiér
- slabší pružnost motoru
hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
3
jízdní komfort
5
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
3
řazení
5
řízení
5
sedadla
3
spotřeba
4
výhled z vozu
4
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
4.21
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4335
šířka (mm)
1795
výška (mm)
1447
rozvor (mm)
2650
rozchod kol vpředu (mm)
1556
rozchod kol vzadu (mm)
1564
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
50
motor
typ
zážehový řadový DOH 16V
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1998
kompresní poměr
9,5:1
max. výkon kW (k)/ot./min.
202 (275)/6000
spotřeba
město
10,6
mimo město
6,1
kombinovaná
7,8
palivová soustava
palivo
benzin
objem nádrže (l)
50
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
6,1
max. rychlost (km/h)
250
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
739990
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
759990
celková cena testovaného vozu (Kč)
759990
příplatková výbava
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.