Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Hyundai i30 N Fastback 2.0 T-GDI DCT – agilní, čitelný a rychlý…

Testy
František Mašek | 01.11.2021
dalších 13 fotek
foto: Hyundai
Nehodí se testovaný vůz chválit ihned na začátku, ale dnes udělám výjimku, a rád. Hyundai i30 Fastback N Performance je naprosto úžasný vůz, který je doslova perlou mezi tím vším, s čím se poslední léta na trhu setkáváme…
Díky investicím do elektrifikace svých vozů a také široké produkci nízkoemisních vozů si tak může Hyundai dovolit prodávat vůz, který slibuje zábavnou jízdu – sporťák Hyundai i30 Fastback N Performance. Způsob, jak se všeobecně nahlíželo v minulosti na jihokorejské vozy, je tentam a automobilka si užívá výsluní. Hyundai i Kia se zlepšili nejen po stránce spolehlivosti a kvality provedení, ale zejména se jim daří po stránce designu. Velkou zásluhu má na tom bývalý šéf divize BMW, který po třiceti letech přešel ke korejské automobilce a je autorem nejen vozu Kia Stinger GT, ale zároveň i modelů i30 N a Fastback.

Exteriér

Námi testovaný vůz je téměř shodný s i30 Fastback, rozdíl zvenčí najdete jen v několika prvcích, ať již designových nebo těch, které mají co do činění s aerodynamikou. Nový není jen přední nárazník, ve kterém jsou i přívody vzduchu (zlepšující proudění vzduchu a snižující turbulence v okolí kol), ale i 19“ kovaná kola z lehké slitiny Fuchs (jako součást výbavy Performance Package), která zlepšují ovladatelnost a trakci díky nižší hmotnosti. Nemohl jsem od nich odtrhnout oči a to se mi často nestává. V kombinaci s pneu Pirelli a červenými brzdovými třmeny jsou opravdu famózní. Ale u nových kol změny díkybohu nekončí. Vpředu jsou nové těhlice, brzdy narostly o 15 mm a disponují i dokonalejším chlazením. Zadní náprava dostala nové silentbloky, a zároveň i silnější ramena. Na obou nápravách jsou pak nové pružiny a adaptivní tlumiče.

Úpravou prošla i přední maska, která je nyní o něco širší i nižší, vůz dostal nová integrovaná světla denního svícení ve tvaru písmene V a o něco štíhlejší světlomety s nejnovější LED technologií.

Záď zaujme difuzorem s dvojitými koncovkami výfuku, které jsou nejen větší, ale hlavně tam nejsou jen tak pro krásu. Záď vozu je pak jednoduchá a jasně čitelná. Nejpůsobivější je každopádně elegantní spoiler a kombinované LED světlomety, nic více netřeba.

Za zmínku stojí kliky v barvě vozu, které tak neruší celkový design a naopak zvýrazněná zpětná zrcátka a boční prahy, které byly v černém provedení. Sice jde o maličkosti, ale v celkovém výrazu vozu jsou nakonec dost výrazné.


Důležité jsou také výztuhy v kufru, které zvyšují torzní tuhost karosérie a zároveň zajišťují konzistentní jízdní výkon a chování vozu, zejména v zatáčkách a při dynamické jízdě.

Zavazadlový prostor nabízí v základu 450 litrů (436 se vzpěrou) a po sklopení sedadel až 1351 litrů (1337 se vzpěrou).

Na výběr je i „celkem“ široká paleta barev (7), mě si jednoznačně získalo provedení Shadow Gray nebo Performance Blue.


Interiér

Interiér bych stručně popsal jako sportovně elegantní, kokpit nabízí jak snadné ovládání, tak i pohodlí. Pochvalu zaslouží rozmístění, které je zaměřeno převážně na řidiče a vše máte na dosah ruky, případně na dohled.

Interiéru dominuje o něco větší infotainment s 10,25“ obrazovkou, který je hbitý a oplývá přehlednou grafikou s vysokým rozlišením. Samozřejmostí je navigace, zrcadlení smartphonů, služba Bluelink s hlasovým ovládáním, bezdrátové dobíjení, USB porty atd. Nechybí zde ani možnost zobrazení infografiky, která vás informuje o výkonu, točivém momentu, turbo boostu, G-force ale i o časomíře kol a zrychlení.

Připlatíte-li si za paket „Sport“ (30 000 Kč) dostanete úžasně odlehčená, anatomicky tvarovaná sedadla s integrovanou hlavovou opěrkou, která mají dokonalé vedení, elektrické ovládání a jako třešnička na dortu pak působí logo, které je dokonce podsvícené. Sedadla jsou potažená kůží a Alcantarou. Navíc se díky těmto sedadlům a kovaným kolům z lehkých slitin ušetřilo nemálo hmotnosti, která se projevila na lepším výkonu a ovladatelnosti. Tenhle mazlík tak váží neuvěřitelných 1,5 tuny.

Co je však na vozu dle mého názoru nejdůležitější, je možnost personalizace. Vůz si lze nastavit opravdu na míru a celý systém nabízí oproti tomu minulému nejen lepší grafiku, ale i více funkcí. V jízdních režimech N Grin Control si tak můžete posuvníkem upravit například nastavení odpružení, řízení, chování motoru i převodovky, diferenciálu (e-LSD), elektronickou kontrolu stability (ESC) a v neposlední řadě i zvuk výfuků. Přes stejný systém se pak dostanete i do nabídky pro Launch Control (systém snižuje prokluz kol při prudkém zrychlení) a závodní řazení.

Převodovka umožňuje i režimy pro lepší řazení pod plným plynem. Režim N Grin Shift opravdu potěší a najdete ho například u vozů Porsche. O co jde? Na zhruba 20 sekund se auto přepne do módu, kdy je vše jen v tom nejostřejším nastavení. Já ho za ten týden párkrát použil a umím si představit, že jakmile bych vůz vlastnil, asi bych si dělal radost a občas se jel jen tak projet a najít místa, kde bych se na chvíli mohl vyřádit.

Na výběr jsou režimy Eco, Normal, Sport, N a vlastní režim N. Režim Eco je zaměřen na efektivitu, srovnávání otáček je vypnuto a reakce motoru i zvuk výfuku je v tomto režimu redukován na nižší úroveň. Funkce srovnání otáček zvyšuje otáčky motoru na otáčky vstupního hřídele, snižuje opotřebení a zvyšuje tak životnost.

Digitální přístrojový panel pak přehledně zobrazuje informace o teplotě oleje (červená zóna variabilního LED otáčkoměru se pak mění podle jeho teploty), točivém momentu nebo turbu. Nechybí ani funkce měření času řazení, jež podporuje jízdu na závodní trati.

Vůz je vybaven i moderními asistenčními systémy vč. těch bezpečnostních – systém autonomního nouzového brzdění s podporou odbočování, asistent pro jízdu v pruzích (LFA), asistent pro vedení vozu v jízdním pruhu (LKA), E-call, atd.

Motor – jízdní vlastnosti - spotřeba

Pod kapotou je ukryt benzinový dvoulitrový motor s turbem o výkonu 206 kW/280 koní a točivým momentem 392 Nm (při 2100-4700 ot.) spojený s 8st. dvouspojkovou automatickou převodovkou N DCT s řadícími pádly, anebo s 6st. manuální převodovkou s opravdu krátkými řadícími dráhami, kterou opravdu oceníte. Měl jsem tu možnost ochutnat obě dvě převodovky a hádejte, která u mě vyhrála? Řazení probíhá hladce a za mě je to jasná volba. Přestože řazení není v dnešní době už zdaleka tak in jako dříve, opět vás tato maličkost přenese do let, kdy řazení bylo naprostou samozřejmostí stejně jako komunikování s vrstevníky na hřišti a nikomu nepřišlo out. Opět si tak užijete podřazování a vytáčení motoru do vysokých otáček a nutno říci, že je to stále fajn zábava. Připočítám-li k tomu opravdu brilantní zvuk motoru přes dvě koncovky výfuku, není co dodat. Ve středním pásmu má motor těžký, hutný zvuk a při odstavení plynu ve vysokých otáčkách se dočkáte i střelby.

Testovaný motor je oproti tomu předchozímu ostřejší a zmizel efekt opoždění turmodmychadla. V Hyundai dále upravili i chladič stlačeného vzduchu, dali vozu lepší olejové kanálky, novou sadu výfukových ventilů ale i jiný tvar pístů.

Max. rychlost vozu je 250 km/h a stovky dosáhne za 5,9 sec. s manuálem (převodovka DCT dokonce za 5,4 sec.) Co dodat? Snad jen, že i ta nejobyčejnější cesta pro chléb a rohlíky, nebo návrat domů z práce bude zážitkem, který vám vykouzlí úsměv na tváři a nejen to. Budete se těšit na každou zatáčku, na každý moment, kdy opustíte hranice města a vyrazíte vstříc okreskám. Fastback se vám bude líbit nejen díky radostnému brumlání a skvělým jízdním vlastnostem, ale i proto, že jeho pořízení vám nezruinuje účet. Tenhle „parťák, který se dokáže z divoké šelmy stát po přepnutí do jiného režimu klasickým hodným „klukem“, jež poslouží dokonale i jako spořádaný rodinný vůz s velkým zavazadlovým prostorem totiž pořídíte za necelých 800 tisíc, a to vzhledem k tomu jaký je a co vše nabízí, není vůbec špatná cena.

Na výběr je celá škála jízdních režimů (v nichž se projeví i intenzita odporu volantu, avšak jen s částečnou zpětnou vazbou), já si oblíbil zejména dva, a to N Custom, který umožňuje individuální nastavení a potažmo režim N s omezenou elektronickou stabilizací, který je doslova návykový a jak jej ochutnáte, budete jen stěží používat jiný.

Naladění podvozku je opravdu komfortnější a tak, kde původní i30 N poskakovala, se ta nová spíše pohupuje. Pohodlnější, nebo chcete-li vyrovnanější jízdu, zaznamenáte zejména při ostřejším tempu, ale i tak vůz kopíruje každý kousek silnice a dle kvality silnice se vám zpět dostane pohody anebo třesu…s tím se nedá nic moc dělat.

Vůz je hravý a díky přenosům hmotnosti můžete brzdami odlehčit zadek před zatáčkou a při výjezdu z ní sešlápnout plynový pedál a docílit toho, že se zadní část vozu snadno dostane do perfektního řízeného smyku.

Testovaný „sporťák“ má opravdu velký potenciál a rozhodně se s ním nebudete nudit. Každá jízda ve vás probudí opět toho „mladého kluka“, který objevuje svět a má pocit, že dokáže naprosto cokoli, s čím se v životě setká.

Ale ať jenom nechválím, je tu tedy něco, co lze vozu vytknout? Mohla by to být třeba malá nádrž (50 l), slabší odhlučnění kol, vyšší spotřeba (pohybuje se kolem 11l/100 km, jednou se mi podařilo dostat pod 10l) a to i když se opravdu snažíte jet s lehkou nohou….a to je asi vše.

Závěr

Hyundai i30 N Fastback ve verzi Performance má po faceliftu řadu vylepšení a stejně si zachovává velmi přívětivou pořizovací cenu. Vůz prošel opravdu velkou řadou změn, které se v porovnání s konkurenčními automobilkami neodehrávaly až tak zvenčí, jako uvnitř vozu – a o tom to je. Hyundai i 30 N Fastback byl skvělým vozem už předtím a po faceliftu se vyškrábal téměř na pomyslnou hranici dokonalosti. Porovnám-li pak cenu s výkonem, s klidným srdcem mohu říci, že nic lepšího na našem trhu neseženete. Pokud jste se tedy na Hyundai ještě do nedávna dívali mezi prsty, zkuste to přehodnotit a třeba se na tohoto fešáka zajet podívat. Rozhodně změníte názor.

Klady
• Svižný na rovinách
• Obratný v zatáčkách
• Přístupná cena
• Dokonalý design
• Skvělé jízdní/závodní vlastnosti
• Použitelný i v „praktickém“ životě


Zápory
• Díky svažující se zádi zhoršený výhled
• Bohužel pouze 50litrová nádrž
• Vyšší spotřeba pohonných hmot
• Slabší odhlučnění kol
Hodnocení
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.14
* Hodnocení dle známky od 1 do 5 jako ve škole, kde 5 je nejhorší výsledek a 1 je nejlepší výsledek
Technický popis
Karoserie
Typ
Fastback
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 455
Šířka (mm)
1 795
Výška (mm)
1 419
Rozvor (mm)
2 650
Rozchod kol vpředu (mm)
1 573
Rozchod kol vzadu (mm)
1 564
Světlá výška (mm)
135
Provozní hmotnost (kg)
1 586
Maximální hmotnost (kg)
1 950
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,83
Objem zavazadlového prostoru (l)
436/1 337
Objem nákladového prostoru (m3)
X
Motor
Typ
Zážehový přeplňovaný DOHC E-CVVT16 V
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1 998
Kompresní poměr
9,5:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
206/280/5 500 - 6 000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
392 / 2 100 - 4 700
Max. výkon kW (k)
206 kW (280 koní)
Spotřeba
Kombinovaná
8,0-8,4
CO2 (g/km)
182-191
Palivová soustava
Palivo
95 NAT
Objem nádrže (l)
50
Kapacita baterií (kWh)
X
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
5,4
Max. rychlost (km/h)
250
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
8
Zavěšení kol
Vpředu
Ypu MacPherson s příčným stabilizátorem
Vzadu
Víceprvkové
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
Pneu 235/35
Ráfky
R19
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
719.900 Kč (2.0 T-GDI/184kW)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
839.990 Kč (2.0 T-GDI DCT Perf./202kW)
Cena příplatkové výbavy (Kč)
18.900 Kč metalický lak
Celková cena testovaného vozu (Kč)
858.890 Kč (2.0 T-GDI DCT Perf./202kW)
Příplatková výbava
POUZE: Sériová výbava (Performance)
X
Hodnocení článku
3.8 z 5 (76%)
Hodnoceno: 13x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů