0
zpět
421

Honda FR-V – placka pre šiestich

Že by ste si radšej prečítali test nového CRX, Prelude, alebo NSX? Klasické „placky“ sú v nenávratne, tak sa spolu s nami pokúste nájsť kontinuitu tradície Hondy v nových, netradičných modeloch...
14.03.2005, testy

hodnocení článku: 3.6 z 5 (72%)
hodnoceno: 7x
vaše hodnocení: -
+56

Že by ste si radšej prečítali test nového CRX, Prelude, alebo NSX? Že Honda už nie je tým, čo bývala? Nuž, klasické „placky“ sú v nenávratne, tak sa spolu s nami pokúste nájsť kontinuitu tradície Hondy v nových, netradičných modeloch.

„Čo bolo to bolo, terazky je všetko inak“, ale nevešajte hlavu! Honda si ako jedna z posledných samostatných automobiliek snaží zreteľne vyprofilovať image. Tento krok je v tvrdej, prevažne globalizovanej konkurencii nevyhnutný, ale prináša určité obete. Za jednu z tých najväčších by skalní fanúšikovia označili súčasnú generáciu Civicu a ani sympatický Jazz zrovna nezlepšil atmosféru medzi „hondistami“. Pochybnosti o ďalšom smerovaní automobilky ukončil až nový Accord, ktorý každému milovníkovi áut urobil radosť. Zdá sa, že Honda opäť našla recept na úspech, a neváha ho použiť. Tak prišlo na rad aj kontroverzné MPV Stream, ktoré koncom minulého roku dostalo pozoruhodného nástupcu...

Dodnes si pamätám, ako ma nadchlo 3+3 usporiadanie Fiatu Multipla, vravel som tomu „kladivo na empévéčka“, ale čas ukázal, že tomu tak celkom nebolo. Prišiel Opel Zafira, Renault Scénic II, Ford Focus C-Max a príšerka menom Multipla začala upadať do zabudnutia. Reinkarnácia originálneho usporiadania na seba nenechala dlho čakať a v roku 2001 sa na tokijskom autosalóne predstavila atraktívna štúdia Bulldog, ktorá bola verným predobrazom prvého Flexible Recreational Vehicle. Kompaktná Honda FR-V obohatila trh s minivanmi koncom minulého roku a v tvrdej konkurencii sa snaží dokázať to, čo sa Fiatu nepodarilo.

Honda FR-V a vybraté konkurenčné modely

 

Honda FR-V

 

Ford Focus C-Max

 

Renault Scénic

 

Seat Altea

 

Motor

 

1.7 16V VTEC

 

1.8 16V

 

1.6 16V

 

1.6 8V

 

Výkon (kW)

 

92

 

92

 

83

 

75

 

Max.točivý moment (Nm/ot.)

 

154/4800

 

165/4000

 

152/4200

 

148/3800

 

Zrýchlenie(0-100km/h) (s)

 

12,3

 

10,8

 

12,5

 

12,8

 

Max. rýchlosť (km/h)

 

182

 

193

 

185

 

181

 

Priemerná spotreba (l)

 

7,5

 

7,1

 

7,2

 

7,6

 

Min/max batožinový priestor (l)

 

439/1049

 

550/1620

 

430/1840

 

409/1320

 

Rozmery (d/š/v) (mm)

 

4285/1810/1610

 

4333/1825/1595

 

4259/1805/1620

 

4280/1768/1568

 

Cena v zrovnateľnej výbave (Kč)

 

599 000,-

 

630 000,-

 

593 000,-

 

535 900,-

 

Karoséria

Stojím zoči-voči buldogovi, ktorý sa od svojho originálu líši len pozmenenou maskou chladiča a výraznejšími svetlometmi. Na prvý ani na druhý pohľad nemám pocit, že sa pozerám na v prvom rade úžitkové auto. Podmanivosť výrazne klinovitého tvaru je šokujúca a len málokto jej dokáže odolať.

Rozmerné predné svetlomety sú s citom zasadené do plynulo stúpajúcej horizontálnej línie, ktorá obopína automobil od prednej masky popod zadné sklo, späť k maske s veľkým znakom Honda. Profilu dominuje výrazný prah a štvorica bočných okien s krivkou v štýle BMW X3. Zadné partie zvýrazňujú elegantné svetlá, ktoré sú súčasťou kolmej zadnej steny, originálne sa zakrivujúcej až nad spodnou hranou zadného okna.

Atraktívna karoséria s krátkymi prevismi, postavená na prepracovanej platforme CR-V, je vyvážená a pôsobí ... ako to len nazvať ... magneticky. Keď som s Hondou zastavil na čerpacej stanici prestalo byť stredobodom pozornosti nové Audi A6. Ľudia uprene hľadeli mojím smerom, dokonca sa pri mne pristavilo pár mladíkov a

skonštatovali, že mám krásne auto. To pravé ale prišlo vo chvíli, keď som z čerpacej stanice odchádzal a okolo mňa prefrčal nadupaný Civic. Letmo som si všimol, že chlapík za volantom sa otáča, začína brzdiť a zastavuje pri krajnici, kde čaká až ho dobehnem a so zatajeným dychom sleduje, ako prechádzam okolo. Bol to skvelý pocit, ale už druhý deň ráno som sa vrátil späť na zem a zatláčal slzy. Celým ľavým bokom efervéčka sa tiahol dlhý škrabanec, ktorý tam nebol, keď som od auta odchádzal.

+ atraktívny design

+ vyvážené proporcie

- „päsť na oko“ závistlivým susedom

Interiér

Mali ste na základnej škole radi matematiku? Ja veľmi nie, ale s Hodnou FR-V je radosť počítať. Akým autom prepravíte z miesta A do miesta B šesť ľudí, 439 litrov batožiny, a zaparkujete do medzery dva metre širokej a 4,3 metra dlhej? Náročná slovná úloha ukazuje len zlomok toho, čo rodinná Honda dokáže.

Obdivuhodne využitý obstavaný priestor je vďaka jednoduchému mechanizmu sklápania sedadiel príkladne variabilný a praktický. Prostredné sedadlá sú o niečo užšie než krajné a kvôli lepšiemu pohodliu v oblasti ramien sa dajú posunúť o 270 mm dozadu, čím vznikne dostatok priestoru pre šesť dospelých osôb priemerného vzrastu. Ľudia s výškou nad 190 cm sa na predných sedadlách budú cítiť najlepšie, keď sa to prostredné zmení na praktický stolík a lakťovú opierku v jednom. Zadné nedemontovateľné sedadlá sú delené v pomere 40:20:40 a po ich sklopení sa vytvorí rovná plocha, ktorá sa dá vďaka širokým zadným dverám s nízkou nakladacou hranou dobre využiť.

Rozložitá palubná doska je akoby rozdelená do troch logických celkov – prvým sa riadi automobil, druhým, ktorý je dekorovaný imitáciou hliníka, sa ovláda ventilačná sústava a tretím, ktorý je dekorovaný lešteným plastom, sa ovláda integrované autorádio a sledujú dôležité údaje.

Polohu za trojramenným, v oboch osiach nastaviteľným volantom som hľadal dlhšie než mám zvykom. Musel som sa zžiť s vyšším, trochu „dodávkovým“ usadením, malým rozpätím horizontálneho nastavenia sedadiel a horšou polohou spätných zrkadiel. Príjemná je poloha radiacej páky, ktorá spolu s ručnou brzdou našla umiestnenie v palubnej doske v bezprostrednej blízkosti volantu s tenším vencom. Napriek stiesnenejším pomerom na dĺžku pôsobí interiér veľmi vzdušne, čo ešte podtrhuje fakt, že som sa stále naťahoval buď za ovládaním automatickej klimatizácie a autorádia, alebo sťahovania okien. Ovládanie klimatizácie navyše vyžaduje určitý cvik, než prestane odvádzať pozornosť od riadenia vozidla.

Kvôli vysokej hrane bočných okien a menšej presklennej ploche pôsobí interiér dojmom robustnosti a bezpečnosti, ale treba sa zmieriť z horším výhľadom než aký je u minivanov bežný. Na druhej strane je vďaka malému okienku pred spätným zrkadlom potlačený efekt „mŕtveho uhlu“ spôsobený širokým A-stĺpikom. Pri každom manévrovaní je dobré mať na pamäti veľkú šírku auta, ktorá so spätnými zrkadlami presahuje dva metre.

S výnimkou pazvukov, ktoré vychádzali zo stĺpiku riadenia je kvalita vypracovania a použitých materiálov na výbornej úrovni. Obdobná je aj kvalita výškovo nastaviteľných sedadiel, ktoré majú dobrý tvar a telu

poskytujú dostatočnú oporu. Ich tuhosť je optimálna a aj na tých stredných sa dá dlho pohodlne cestovať. Štandardná výbava je veľmi bohatá - šesť airbagov, elektricky ovládane predné a zadné okná spolu so zrkadlami, palubný počítač, automatická klimatizácia, čí autorádio s CD prehrávačom. Nechýbajú ani praktické držiaky nápojov, väčšie a menšie odkladacie schránky z ktorých najoriginálnejšia sa skrýva v sedáku stredného sedadla vedľa vodiča.

+ veľkorysý šesťmiestny interiér

+ jednoduchý systém sklápania sedadiel

+ vysoká miera pasívnej bezpečnosti

+ bohatá štandardná výbava

- menej miesta na dĺžku

- ovládanie klimatizácie a autorádia by mohlo byť lepšie poruke

Motor

Vyspelá základná motorizácia 1.7 VTEC s dvojstupňovým variabilným časovaním ventilov a vírivým sacím potrubím má plochý priebeh krútiaceho momentu a slušnú ekonomiku. Je typicky „honďácky“ vysokootáčková, ale pekne tiahne už odspodu a dobre si rozumie s krátkou päťstupňovou prevodovkou. Relatívne ťažké efervéčko je vďaka tejto kombinácii dostatočne živé, ale nedajú sa od neho čakať zázraky.

Plné ruky práce dáva štvorvalec najavo veľkou hlučnosťou, ktorá k ušiam posádky preniká prekvapivo výrazne. Pri pohodlnej diaľničnej rýchlosti okolo 130 km/h, so zaradeným piatym prevodovým stupňom, točí motor vyše

4250 otáčok a jeho prejav prestáva byť príjemný. Auto ale ochotne zrýchľuje ďalej a ručička rýchlomeru sa ľahko prehupne cez 180 km/h. Tento štýl jazdy sa samozrejme odráža na spotrebe paliva, ktorá si s vysokými otáčkami moc nerozumie a každých sto kilometrov odľahčí nádrž o 12 litrov benzínu. Priemerná spotreba na konci testu dosahovala 8,5 litra na sto kilometrov, čo je vzhľadom na časté využívanie potenciálu motoru rozumná hodnota.

Spomínané neduhy sú zároveň aj jediné o ktorých sa v súvislosti s týmto motor dá hovoriť. Silnejšie verzie sa štandardne dodávajú so šesťstupňovou prevodovkou, ktorá jednasedmičke vyložene chýba. Inak sa jedná o podarenú pohonnú jednotku, charakteristickú rovnomerným behom a okamžitou odozvou na zošliapnutie plynového pedálu.

Motory pre Hondu FR-V

 

Výkon

 

1.7 VTEC

 

92 kW/125 k

 

2.0 i-VTEC

 

110 kW/150 k

 

2.2 i-CDTi

 

103 kW/140 k

 

+ rovnomerný beh

+ nízka spotreba paliva

- vysoká hlučnosť

- absencia šiesteho prevodového stupňa

Jazdné vlastnosti

Prvých pár kilometrov som mal z Hondy veľký rešpekt a nevedel som, čo mám od nej čakať. Vyzerá športovo, športovú polohu za volantom sa mi ale nepodarilo nájsť. Je to rodinné auto, každým naštartovaním ale strácam pojem o kubických metroch, ktoré ma obklopujú. Myslím na vyššie položené ťažisko, ale ostrý prejazd zákrut toto auto zbožňuje.

Ovládanie je perfektné, okamžite som prišiel na chuť blízko volantu umiestnenej radiacej páke s krátkymi dráhami a relatívne presným radením. Honda ide pekne za volantom, zatáča ako po koľajniciach a je radosť sa s ňou hrať na hranici šmyku. Vďaka dlhému rázvoru kolies dobre zvláda priečne aj pozdĺžne nerovnosti a dlho

sa správa neutrálne. Precízne naladený podvozok je aj bez stabilizačného systému o poznanie rýchlejší než motor a sprostredkováva možno až prílišný pocit bezpečia. Auto nie je zbytočne tvrdé, karoséria sa len mierne nakláňa a sám seba sa pýtam, kam sa podelo empévéčko. Bohato dimenzované kotúčové brzdy na všetkých kolesách spolu s ABS a systémom rozdeľovania brzdného účinku majú rýchly nástup, nevädnú ani pri opakovanom použití a s efervéčkom nemajú moc práce.

Celý test som si kládol otázku, či nie je hriech nazývať Hondu FR-V minivanom. Svojimi úžitkovými hodnotami a rozmermi presne zapadá do triedy C-MPV. Svojim vzhľadom patrí medzi lifestylové minivany ako je Seat Altea. Svojím srdcom je to ale plnohodnotná Honda, ktorá v sebe nezaprie gény legendárnych placiek spred desiatich rokov.

+ výborný podvozok

+ ovládanie s dobrou spätnou väzbou

+ dobré brzdy

- ťažšie radenie prevodových stupňov

Prognóza vývoje ceny u testovaného automobilu

Honda FRV má všechny předpoklady na trhu nových i ojetých automobilů uspět: patří do stále perspektivní kategorie MPV, má variabilní interiér, sportovní design, pokrokovou motorizaci, kvalitní zpracování a dobrý poměr mezi užitnou hodnotou a cenou. Na trhu ojetin můžeme tedy u verze 1.7 předpokládat velmi nízkou amortizaci v závislosti na čase. Po roce / 20000 km klesne hodnota na cca 470 000 Kč a po třech letech / 60 000 km můžeme ještě získat cca 360 000 Kč.

ZDROJ: Tomáš Majer, EUROTAX

hodnocení
brzdy
5
design
5
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
3
jízdní komfort
5
ovladatelnost
5
prostornost
4
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
3
zavazadelník
3
celkové hodnocení - průměr:
4.14
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
typ
MPV
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4285
šířka (mm)
1810
výška (mm)
1610
rozvor (mm)
2680
rozchod kol vpředu (mm)
1550
rozchod kol vzadu (mm)
1560
světlá výška (mm)
156
provozní hmotnost (kg)
1395
maximální hmotnost (kg)
1890
počet míst (os.)
6
minimální poloměr otáčení (m)
15,6
objem zavazadlového prostoru (l)
439/1049
motor
typ
benzin
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1668
vrtání x zdvih (mm)
75 x 94,4
kompresní poměr
9,9 : 1
max. výkon kW (k)/ot./min.
92 (125)/6300
max. kroutící moment Nm/ot./min.
154/4800
spotřeba
město
9,3
mimo město
6,5
kombinovaná
7,5
CO2 (g/km)
179
palivová soustava
palivo
natural 95
objem nádrže (l)
58
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
12,3
max. rychlost (km/h)
182
převodovka
typ převodovky
man
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
pohon
přední
řízení
typ
hřebenové s el. posilovačem
zavěšení kol
vpředu
Mc Pherson
vzadu
dvojité lichoběžníkové
brzdy
vpředu
hydraulické kotoučové s vnitř. chlazením
vzadu
kotoučové
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
195/65 R15
ráfky
15 x 6 JJ
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
599 000
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
599 000
cena příplatkové výbavy (Kč)
87 873
celková cena testovaného vozu (Kč)
686 873
příplatková výbava
Sada litých kol 16“
35 510
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.