zpět
7995

Ford Mustang 5.0 TI VCT V8 GT - jak jezdí?

První model tohoto velkého sportovního vozu, který byl ztělesněním amerického snu, přišel na svět v roce 1964. Letos se na silnice dostala jeho šestá generace. Je neuvěřitelné, že teprve nyní se mustang začal oiciálně prodávat i v Česku.
30.09.2015, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+8

Právě nízký počet mustangů na českých silnicích (nadšenci si nechávali vozy dovážet individuálně) znamená, že se za řidičem takového auta budou otáčet davy zvědavců. Zejména pokud vyjede s kanárkově žlutým lakem, ve kterém byl vyveden testovaný vůz. Podobně jako u Porsche se silueta mustangu měnila jen minimálně. A tak si lze v nové generaci prohlédnout klasickou americkou koncepci s gigantickou přídí, širokým pontonem, velkými koly a subtilní zádí.
Ani interiér se nevzdává klasických prvků. Dovnitř se přistupuje bezrámovými dveřmi. Palubní deska má nezaměnitelný tvar se dvěma oblouky na vrchu oddělujícími prostor pro řidiče a spolujezdce. Proti trendu, kdy jsou ručičkové přístroje nahrazované displeji, se mustang staví jednoduchými tubusy pro rychloměr a otáčkoměr. Na volant s logem koně v trysku si už ale přece jen našla cestu tlačítka na ovládání multimédií nebo tempomatu.

K zábavnímu systému SYNC 2 s dotykovou obrazovkou si lze dokoupit za 30 tisíc korun navigaci nebo si rovnou zvolit dvakrát tak drahý balíček, který navíc přidá ještě 19“ kola, elektricky nastavitelná sedadla a nějaké ty chromové doplňky. K multimédiím musí směřovat drobná výtka. Za jízdy, zejména při vyšších rychlostech, se velmi špatně ovládají titěrná virtuální tlačítka na displeji. Ostatně pár uživatelských neduhů se u mustangu samozřejmě najde. Třeba zadní sedadla, přes větší rozměry vozu, lze považovat pouze za nouzová. Místa tu není dost pro nohy ani hlavu. Kufr má sice 408 litrů, ale přístup do něj je spíš omezený. Tohle auto si ale bezesporu nikdo nebude kupovat s pravítkem v ruce. Hlavním důvodem by měla být láska k mustangu, která mnohdy přijde na první pohled.

Zvolte klasiku
Je to zvláštní, ale zadní kola Fordu Mustang může roztáčet přeplňovaný benzínový čtyřválec EcoBoost s objemem 2,3 litru. Má sice výkon 317 koní, ale tak nějak do amerického vozu nesedí. Možná je nutností v zemích, které daňovým znevýhodněním tlačí k nákupu úsporných motorů. Naštěstí si lze v Česku užít bez omezení i osmiválec, tedy typický atmosférický stroj s pětilitrovým objemem a výkonem 421 koní. Právě osmiválce jsou s mustangem neodlučitelně spojené.
A není divu. Pokud se řidič do mustangu nezamiluje kvůli jeho vzhledu, pak určitě poté, co stiskne tlačítko Start. Motor dunivě naskočí a pak klasicky probublává. V době, kdy mají některé automobilky ve zvyku zesilovat zvuk motorů přes reproduktory nebo pomocí soustavy klapek ve výfuku, nabídne mustang poctivou písničku. V dolních otáčkách motor přede, pod plynem se probudí a od poloviny otáčkového spektra začíná zpívat výš, aby ve výkonnostním vrcholu zaburácel, co mu jen síly stačí. Hlasitý projev si přitom dokáže obhájit svou úžasnou silou. Přes vysokou hmotnost vozu, která je v případě kupé 1,7 tuny, ho dokáže rozhýbat z klidu na stovku za 4,8 sekundy.
Dobrou zprávou je, že si lze mustang pořídit s manuální šestistupňovou převodovkou. Typický americký řidič tohoto vozu by sice nevěděl, co si má s podivnou tyčkou s koulí nahoře počít, pro Evropana jde ale o jasný signál, že svobodě řízení se meze nekladou. Spojka je těžká, páka chodí v drahách sice krátce, ale tvrdě. Musí se za ni silně vzít a zvolenou rychlost „tam usadit“. Pravá noha mezitím nesmí přestat dávkovat meziplyny, jinak se mustang bude vzpírat a znervózní.
Vždy je přitom nutné mít na paměti, že motor dokáže vyrobit 530 Nm točivého momentu, což při neopatrném zacházení může znamenat pro řidiče potíže. Zkušenější jezdci si ale vypnou stabilizaci a potěší se řízeným smykem do boku nebo hustým dýmem od pneumatik při rozjezdu. Vždyť právě kvůli takovému chování mají fanoušci mustang tak rádi.

Potřebuje zkrotit
Mustang si přímo říká o zkrocení od zkušeného řidiče. Na americké auto má nebývale přesné řízení, a tak dokáže poslouchat na slovo. V každé zatáčce, kterou projedete pod plynem, je cítit, jak zadní kola dokážou ovládat příď. Někdy stačí směr jen volantem lehce naznačit, sešlápnout plynový pedál a auto se rychle prožene obloukem. Přidejte více plynu a auto už jede bokem. Právě jízda na tenké hraně je to, co si řidiči u mustangu oblíbí. Jen je potřeba vybírat správné silice. Z váhy a velikosti vozu je občas cítit, že byl stavěn spíš pro americké „highways“ než české vlásenky.
Přitom z hlediska nastavení podvozku není nutné mít sebemenší obavy. Mustang je pořád americké auto a to znamená, že je nastaven na komfortní svezení. Přes své schopnosti v zatáčkách dokáže řadu nerovností snadno filtrovat. Kdo se na to cítí být dostatečně sebevědomý, může mustang provozovat jako auto na každodenní ježdění.
Už proto, že jeho pořízení nemusí nutně znamenat vítr v peněžence. Se čtyřválcem stojí 939 tisíc korun, s osmiválcem pak 1 064 000 korun. Levnější čtyřsetkoňový automobil na trhu není. Jen pozor na spotřebu. Víkendová projížďka s vozem vychází obvykle na spotřebu okolo 17 litrů benzínu na 100 kilometrů.

Plus
– Atraktivní vzhled
– Nízká cena
– Tradiční osmiválec pod kapotou
– Skvělé jízdní vlastnosti
Minus
– Vysoké náklady na benzín
– Stísněný prostor vzadu
– Příliš velký na některé české silnice

FORD MUSTANG 5.0 TI VCT V8 GT
Motor

Objem (cm³): 4 951

Výkon (kW/k): 310/421

Točivý moment (Nm): 530

Rozměry

Délka (mm): 4 784

Šířka (mm): 1 916

Výška (mm): 1 381

Rozvor náprav (mm): 2 720


Ostatní detaily:

zrychlení (0–100 km/h): 4,8

max. rychlost (km/h): 250

komb. spotřeba (l/100 km): 13,5

hmotnost (kg): 1 720

převodovka 6stupňová man.

objem kufru (l): 408

základní cena (Kč): 1 064 000

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Koloss, 30.09.2015 13:36
Zajímalo by mne, jaký je ten šestiválec, který se dává v základu v USA.
Kojot027, 01.10.2015 09:48
Dle recenzí je to velice slušný motor, který ovšem nedosahuje výkonu a projevu V8. Také se s ním dá denně jezdit a spotřeba při běžném použití se pohybuje okolo 10. Bohužel se sem nevozí a nikdo neví proč..
David V, 01.10.2015 10:05


No protože má nevyhovující uhlíkovou stopu...
Ne, taky nevím, ale pořád mi k takovému vozu sedí víc alespoň 6 válců, než 4 s turbem.
Koloss, 01.10.2015 10:21


On ten čtyřválec s turbem má vlastně stejný výkon jako V6, ale papírová spotřeba bude určitě lepší, obzvláště podle měření v EU. Ona možná bude o trochu lepší i při reálném provozu, ale bude to chtít lehkou nohu. Osobně si myslím, že i když ten čtyřválec nebude úplně špatnej, tak V6 k Mustangu jako základní motor sedí mnohem lépe.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.