0
zpět
1387

Ford C-Max vs. Mazda 5

Ford Focus C-Max dostal tvrdého konkurenta z vlastných radov! Sebavedomá Mazda 5 má všetky predpoklady k tomu, aby stanovila nové parametre vo svojej triede. Dokáže ich zúžitkovať?
06.02.2006, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+48

Úspešný Ford Focus C-Max dostal tvrdého konkurenta z vlastných radov – sebavedomú Mazdu 5, ktorá má všetky predpoklady k tomu, aby stanovila nové parametre vo svojej triede. Dokáže novinka zúžitkovať svoje prednosti a zamotať hlavu ostrieľaným európskym konkurentom, či ostane len nepodarenou kombináciou podarených komponentov?

Automobilky sa na jednej strane snažia splniť všetko, čo nám vidia na očiach, na druhej strane nás často šikovne presviedčajú o tom, že potrebujeme veci o ktoré vlastne vôbec nestojíme (o tom, nás dnes ale nepresviedčajú iba výrobcovia áut). Tým sa ale často dostávajú do zdanlivo neriešiteľných situácií, kedy sa snažia skĺbiť neskĺbiteľné – rozmary ľudí. Asi takto podobne vznikli aj nové kategórie áut – SUV, či MPV. Jedni vravia, že sú tu len od toho, aby z nás automobilky dostali viac peňazí, iní že „crossovery“ sú predobrazom áut budúcnosti. Je realita taká čierno-biela?

Rozhodli sme sa s vami podeliť o naše zážitky pri testovaní dvoch automobilov, ktoré križujú viacero tried a sú dobrým obrazom našej, ľudskej rozmarnosti. Zástupcovia rodinných minivanov so športovým naturelom – Ford Focus C-Max a Mazda 5. Využívajú výbornú koncernovú platformu nižšej strednej triedy, na ktorej stojí Focus, aj Mazda trojka.

Vybrané verzie Fordu Focus C-Max a Mazdy 5

 

Focus C-Max

 

5

 

Focus C-Max

 

5

 

Motor

 

1,8 Duratec

 

1,8i

 

1,6 Duratorq TDCi

 

2,0 MRZ-CD

 

Max. výkon (kW pri ot./min)

 

92/6000

 

85/5300

 

80/4000

 

81/3500

 

Max. točivý moment (Nm pri ot./min)

 

165/4000

 

165/4000

 

240/1750

 

310/2000

 

Zrýchlenie 0-100km/h (s)

 

10,8

 

11,4

 

11,3

 

-

 

Max. rýchlosť (km/h)

 

195

 

182

 

185

 

179

 

Priemerná spotreba (l)

 

7,1

 

7,9

 

4,9

 

6,3

 

Rozmery d/š/v (mm)

 

4333/1825/1595

 

4505/1755/1665

 

4333/1825/1595

 

4505/1755/1665

 

Rázvor (mm)

 

2640

 

2750

 

2640

 

2750

 

Min/max batožinový priestor (l)

 

460/1620

 

112/-

 

460/1620

 

112/-

 
Základná cena (Kč)

557 900,-

 

589 900,-

 

599 900,-

 

659 900,-

 

TIP: TEST Mazda 5

Karoséria

Chudák C-Max, do chvíle než som ho videl stáť vedľa Mazdy 5 som na adresu jeho dizajnu ospevoval samé ódy. Teraz tu stojí, zahanbene ani malé dieťa, keď niečo „vyparatí“. A päťka mu nič neodpustí – bez ostychu sa „prsí“, oblečená v podmanivej čiernej metalíze, obutá na 17“ zliatinových diskoch, vyumelkovaná sadou spojlerov...

V Mazde našťastie nezasvätili účel prostriedku, a tak je karoséria príkladne funkčná a praktická – počnúc veľkými spätnými zrkadlami, až po veľké vstupné otvory, korunované posuvnými bočnými dverami. V porovnaní s konvenčnými krídlovými dverami, aké majú ostatné kompaktné MPV, eliminujú priestorové nároky pri ich otváraní a zatváraní na minimum. To oceníte už pri prvom parkovaní na preplnenom parkovisku pred nákupným centrom.

C-Max disponuje klasickými krídlovými dverami, ktoré hlavne vzadu ukrývajú menšie vstupné otvory. Nastupovanie a vystupovanie, je napriek tomu bezproblémové a za kľučku dverí budete určite radšej chytať Forda. Ten od prvého okamžiku pôsobí solídnejšie a vyváženejšie než Mazda. Za volantom C-Maxu navyše nebudete pôsobiť ako roztopašný exhibicionista, ktorý nikde a nikdy nechce uniknúť pozornosti ostatných.

Ford Focus C-Max Mazda 5 
+ vyvážené proporcie+ úžasne podmanivý vzhľad
- možno až príliš usadlý dizajn- možno až príliš nápadný dizajn

Interiér

Veľkopriestorové verzie menších rodinných áut sa pýšia výbornou variabilitou a veľkorysou ponukou vnútorného priestoru. To je prvá a jediná spojitosť medzi koncernovými bratrancami, Mazdou 5 a Fordom Focus C-Max. Vojna svetov totiž pokračuje vo vnútri áut, kde sú na prvý pohľad badateľné odlišné filozofie ich výrobcov. Zatiaľ čo z C-Maxu vyžaruje pohoda a srdečnosť, 5ka sa snaží za každú cenu vyzerať moderne a štýlovo, až sa zdá, že si v Mazde vzali na mušku technické antitalenty. Ja sa za jedného z nich nepovažujem, ale aj tak mi trvalo hodnú chvíľu než som objavil ako sa ovláda palubný počítač. Do Cémaxu sa posadíte a môžete vyraziť – žiadne hádanky a nástrahy, všetko je tam, kde to intuitívne hľadáte (snáď až na „forďácky“ systém zapínania zadného stierača). Problém Mazdy nie je v tom, že by jej palubná doska bola neprehľadná, ale ovládanie niektorých funkcií je trochu nelogické. Kvalita použitých materiálov a kvalita vypracovania je v oboch prípadoch veľmi dobrá, ale Ford má navrch. Prakticky všetko s čím prichádzate pri pobyte v aute do styku pôsobí hodnotenejším dojmom než v Mazde.

To platí aj o sedadlách, pretože vo Forde sú o málo, ale po každej stránke lepšie. Vpredu aj vzadu majú dlhšie sedáky, vyššie operadlá, lepšie opierky hlavy, ale iba päť – o dve menej, než Mazda. Tá označuje usporiadanie interiéru ako 6+1, čo je náznak toho, že prostredné sedadlo v druhej rade je len núdzové. Je to daň šikovnému systému sklápania sedadiel Karakuri, ktorý dokáže jedným pohybom ruky vykúzliť z päťmiestneho auta sedemmiestne. Napriek veľmi priestrannému interiéru je priestor v poslednej rade sedadiel relatívne stiesnený, čo spôsobujú nízko položené sedáky, kde sa pohodlne odvezú len malé deti, alebo dospelí ľudia nízkeho vzrastu. Do batožinového priestoru sa v tomto usporiadaný zmestí symbolických 112 litrov. Ford neuvádza minimálny objem kufru keď je plnohodnotné stredné sedadlo druhej rady posunuté dozadu tak, aby uvolnilo miesto krajným sedadlám, ktoré sa jednoduchým pohybom ruky môžu po diagonále posunúť dozadu. V základnom usporiadaní disponuje batožinový priestor cémaxu objemom 460 l a dá sa zväčšiť až na 1620 l (čo je o 54 litrov viac, než má päťka). Pri porovnaní so systémom Karakuri pôsobí jednoduché sklápanie a posúvanie sedadiel vo Forde primitívne. Zadná rada sedadiel nemôže meniť sklon operadiel a možnosti posúvania sedadiel dopredu a dozadu sú v porovnaní s Mazdou veľmi obmedzené. Sedadlá sa dajú vyberať len z Fordu, ale tento úkon si vyžaduje trochu cviku (a znalosť matematiky – ako vyzerá 45° uhol?). Po jeho zvládnutí, sa ako satisfakcia vo vnútri auta vytvorí veľká ložná plocha s rovnou podlahou. Mazda sa nenecháva zahanbiť a aj ona disponuje rovnou ložnou plochou po sklopení tretej a druhej rady.

Odkladacích priestorov je v oboch autách požehnane – v stredovom tunely, pod sedadlami, pred spolujazdcom, vo dverách, a nechýbajú ani výklopné stolíky v operadlách predných sedadiel. Ford v najvyššom stupni výbavy poskytuje širokú lakťovú opierku medzi prednými sedadlami, ktorá príjemnou náhradou za lakťové opierky á la zájazdový autobus. Tej sa bohužiaľ ani v najvyššom stupni výbavy Mazda nezbavila a navyše jej chýbajú aj lakťové opierky v bočných posuvných dverách. Samotné rozdiely vo výbavách oboch automobilov sú ohromné – v základnej výbave päťky nájdete to, čo do najvyššieho stupňa výbavy cémaxu musíte dokupovať a pre zmenu v doplnkovej výbave Fordu nájdete položky, ktoré Mazda vôbec neponúka...

Výhodou a zároveň nevýhodou Mazdy je jej tradičný systém troch stupňov výbav, ktorý sa nedá kombinovať a do ktorého sa okrem metalickej farby a rôznych modulov audiosystémov nedá nič dokúpiť. To je obzvlášť nepríjemné, keď si vyberáte vhodnú motorizáciu a zistíte, že napríklad zážihový dvojliter môžete mať len v najvyššom stupni výbavy. Na druhú stranu, ako som už naznačil, je základná výbava neobyčajne bohatá – nechýba v nej šesť airbagov, automatická klimatizácia, tempomat, elektrické ovládanie všetkých okien, ani sedemmiestne usporiadanie interiéru – pod podmienkou, že si vyberiete medzi slabším benzínovým a naftovým motorom. Vo Forde sa rozhodli, že nikomu „nič nedarujú“ – ani klimatizáciu, vyhrievané zrkadlá, kryt batožinového priestoru, či posuvné zadné sedadlá. Aj za tie najbežnejšie prvky komfornej výbavy si je treba priplatiť. Ceny doplnkov sú ale prijateľné a ďalej zvýhodňované v rámci rôznych balíkov a úrovní výbav (takto si môžete ušiť vaše auto skutočne na mieru). Cena základného modelu Fordu Focus C-Max 1,8i je 557 900 Kč, Mazda 5 štartuje na 589 900 Kč. Pri dovybavení C-Maxu zhruba na úroveň Mazdy sa jeho cena zastaví na čiastke 624 000 Kč.

Ford Focus C-Max Mazda 5 
+ kvalita vypracovania a materiálov+ výborná variabilita
+ kvalita sedadiel+ sedemmiestny interiér
+ výborná ergonómia+ cena/úžitková hodnota
- obmedzená variabilita interiéru- nelogické ovládanie niektorých funkcií
- štandardná výbava- pôsobí lacným dojmom

Motory

Paleta ponúkaných motorov je oveľa pestrejšia vo Forde. Základ tvorí výborná, ale na toto auto trochu poddimenzovaná benzínová jednašestka, ktorá sa ponúka aj s variabilným časovaním sacích a výfukových ventilov (1,6 Ti-VCT) a dosahuje o 11 kW vyšší výkon (85 kW/6000 min-1), pri nižšej spotrebe paliva (kombinovaná spotreba udávaná výrobcom je 6,6 l/100 km). Variabilnou dĺžkou sacieho traktu sú vybavené oba silnejšie zážihové motory s objemami 1,8 l (92 kW/6000 min-1) a 2,0 l (107 kW/6000 min-1). Dvojlitrový Duratec zaručuje C-Maxu slušnú dynamiku (maximálna rýchlosť 203 km/h, zrýchlenie z 0-100 km/h za 9,8 s, zrýchlenie z 50 na 100 km/h pri zaradenom štvrtom prevodovom stupni 12,3 s), pri rozumných prevádzkových nákladoch (priemerná spotreba dosahuje 7,3 l na 100 km, čo je len o 0,4 litra viac než má základná jednašestka). Dva moderné naftové motory (1,6 TDCi a 2,0 TDCi) s rozvodom DOHC, šestnástimi ventilmi a common-railom druhej generácie nedávno doplnil aj osvedčený common-rail 1,8 TDCi SOHC 8V. Najvýraznejšiu dynamiku (zrýchlenie z 50 na 100 km/h pri zaradenom štvrtom prevodovom stupni 8,3 s) dosahuje C-Max v kombinácii s motorom 2,0 TDCi (100 kW/4000 min-1, 320 Nm/2000 min-1, až 340 Nm vo funkcii overboost), najnižšiu spotrebu s motorom 1,6 TDCi (80 kW).

So základným stupňom výbavy Mazdy 5 sa kombinuje zážihový štvorvalec 1,8i DOHC s nízko položeným maximom výkonu motoru 85 kW/5300 min-1, a vznetový common-rail 2,0 MZR-CD s výkonom 81 kW a zaujímavým maximom točivého momentu 310 Nm/2000 min-1. Silnejší dvojlitrový nafťák (105 kW/3500 min-1) s brutálnym točivým momentom 360 Nm a rovnakou priemernou spotrebou paliva ako jeho slabší derivát (6,3 l/100 km) štartuje na strednom stupni výbavy a uzatvára jej vrchol – výbavu Active7, v ktorej sa ponúka aj zážihový motor 2,0i DOHC (107 kW/6000 min-1 a 185 Nm/4500 min-1). Aj v Mazde sú naftové motory vybavené vysokotlakým systémom vstrekovania paliva common-rail a z agresívne vyzerajúcej dodávky robia sedemmiestneho Dragstra v rodinných službách.

Ford Focus C-Max Mazda 5 
+ široká paleta motorov+ parametre motoru 2,0 MZR-CD
- 2,0 Duratec len vo výbave Ghia- kombinácie motorov s výbavami

Jazdné vlastnosti

Totožná platforma hneď neznamená rovnaké správanie sa auta na ceste. Vlastne medzi jazdnými vlastnosťami Mazdy a Fordu sú dosť veľké rozdiely, spôsobené naladením podvozku a odlišnými rozmermi áut. Ona spoločná platforma je v prípade päťky predĺžená a rázvor dosahujúci hodnotu 2750 mm, čo je až o 110 mm viac, než má Focus C-Max. Pri jazde potom Mazda pôsobí stabilnejším dojmom, je pohodlnejšia než Ford, ale zdaleka nie tak spontánna a „hravá“. C-Max reaguje rovnako presvedčivo na povely vodiča ako ostatné Focusy a riadenie sprostredkováva výbornú spätnú väzbu. Vďaka tomu sú jazdné vlastnosti ľahko predvídateľné a kontrolovateľné. Mazda lepšie chráni posádku pred rušivými vonkajšími vplyvmi, v zatáčkach sa menej nakláňa, ale aj viac izoluje šoféra od auta. Radenie rýchlostných stupňov je prekvapivo presnejšie v Mazde, ktorej radiaca páka sa pohybuje veľmi isto kulisou prevodovky. Ford má rovnako krátke dráhy radenia, ale hlavne trojka a spiatočka počas testu z času na čas „zahaprovali“.

Pri porovnaní s ostatnými MPV, ktoré sú v súčastnosti na trhu sa C-Max aj Päťka radia na absolútny vrchol v kvalite jazdných vlastností. V kvalite jazdných vlastností odpovedajúcej kvalite podvozkov, nie úrovni nainštalovanej elektroniky.

Ford Focus C-Max Mazda 5 
+ hravé jazdné vlastnosti+ isté jazdné vlastnosti
+ výborná spätná väzba riadenia+ presná prevodovka
- viac sa natriasa a nakláňa než Mazda- príliš účinný posilovač riadenia

TIP: DLHODOBÝ TEST Ford Focus C-Max

Cena

Štartovacia cena Focusu C-Max je o 70tis korún nižšia, ale v prípade Mazdy dostanete celé auto, zatiaľ čo v prípade Fordu karosériu s pohonným ústrojenstvom (obrazne povedané). Určitou kompenzáciou slabej štandardnej výbavy (vzhľadom na cenu C-Maxu) sú výhodné balíky výbav a možnosť zostaviť si auto presne podla svojich predstáv - na rozdiel od Mazdy 5.

Orientačná výbava a ceny jednotlivých stupňov výbav

Ford Focus C-Max 1,8 Duratec
Ambiente 557 900 Kč 
 Tretie brzdové svetlo a vyhrievané zadné sklo
 El. ovládané predné okná
 4 x airbag
 Príprava úchytov detských sedadiel ISOFIX
 ABS s EBD
 EBA
 Imobilizér
 Centrálne zamykanie
 Rádio/MC prehrávač, 2 reproduktory
 Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča
Trend 602 900 Kč 
 El. ovládané zrkadlá vo farbe karosérie
 Výklopné stolíky na zadnej strane predných sedadiel
 Kožou obšitý veniec volantu
 Palubný počítač
 Manuálna klimatizácia
 Lakťová opierka na vodičovom sedadle
 Posuvné zadné sedadlá
 Centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním
 Kryt batožinového priesotru
Ghia 663 900 Kč 
 Spätné zrkadlá so zabudovanými smerovkami
 El. ovládané predné a zadné okná
 El. parkovacia brzda
 Tempomat
 Autmatická, duálna klimatizácia
 Svetelný a dažďový senzor
 Sedadlo vodiča s el. nastaviteľnou výškou
 Zliatinové disky kolies
 Predné hmlové svetlá
 Rádio/CD prehrávač, 6 reproduktorov
 Ovládanie rádia na stĺpiku riadenia

Mazda 5 1,8i
Comfort7 589 900 Kč 
 Tretie brzdové svetlo a vyhrievané zadné sklo
 El. ovládané predné a zadné okná
 6 x airbag
 Úchyty detských sedačiek ISOFIX
 ABS s EBD
 Imobilizér
 Diaľkovo ovládané centrálne zamykanie
 Automatická klimatizácia
 Palubný počítač
 Variabilný interiér Karakuri 6+1
Touring7 619 900 Kč 
 Predné hmlové svetlá
 Zatmavené bočné a zadné okná
 Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča
 Svetelný senzor
 Dažďový senzor
 Rádio, 4 reproduktory
 Ovládanie rádia na volante
 Kožou obšitý veniec volantu a hlavica riadacej páky
 Zliatinové disky kolies
Active7* 689 900 Kč 
 Kontrola stability DSC
 Kontrola trakcie TSC
 Brzdový asistent EBA
 Xenónové svetlá s ostrekovačmí
 Dvojité zamykanie
 Inteligentné ovládanie zamykania a štartovanie SMART
 Rádio, 6 reproduktorov
 Strešný nosič
 Zadný spoiler
 Športový predný nárazník
 17" zliatinové disky kolies
*2,0i

Hodnotenie Fordu Focus C-Max:

Motor:-
Spotreba:-
Prevodovka:-
Jazdné vlastnosti: 1,5
Účinnosť bŕzd:1
Ovládanie auta:1
Prenos hluku do interiéru: 1,5
Kvalita vypracovania: 1,5
Kvalita sedadiel: 1,5
Vnútorný priestor:2
Veľkosť a využiteľnosť kufru:2
Variabilita:2,5
Úroveň štandardnej výbavy:3,5
Cena/Úžitková hodnota:3
Celkové priebežné hodnotenie:  1,9 

*najlepšia známka: 1, najhoršia známka: 5

Hodnotenie Mazdy 5:

Motor:-
Spotreba:-
Prevodovka:-
Jazdné vlastnosti: 1,5
Účinnosť bŕzd:1
Ovládanie auta:2
Prenos hluku do interiéru: 1,5
Kvalita vypracovania: 1,5
Kvalita sedadiel: 3
Vnútorný priestor:1
Veľkosť a využiteľnosť kufru:3
Variabilita:1
Úroveň štandardnej výbavy:1
Cena/Úžitková hodnota:2
Celkové priebežné hodnotenie:  1,7 

*najlepšia známka: 1, najhoršia známka: 5

Obe autá najviac prekvapili tým, ako si napriek spoločným dielom dokázali zachovať svojské a zároveň odlišné charaktery. Vzhľadom na lepší pomer ceny a úžitkovej hodnoty, priestrannejší a variabilnejší interiér sa víťazom nášho testu stáva Mazda 5.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 20.05.2008 14:42
Myslím si, že při porovnání obou automobilů by se nemělo zapomínat na dobu jejich vzniku. Zatímco c-max vyjel v roce 2004 tak Mazda 5 v roce 2006. Dva roky jsou v automobilovém průmyslu velice dlouhá doba a přesto c-max dokáže mazdě v pohodě konkurovat.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.