Dlouhodobý test: Škoda Yeti 2.0 TDI/103 kW 4x4 DSG - pohled na trh

Po třech letech podrobujeme Yetiho znovu redakčnímu testu, tentokrát dlouhodobému. Než se budeme věnovat uživatelským dojmům a technice dobře vybaveného vozu s turbodieselem, automatickou převodovkou a pohonem všech kol, podívejme se v tomto díle, jak za tu dobu Yeti tržně vyzrál.
12.09.2013, testy

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 8x
vaše hodnocení: -
+15

V době zahájení výroby Yetiho v roce 2009 automobilka deklarovala, že ročně chce vyrábět 20 tisíc terénních vozů. Tento počet prý bude záviset na aktuálním vývoji na trhu. Tehdy panovala krize a byl zájem o malá auta. O tři roky později se ukazuje, že nikdo nedrží v ruce křišťálovou kouli, ani výrobce. Za rok 2012 Yeti zaznamenal největší růst ze všech modelů značky. Prodeje po celém světě vzrostly o 25 procent na cca 90 tisíc vozů. Zejména ve východní Evropě se prodeje v porovnání s rokem 2011 zdvojnásobily. V Rusku byl nárůst dokonce vyšší než 100 procent. Na druhé straně Evropy, v Británii, vyhrál Yeti v květnu letošního roku anketu „Most satisfaying car to own“. V Německu se na začátku srpna stal ambasadorem modelu Hans-Joachim Stuck, legenda evropských automobilových okruhů. Škoda si Yetiho hýčká.

Yeti se veze na vlně obliby kompaktních SUV, které poskytují větší pocit bezpečí, lepší přehled o situaci a mnohem lepší průchodnost terénem než osobní vozy. Ve světě je „Škodovka“ chápána jako ekvivalent německé kvality za lepší cenu. Zajímavým trendem je, že se v této kategorii mírně, ale trvale, zvedá zájem o vozy s předním náhonem. Dokazují to prodeje v Evropě i snaha automobilek přinášet na trh nové modely. Jako příklady můžeme uvést letošní novinky Renault Captur, Peugeot 2008 nebo Hondu CR-V s novým motorem 1.6 i-DTEC. Trend se zajisté dotýká i rozložení prodejů Škody Yeti. Poměr sil mezi vozy 4x4 a 4x2 byl minulý rok v Evropě 63:37 procentům. Kde se útok předokolek v této kategorii zastaví, lze jen těžko odhadnout.

Díky testu si všímám všech ostatních yeti v provozu. U nás jich také znatelně přibývá. První registrace se objevily v květnu 2009, bylo jich 47 a stála za nimi automobilka. Do konce roku číslo vyrostlo na 1 635 registrací, a to jej katapultovalo na pozici nejprodávanějšího SUV v České republice. Dnes je u nás registrováno okolo 16 tisíc vozů Yeti a první místo si stále drží. Těží z výsadního postavení domácí automobilky. Na našich stránkách je aktuálně k dispozici 230 ojetých yeti na výběr a ukazuje se, že dobře drží cenu. Na příkladu našeho modelu je vidět, jak je možné pokles ceny v případě dalšího prodeje ještě snížit.

Slovo Jahreswagen má v Německu specifický význam. Nejedná se o rok starý taxík, ani o auto vyřazené po roce provozu z půjčovny. Výraz se používá pro vůz, který pochází z flotil služebních a zaměstnaneckých vozů automobilek. V češtině takové slovo, které by jasně vyjadřovalo původ vozu a jeho stav, bohužel nemáme. Dokonce si s tím neporadily ani renomované agentury. Nadále tedy u nás automobilky používají výrazy jako „referentský“ a „roční“, i když jejich výstižnost za německým Jahreswagen trochu pokulhává. Výrobci jako Audi, BMW, Mercedes-Benz, Ford, Opel a Volkswagen vyprodukují v Německu desítky tisíc takových aut. Největší nabídka ročních vozů je v zemi původu. U nás logicky vede Škoda Auto.

Cesta služebních a zaměstnaneckých vozů začíná v Zákaznickém centru v Mladé Boleslavi. Centrum přidělí ročně na 4 000 služebních vozů a zhruba stejné množství vozů na zaměstnanecký leasing. Jedná se tedy celkem o 8 000 vozů, které se po devíti měsících až jednom roce vrátí se stavem kilometrů limitovaným na 12 až 20 tisíc. 8 tisíc jahreswagenů ročně si pak hledá cestu k zákazníkům prostřednictvím autorizované sítě Škoda Plus. Ze strany autorizovaných prodejců je o ně tak velký zájem, že jejich přidělování musí v centru řídit software bez zásahu člověka. Nejedná se o losování založeném na náhodě, ale sleduje se celá řada parametrů, aby přidělování bylo spravedlivé a prodejci věděli s dostatečným předstihem, jaké vozy mohou nabízet.

Takhle se k nám dostal náš redakční Yeti přes jednoho z největších prodejců sítě - Autosalon Klokočka Centrum. Dvoulitrový turbodiesel o výkonu 103 kW, s pohonem všech kol a automatickou převodovkou DSG. Absolutně bez jediného škrábance s koly v perfektním stavu. Zlatostříbrná metalíza, černě lakovaná střecha, černá zrcátka a černě lakované boční plochy paprsků kol. Krásně sladěná barevná kombinace. Takových yeti na silnici moc vidět není. Auto je téměř v maximální výbavě. Ceníková cena by byla 796.000 Kč. Po 9 měsících provozu a 20 tisících najetých kilometrů měl cenovku 599.000 Kč. Dostává od nás náležitou uživatelskou péči, ale jinak je exponované ve všech režimech – práce, hobby, rodina a dovolená. To znamená i na různých cestách a za každého počasí. Jak se osvědčuje a jaké má mouchy, přinesou další tematicky zaměřené díly dlouhodobého testu.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Který motor vybrat po VW Multivan T5?

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.