7194

Audi A3 Cabrio 1.4 TFSI - královnou na druhý pokus

Kabrioletu Audi A3 se na českém trhu nedařilo. Na to, kolik stál, byl jednoduše příliš malý. Teď ale přichází znovu. Je podstatně větší, hezčí a kromě toho i dobře jezdí. Že by si nejmenší otevřený vůz z Ingolstadtu napravil reputaci?
17.09.2014, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Audi A3 nové generace je povedené auto. Vděčí za to sdílenému podvozku MQB, který má i nový golf nebo octavia, ale i pohlednému designu. To platí dvojnásob o otevřené verzi, která narostla na délku i na šířku a vypadá dospěleji než kdykoli předtím. K tomu ji ještě zdobí pěkné diody pro denní svícení vložené do trubic. Designéři si s jejich tvary evidentně vyhráli.

Audi má ve zvyku zkrášlovat své otevřené vozy něčím navíc, nejčastěji chromovými doplňky. A tak i A3 Cabrio dostalo upravený rám čelního skla a zpětná zrcátka. Testovaný kousek jezdil i na pěkných kolech o velikosti 17 palců. Na vzhledu zkrátka není Audi co vytknout, dobře vypadá se střechou i bez ní.

Střechu dolů!

Podobně jako v minulé verzi sáhlo i nyní Audi po klasické látkové střeše. Její nevýhodou oproti pevnému systému je horší izolace vůči okolnímu hluku. Občas tak cestující mají pocit, že je ve voze stále otevřené okno. Vtipná je naopak jízda v dešti, kdy kapky bušící na látku připomínají procházku pod deštníkem. Plátěná střecha je však skladná, lehká a dá se s ní manipulovat i za pomalé jízdy. Systém nám dovolil její stahování do 30 km/h.

Se spuštěnou střechou okamžitě pochopíme, proč jsou kabriolety tak oblíbené. Zejména v horkých dnech, během kterých jsme auto zkoušeli, přišel vhod příjemný vánek pronikající do kabiny.

A když ho chceme užít ještě víc, stačí stáhnout okénka. Je-li větru naopak příliš, účinně nás ochrání větrný deflektor nad zadními sedadly. Ve vyšších rychlostech se vítr za záda nevrací a v otevřeném autě si lze užít jízdu i dálniční rychlostí.

Jistě, kabriolet není praktický. Do kufru A3 se vejde 260 litrů. Na standardní výlet ve dvou to ale stačí. A když potřebujeme naložit neskladné zavazadlo, stačí sklopit zadní sedačky a protáhnout ho až do kabiny. Anebo můžeme sundat střechu a transportovat tak v kabině třeba květináč s malou palmou. Ne, že bychom to během testu zkoušeli...

Život na palubě

Zatímco minulé A3 Cabrio bylo poměrně malé, v tom novém je zvětšení životního prostoru znát na první pohled. Na zadních místech ho sice není kdovíjak moc, ale při troše skromnosti se čtyři lidé do auta vejdou. Nutné je pochválit i poměrně pohodlná sedadla a solidně zpracované materiály. Audi je prostě prémiové auto.

Ergonomie místa pro řidiče je vyvedena na výbornou. Minimalistická palubní deska bez zbytečného množství tlačítek přijde vhod, ovládání je snadné. Středový displej multimédií se systémem MMI se na povel tlačítka vysouvá z vrchu palubní desky. Škoda, že ten v testovaném autě měl horší hrubou grafiku. Jemnější a rozměrnější obrazovku dostaneme s navigací, je ale nutné připlatit si 76 tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že auto bude sloužit spíše k víkendovým výletům, jistě nejde o povinnou investici. To jsme spíše ocenili snadné ovládání základního systému pomocí otočného voliče na středovém tunelu nebo příjemně chodící páku manuální převodovky. Má šest stupňů a šlape přesně tak, jak se na koncernové soustrojí sluší a patří.

Ticho a šetření

Motor 1.4 TFSI CoD je s výkonem 140 koní pro Audi A3 Cabrio druhou nejslabší benzínovou volbou. To ale vůbec nevadí, protože má mnoho předností, které jsou důvodem, aby se zařadil mezi ty nejoblíbenější.

Zkratka CoD naznačuje, že jde o jednotku, která je schopna v případě nevyužívání plného potenciálu své síly odpojit dva válce. To se na palubě projeví jen slabě zaznamenatelnými vibracemi, motor však ušetří palivo.

Tabulkových 4,7 litru benzínu na 100 km je sice hodně optimistická hodnota, ale pohybovat se běžně s tímto vozem za šest litrů je více než dobrý výsledek. Při ostřejší jízdě jsme naměřili sedm litrů.

Druhou výhodou jednotky je její velmi tichý provoz. Ačkoliv jsou totiž dnes diesely kultivované, stále se do otevřeného auta spíš nehodí. Benzín je prostě ideál a neruší. Na rozpohybování malého kabrioletu však bohatě stačí.

Dynamika, kterou poskytuje, umožní pohodlné předjíždění i rychlé přesuny. S ideálně nastavenou převodovkou si také rozumí, takže není co víc si přát.

Podvozek otevřeného A3 je nastaven spíše na komfortní notu, dobře filtruje nerovnosti. Logické je, že se na některých větších hrbolech tu a tam objeví klepání.

Tuhost otevřených vozů je zkrátka horší než u běžných modelů. To by ale v žádném případě nemělo odradit zájemce o nové Audi, které je ve všech směrech povedenější než jeho předchůdce. Snad se konečně stane vyvoleným. Určitě si to zaslouží.

Technické údaje
Audi A3 Cabrio 1.4 TFSI CoD

Motor: zážehový přeplňovaný čtyřválec
Objem: 1 390 ccm
Výkon: 92 kW (125 k)
Toč. moment: 200 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 9,1 s
Max. rychlost: 218 km/h
Převodovka: 6stupňová, manuální
Komb. spotřeba: 4,7 l / 100 km
Rozměry: 4 238 x 1 765 x 1 424 mm
Rozvor náprav: 2 578 mm
Hmotnost: 1 485 kg
Kufr: 260 l
Cena: 815.900 Kč

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.