Seat Toledo 1,9 TDI - co způsobuje vibrace motoru při volnoběhu?

Pomůže v tomto případě diagnostika? A jaké další části vozu mohou tento problém způsobovat?
08.02.2012, technická poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu: 
Značka, model:Seat Toledo
Bližší označení:1.9 TDI
Rok výroby:2006
Palivo:nafta
Výkon v kW:77kw
Kód motoru:BJB
Popis závady:Když motor běží na volnoběžné otáčky, celý se klepe, i převodovka: jako kdyby to šlo jen na 3 válce. Ale jakmile se přidá plyn, vibrace přestanou. Vyzkoušeli jsme vstřikovací trysky a těmi to není, tak mi poradili vyměnit setrvačník, dál se zjistilo, že spojka není zrovna nejlepší, tak je tam i komplet nová spojka a tím to taky není. Prosím poraďte, děkuji.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

první rada je zajít na diagnostiku. Ta by mohla objevit problém týkající se i volnoběhu (např. snímač počtu otáček, snímač teploty nasávaného vzduchu).

Ještě bych je v servisu požadal o cenu za přehrání soft-flash, může být problém v řídící jednotce a flash jej může odstranit.

Jinak se skutečně může jednat o dvouhmotový setrvačník, z Vašeho popisu jsem zcela nepochopil, zda jej v servisu také měnili. Teoreticky pokud je to servačník, tak by se na volnoběh měl ztišit při vyšlápnutí spojky. Každopádně jestli se tato diagnoza potvrdí, jste v tom bohužel „za ranec“. Je ale pravda, že např. dvouhmotový setrvačník LUK (kod 415025010) lze sehnat již od zhruba 6.500Kč, což není až tak závratná suma. Je ale potřeba jej kombinovat pouze se spojkou od LUKu s kodem 623309400. Obecně lze při opotřebení dvouhmotového setrvačníku doporučit jeho výměnu za jednohmotový, ale zároveň s odpovídající spojkou.

Přiznám se, že si neumím představit, že by to byl například vadný silentblok. Protože ten by se při záběru motoru pravděpodobně rozvibroval ještě více.

Mohlo by se jednat ještě o problém s podáváním paliva, skoro bych zkusil vyměnit palivový filtr a ověřit, zda funguje palivové čerpadlo.

Jako nejpravděpodobnější možnost vidím vadný setrvačník, zkuste to prověřit u několika odborníků a podle jejich doporučení se zařiďte. Pokud problém nebude ještě možné přesně identifikovat, zkuste jej nechat „dozrát“, tento postup je ale samozřejmě možný jen, pokud vůz nepotřebujete každý den.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
David V, 08.02.2012 16:32
Ano, to je normální vlastnost většiny naftových motorů. Na volnoběh se chvějí a za provozu jsou hlučné.
Nebudu zastírat, že jejich masovému použití v osobních vozech nefandím a svým způsobem se takovému masivnímu rozmachu i divím. Naftový motor má jediný parametr lepší než benzínový, a to je spotřeba. Všechny ostatní rozdíly se zatím vývojáři snaží setřít za velikého úsilí poklesu spolehlivosti nebo legislativních úlev (nejednotné spalinové normy).
Jarda07, 08.02.2012 18:49
U fabie mě zlobil tlumič vybrací
Jarda07, 08.02.2012 19:27
tlumič vybrací
Pavlik, 08.02.2012 19:50
Tak jednoduché to nebude, s flotilou 1,9 TDi mám docela bohaté zkušenosti a vybrace na volnoběhu nebo nepříjemné cukání při pomalém pojíždění na jedničku/dvojku v koloně bylo dost běžné. U některých kusů se to vyskytovalo (a u jiných téměř vůbec) a nedařilo se odstranit - přehrával se software ŘJ, měnily se PD vstřiky, dvouhmoty i zavěšení motoru - vše v záruce, jinak by to byla pekelně drahá zábava. Dle mého názoru jde o "konstrukční nevyváženost" 1,9 TDI a zřejmě i výrobní kvalitu typu "co kus to originál".
Abík, 08.02.2012 21:54
1. příčina, motor jde na volnoběh opravdu na 3, nebo dokonce 2 válce. Nedávno 2x řešena Fabie v záruce.
2. tlumič torzních kmitů ( je -li tím motor vybaven vpředu na řemenici), čili jak píší někteří tlumič vibrací (nebo dokonce, vybrací) těchto krasopisů na netu nejdete plno.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.