Renault Laguna - co je příčinou kouřivosti motorů?

Rád bych se dotázal,co zapřičiňuje zvýšenou kouřivost, převážně při rozjezdech a poté při sešlápnutí plynového pedálu při předjíždění. Nicméně, olej v motoru se neztrácí.
26.10.2009, technická poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:Patrik Pastorek
Značka, model:Renault Laguna II
Bližší označení:2,2DCI
Rok výroby:2002
Palivo:Diesel
Výkon v kW:110
Kód motoru:nevím
Popis závady:Rád bych se dotázal,co zapřičiňuje zvýšenou kouřivost,převážně při rozjezdech a poté při sešlápnutí plynového pedálu při předjíždění.Nic méně,olej v motoru se neztrácí.

Děkuji
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď: co se týče zvýšené kouřivosti u naftových motorů tak těch příčin může být několik. Někdy to bývá špatné palivo, které někdo kupuje leckde, ale to bych určitě nebral jako ten hlavní důvod. Ten bych hledal někde jinde. To, že motor kouří, se děje většinou u starších automobilů. Příčinou může být opotřebované palivové čerpadlo, vstřikovací trysky, turbo, ale také nějaký snímač, který nám určuje bohatost směsi, množství vstřikované dávky paliva a nebo možství protékajícího vzduchu (váha vzduchu). Mnohokrát jsem se setkal také s tím, že majitel automobilu jezdí tzv. na spotřebu a otáčkoměr jde maximálně na 2-2500 ot/min. a to je také špatně. Pokud se motor podtáčí, tak to určitě nedělá dobrotu. Nejvíc tento způsob jízdy škodí turbu a výfukovému systému. Pokud na plyn sem tam nešlápnete, tak se vám může stát, že se vám zanese turbodmychadlo a nebude vám fungovat regulace natočení klapek turba. To se pak projeví právě zvýšenou kouřivostí a také tím, že automobil ztratí tah. Před měsícem jsem se setkal s automobilem VW Golf IV 1,9TDi. V ot. cca 3000 a výše, se přepl do nouzového režimu. Stačilo jen vypnout a zapnout zapalování a bylo po problému. Ale nedalo se s tím jezdit, to je jasné. Nakonec se zjistilo, že auto dlouho stálo a byly zaseklé lopatky turba. Pokud jste šlápl na plyn, tak se turbo tzv. přefouklo a snímač tlaku turba zaznamenal tlak mimo rozmezí a Golfa ihned hodil do nouzáku. Takže pokud patříte k těm, co auto točí max. do 2000 ot/min. tak to semtam změňte a dopřejte svému autu, aby ze sebe všechny ty "saze" dostalo. Další možná příčina může být samotná příprava palivové směsi, palivové čerpadlo, vstřikovací trysky a nebo jednotlivé čidla, která hlídají veškerou přípravu a spalování směsi. Samozřejmě, když automobil stárne tak stárne i motor a jednotlivé komponenty v něm. Projevuje se větší hlučnost a úniky kapalin. Nejvíce se to pozná asi na dílech, které se nějakým způsobem pohybují a navíc jsou dělány s mikromilimetrovou přesností, jako je právě čerpadlo nebo tryska. Z těchto důvodů opotřebení nám čerpadlo nedává přesně takový tlak jako nové a vstřikovací trysky nejsou tak přesné s dávkováním jako nové. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na pracovní prostor válců motoru, který už nemá takové tlaky jako nový. Z toho všeho nám vyplývá, že kouřivost motorů je dána palivem a opotřebením nebo poškozením součástí, které mají přímý vliv na přípravu směsi a zpracování směsi. Proto bych Vám radil, pokud je kouřivost velká, nechte si automobil zkontrolovat v servise. U starších dieselů, pokud je už na tom hodně špatně, tak se dělá repase čerpadla nebo přetěsnění a přezkoušení vstřikovacích trysek. Ale pokud je kouřivost malá, tak je to normální doprovodný jev skoro všech starších dieselů.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
zigi, 27.10.2009 21:24
že by to bylo palivem?
TOM, 28.10.2009 09:49
Co je to "mikromilimetr" ??
Paul, 29.10.2009 11:02
Novodobé kouřící Renaulty, Fordy i Citroeny atd. potkávám poměrně často, a kouří i přes to že by už měly být vybaveny filtry pevných částí. proto mě napadá jestli to není ucpaným nebo poškozeným filtrem pevných částí... Pokud ne, tak to vypadá na vstřikovače, čerpadlo nebo obojí.
SupermanXXX, 30.10.2009 11:46
je to prostě renault....
machal82, 15.10.2012 21:11
Dle mého názoru je to způsobeno EGR ventilem. Kamarádi na fóru mi poradili, abych ho buď odpojil nebo pootočil (tím řídící jednotka nepozná odpojení EGRu). Kouřivost nemám téměř žádnou, spotřeba je nižší a lehký pokles výkonu je pryč

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit MB třídy G s nájezdem přes 300 tisíc km?

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.