Porucha indikace teploty motoru u Citroenu C3

Při jízdě (při jakékoli teplotě motoru) se na indikátoru teploty motoru rozsvítí všechna políčka s akustickým doprovodem a po několika sekundách se vrátí vše do nornálního režimu. Můžete poradit?
31.05.2011, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:milan
Značka, model:citroen c3
Bližší označení:1,1I F
Rok výroby:2004
Palivo:ba
Výkon v kW:44
Kód motoru:neznám
Popis závady:nepravidelně se při jízdě na indikátoru teploty motoru (při jakékoliv teplotě motoru) rozsvítí všechny políčka s akustickým doprovodem a po několika sekundách se vrátí vše do normálního režimu (např. při jízdě se motor postupně ohřívá, až dosáhne signalizace teploty motoru tři políčka, což je provozní stav. Za několik vteřin se indikace vrátí do původního stavu). Tato závada se objevuje také při studeném motoru, kdy nesvítí žádné indikační políčko teploty motoru. Časový návrat do normálního režimu indikace teploty motoru je vždy krátký (přibližně několik sekund) a perioda opakování závady je nepravidelná (třeba 2x za hodinu jízdy).
Kód chyby určené na diagnostice:nezjišťováno
Typ diagnostického přístroje:-
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:-vizuální prohlídka el. kabelů a čidel - nic nezjištěno,

-výměna termostatu - závada přetrvává,

-další v pořadí je plánováno výměna čidla teploty motoru a spínače nízké hladiny chladící kapaliny) - moc si ale od toho neslibuji (asi ještě nejdřív zkusim nahradit čidlo odporem a spínač přemostit).

Činím tak zatím pouze z informací v knížce "jak na to" vydavatelství koop, kde v elektrických schematech je málo informací.


Odpověď:

Dobrý den,

ve Vašem případě před jakýmkoli dalším zásahem (Vámi uváděná výměna čidla teploty motoru a spínače) doporučuji provést odbornou diagnostiku motoru (předem si ověřte, že poskytovatel disponuje zařízením, které je schopno spolupracovat s řídící jednotkou Vašeho vozu). Diagnostika stojí řádově stokoruny a měla by spolehlivě určit příčinu problému, nebo alespoň značně zúžit seznam potencionálních příčin.

Vámi navrhované nahrazení čidla odporem a přemostění bych rozhodně neprováděl.

Teoreticky nejpravděpodobněji přichází v úvahu Vámi zmiňované vadné čidlo teploty chladicí kapaliny, problém s těsněním pod hlavou nebo s vodní pumpou.

Pokud diagnostika opravdu ukáže na vadné čidlo teploty chladicí kapaliny, přichystejte si přibližně 600Kč na kvalitnější druhovýrobu. Výměna těsnění pod hlavou by byla nákladnější, jen na materiál by bylo potřeba zhruba 700Kč a významnou položkou je u této operace práce. Pro laika nelze doporučit tuto operaci provádět svépomocí, zejména kvůli správnému postupu dotahování šroubů hlavy. U vodní pumpy existují závady, které jde řešit její opravou. Pokud by to nešlo, pohybuje se cena vodní pumpy z druhovýroby maximálně kolem 1300-1500Kč.

Pokud nicméně chladicí kapalina neubývá ani nepřibývá, z výfuku nejde kouř neobvyklých barev, motor jede normálně i přes hlášku na přístrojové desce a diagnostika neukáže žádnou závadu, je na pováženou, zda preventivně měnit související díly jeden po druhém, nebo počkat, zda závada bude mít další doprovodné jevy. Zejména buďte pozorný ke hladině chladicí kapaliny v přetlakové nádržce, kterou kontrolujte skutečně často. Případný únik chladicí kapaliny do motoru je nutno podchytit okamžitě. Pokud by kapalina přibývala, jedná se také o situaci, kterou je nutno řešit neprodleně.

S pozdravem

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
David V, 03.06.2011 23:55
Hm, tak už vím, že i čerpadlo chladicí kapaliny může vykazovat závadu typu běží/neběží. Kupříkladu motor 1.2 TSi má odpojovatelné čerpadlo chladicí kapaliny, aby se (odhaduji o 1-2 minuty) dříve ohřál motor. Pro mě je to prvek nespolehlivosti, jehož selháním půjde motor do kytek. Proboha proč?
martin.hrubsa.5FB, 16.09.2014 18:52
Dobrý den
Ptřeboval bych pomoc! Zablokoval se mi motor. Při couvání škrtla přítelkyně pravým předním blatníkem o jiné auto. Ani jedno auto nemělo vědší škodu, ale nám se zablokoval (zamčel) motor. Jedná se o Citroen C3, 1.1 L, benzín, r.v. 2006.
Slyšel jsem, že se motor dá odblokovat nějakym tlačítkem v motorové části, jen bych potřeboval vědět, KDE TOTO TLAČÍTKO NAJDU?!?!

Děkuji
Petr S, 16.09.2014 22:39


Během parkování v pátek mi někdo na Ládví promáčknul levý přední blatník a štrejchnul i nárazník (nechám to opravit v autorizáku na pojišťovnu doufám výměnou obou dílů). Tak doufám že to nezpůsobila tvoje přítelkyně Pokud jo tak mi pošli číslo pojistky ať nemám zbytečný malus na havarijní pojistce... Díky. No mě jinak motor funguje :) To byla asi velká pecka pokud po drcnutí nefunguje motor ne? Nebo je kabeláž v Citroenu opravdu až tak chatrná? V tom případě to kouzelné tlačítko asi nevyřeší.
Pepe, 17.09.2014 07:25


Mělo by snad být někde zespodu v blízkosti řídící jednotky, u 306 je to tuším mezi ní a tlumičem. Na tom kamarádce praskla pružina a způsobila to samé s motorem. Jelikož jde o stejný "koncern", hledal bych někde tam. Nebo si zavolat do servisu...
PetrT, 17.09.2014 10:17
Nevim jestli to je stejné, ale Megane měl to tlačítko u pojistek v motorovém prostoru. Odpojilo to pumpu v nádrži po nárazu z bezpečnostních důvodů. U megana se to muselo startovat i při výměně baterky, bylo to strašný auto klteré mě spolu s lagunou a berlingem naprosto vyléčilo od nákupu farncouzkých aut.. Ne nadarmo jsou levná.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Renault Grand Espace 3.0 - našich společných 50 000 kilometrů

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.