Hyundai Elantra - proč při startování nenaskočí motor?

Vozidlo často nestartuje, pravděpodobně se neodblokuje imobilizér, startér však motorem točí.
02.06.2009, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:Picková Ivanka
Značka, model:Hyundai Elantra
Bližší označení:1.6 BUH
Rok výroby:2002
Palivo:benzín
Výkon v kW:79 kW
Kód motoru:G4EDY935415
Popis závady:Vozidlo často nestartuje, pravděpodobně se neodblokuje imobilizér, starter však motorem točí. Opakovanými pokusy se při zapojování el. okruhů (světla, klima apod.) někdy start podaří bez stanovení úkonů, které jistě přinesou úspěch. Stav se zhoršuje. Po několika dnech se start podaří, někdy na pvrvní, někdy na další pokusy. První diagnóza stanovila chybu tzv. anténky ve spínací skříňce. Výměna nepomohla. Nyní je jako příčina poruchy uváděna špatná funkce palubního počítače. Ale s touto poruchou bylo ujeto desetitisíce kilometrů. Jakmile nastartuje, spolehlivě dopraví. Ptám se: Je nějaká pomoc? 
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď: U tohoto typu závady je jasné, že je to chyba někde v elektronice vozu. A podle toho co popisujete, tak bude problém asi někde v imobilizéru. Ovšem takový typ závady se musí objevit na diagnostickém přístroji, pokud mechanik udělá diagnostiku imobilizéru. Závada je nahodilá a většinou se pak povede nějak nastartovat. To je někdy ještě horší. Chyba může být v jednotce imobilizéru, může být v kabeláži, ve svorkovnicích atd. Imobilizér většinou vypíná přísun paliva tak, aby nebylo možno nastartovat. Ovšem kontrolka imobilizéru by se měla vždy po zapnutí klíčku rozsvítit a pak zhasnout, tím imobilizér "říká" že je v pořádku. Chyba ovšem může být i v transpondéru, který je v klíčku automobilu a dává při zapnutí klíčku povel imobilizéru, že je to ten správný klíček s kterým se může nastartovat. Ovšem i tato závada by se měla projevit na diagnostice. Z vlastní zkušenosti vím, že tyto typy závad bývají někdy dost problematické a bez měření a diagnostikování je nelze přesně určit. Proto i tato rada je více obecná, ale určitě bych zkontroloval imobilizér, pokud se to děje jen při startu a pak už nic.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
donald, 02.06.2009 15:42
Se stejnou závadou se taky potýkám u elantry CRDi. Vinou je immobilizér, výměna klíčku nepomohla. Pokud se nerozvítí žlutá kontrolka autíčka s klíčem, nemá smysl točit motorem. Dělám to tak, že vytáhnu kíček ze zapalování a po určité době znovu zasunu. Někdy naskočí až na 3. nebo 4. pokus. Dělá to nahodile. Měsíc nic a pak několikrát denně.
JanBilek, 03.06.2009 14:22
Getz CRDi 2006, stejnej problem, naprosto presne, pomaha jen vyndat klicek a vratit zpet. Diagnostika rekla taky nahodilou chybu anteny ale nemenil jsem.
rojack, 03.06.2009 15:49
Hjudaj přeci nemá motor, proto nemůže nic naskočit!!!!
mirpie, 04.06.2009 11:10
bud imobilizér nebo čidlo klikového hřídele

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.