Ford Mondeo 1.8 16V - jak řešit malou kopresi?

Co dělat, když mám malou kopresi na prvním válci? Už jsem vyměnil EGR ventil, proběhlo následné měření komprese ve válcích.
06.09.2012, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu: 
Značka, model:Ford Mondeo
Bližší označení:B5Y liftback
Rok výroby:2000
Palivo:benzin
Výkon v kW:92
Kód motoru:CHBA
Popis závady:Vyměnění EGR ventilu, následné měření komprese ve válcích. Hodně slabá koprese v 1.válci. V servisu mi byl nabídnut přípravek SMT oil treatment. Na obalu výrobku ale píší, že se nesmí používat do syntetických olejů. Já používám originál formula 5w30 plně syntetický. Stane se něco když to tam nalejí? Děkuji
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane,

pokud řešení problému děláte metodou pokus - omyl a jste připraven řešit i důsledky, které z takového jednání vyplývají, pak ano, poslechněte servis a nalijte přípravek do motoru. Já bych ovšem postupoval jinak.

Tak předně výměna EGR ventilu nijak nesouvisí s nutností měřit tlaky ve válcích, z čehož usuzuji, že počáteční problém byl úplně jiný. Bohužel zde není popsán, takže se zaměřím pouze na tlaky ve válcích.

Hodně slabá komprese (představuji si hodnotu nižší než 6 bar) ukazuje na něco patologického v motoru. Jelikož je jen na jednom válci, nepůjde o celkové opotřebení motoru nebo zapečení pístních kroužků, protože to by se pravděpodobně v nějaké míře mohlo projevit i na jiných válcích. Z tohoto důvodu bych ani nedoporučoval používat žádné zázračné přípravky pro „generálky za chodu“ na bázi chemie, ale soustředit se na problém mechanickou cestou. V podstatě to znamená motor otevřít a podívat se, zda na prvním válci:
1) nejsou podpálená sedla ventilů, jelikož nikdo nekontroloval ani neupravoval ventilové vůle (tento motor nemá hydraulická zdvihátka)
2) není porušené těsnění pod hlavou, které by se pravděpodobně projevovalo i jiným způsobem (kolísání teploty, tlakování hadic chlazení, spotřeba chladicí kapaliny)
3) jsou zapečené pístní kroužky
4) není prasklá hlava
5) motor nenasál plastové vířivé klapky, které poškodily stěnu válců

První 2 body jsou poměrně snadno řešitelné, neboť přebroušení sedel ventilů spolu s novými ventily nejsou vyloženě likvidační, stejně jako případná výměna těsnění pod hlavou. Výměna hlavy je pak už mnohem náročnější o cenu hlavy a výměna pístních kroužků o demontáž pístu. V případě, že je poškozena stěna válce, tak se obávám, že bude motor muset podstoupit něco jako generální opravu, což znamená minimálně nový výbrus válce (pokud hloubka rýh nebude příliš velká) + nový píst (větší aby těsnil). Při větším poškození radím se poohlédnout po jiném motoru, kterému necháte před koupí změřit kompresní tlaky, zkontrolujete vířivé klapky a ventilové vůle.

A poslední slovo k různým přípravkům. Existují asi 3 přípravky, které bych se nebál použít. Všechny se aplikují do paliva:

a) přípravek pro navázání vody vzniklé kondenzací vlhkosti v nádrži

b) přípravek na pročištění palivové/vstřikovací soustavy

c) přípravek pro zvýšení oktanového čísla (v místech, kde nelze koupit palivo s odpovídajícím OČ pro motor)

Ostatní přípravky do olejových náplní, převodovek a utěsňovací přípravky do chladicí soustavy považuji jen za plíživou smrt stroje. Krátkodobé zlepšení parametrů bych charakterizoval asi takto: Umírajícímu se obvykle těsně před smrtí uleví.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
olda, 11.09.2012 17:27
na mondeu z r.2004 byl problém s plastovýma klapkama dávno vyřešen. Od 10/2002 se montovaly klapky s přepracovaným uložením. Ty už se nevymlátili v a necvakaly jak stará singerka.Takže to jen tak plácá,kdoví jak s tím zacházelel,případně ten co to měl před ním.
anonim, 11.09.2012 18:59
Oldo, problemy s fordy nebudou nikdy vyreseny, dokud je lide budou kupovat.
David V, 12.09.2012 08:42
Hele nezlob se na mě, ale tento příspěvek už je trochu diagnóza...stejně jako ten úplně první. Prostě jsi koupil špatný auto, protože Tě neěkdo napálil, jak je v těchto končinách dobrým zvykem.
Abík, 15.09.2012 06:56
Podpálený či netěsný ventil, zpravidla výfukový, musí poznat každý mechanik za chodu motoru u výfuku. To diagnostikuji poslechem u aut, když stojím na přechodu a auta se rozjíždí. Já bych vypustil olej z motoru, do válce nalil petrolej, a počkal do rána. Když bude petrolej vytékat z olejové vany, je příčina jasná. Jinak petrolej je stará osvědčená metoda pro uvolnění zakarbonovaných pístních kroužků. Když to nepomůže mohou být pístní kroužky popraskané.
Jan Ziegler, 20.09.2012 10:18
http://www.tipcar.cz/ford-focus-c-max-a-spotreba-oleje-4664.html
Jen pro doplnění. Asi ještě rok jsem s vozem jezdil a dolíval a dolíval a dolíval olej, naštěstí ten předepsaný 5w-30 je celkem levný, až jednou v zimě se nepodařilo nastartovat, motor pekelně kuckal, vibroval a kouřil, přivolaný odtah s cigárem v držce suverénně pravil: "Jo, to je váha vzduchu, ale na ty TDCi nejsou drahý." Myslel, chudák, že jde o diesel. V servisu okolo toho chodili a tvářili se jako degustátoři projímadel, až na moje naléhání změřili kompresní tlaky, jeden válec skoro na nule, mě nabídnutá autorizovaná oprava by byla za skoro 100kKč. Přes známého sehnaný servisák od Forda nakonec opravu dělal v garáži, na tom jednom válci zlomený kroužek(nebo víc, nevím kolik jich tam je), takže výměna všech kroužků na všech válcích - výbrusu prý nebylo třeba, zabroušení ventilů a výměna gumiček, smontování s další nutnou bižuterií(napínák řetězu, těsnění, dál už nevím) celkem za 35kKč.
Motor se zázračně zlepšil, výborně táhl, tichounký...idylka, zvětšila se mi ale spotřeba, jak jsem začal víc využívat té krásy.
No, po čase začala jevit zn. opotřebení spojka, byl hlučnější kompresor klimatizace, neustále se s.ala elektronika, takže jsem nevydržel s nervama, auto dal s citelnou ztrátou do bazaru a maje něco našetřeno, pořídil jsem jiný vůz, tentokrát koncernový, ta největší hrůza pro spoustu zdejších přispěvatelů - 1,9TDi, PD, 77kW, dokonce s DFP. Zaplať pámbu, zatím dobrý...
Takže co závěrem? Duratec HE 1,8 nebrat, podloženo nejen mojí zkušeností, další problémy by se daly svést na výběr špatného kusu - před prodejem určitě utočeno spoustu kilometrů, ale v tom motoru je prostě něco špatně.
S přáním šťastné ruky při výběru J. Z.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.