Ford Explorer - jak na pazvuky při řazení a při zatáčení?

Řešíme rachtání při řazení a drhnutí při zatáčení u Fordu Explorer r.v. 1997 před zamýšleným prodejem.
25.10.2011, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:Janoušková Jaroslava
Značka, model:Ford Explorer
Bližší označení: 
Rok výroby:1997
Palivo:benzin, plyn
Výkon v kW: 
Kód motoru: 
Popis závady:Dobrý den. Asi před měsícem začalo auto divně reagovat. Při řazení vydává rachtavé zvuky a do zatáček jakoby drhne a skřípe. Jeden známý nás upozornil na homokinetické klouby. Díky tomu, že manžel právě přišel o zaměstnání a já jsem na rodičovské dovolené, finance na autorizovaný ani jiný drahý servis na zjištění celkové škody nejsou. Můžete mi, prosím, poradit a trochu přiblížit, co můžou špatné homokinetické klouby všechno způsobit na voze? Chtěli jsme ho prodat, ale s tímto si netroufám ani odhadnout, jakou má auto cenu. To byste mi taky mohli naznačit? Jinak je vůz v dobrém stavu a do této chvíle jezdil na 'pohnutí mysli' - prostě báječně. Předem moc moc děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Janoušková Jarka
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

Váš popis uvádí více závad než jednu. Pokud vůz v rejdu drhne již při samotné jízdě a nikoli pouze při rozjezdech, jedná se o pokročilé opotřebení minimálně jednoho homokinetického kloubu. Pokud drhnutí slyšíte a cítíte při zatáčení na obě strany, opustily Vás oba klouby. Teoreticky se může jednat i o velké vůle v řízení nebo jeho táhlech, ale zde byste spíše zaregistrovali ťukání, silnější při pohybu volantem bez nastartovaného motoru. Stabilizační tyčky byste zase slyšeli především na nerovné vozovce, prostě obyčejně chrastí. Zvlněné kotouče by zase měly být slyšet i při jízdě po rovném úseku...S opotřebenými homokinetickými klouby nelze dlouhodobě jezdit a i přes popisované finanční obtíže si na Vás dovoluji apelovat, abyste nechali odborníka, aby s určitostí stanovil příčinu problému, než se Vám případně zadře kolo. Nemusí to být v autorizovaném servisu, stačí někdo, na koho máte dobré reference třeba od známých. Poté se můžete rozhodnout, co s problémem uděláte. Homokinetický kloub na Váš vůz lze na internetu sehnat již od cca 2 600 Kč.

Jako závažnější se nicméně jeví rachtavé zvuky při řazení. Pravděpodobně máte automatickou převodovku. Příčin může být několik, vesměs závažných. Nejoptimističtější variantou je vadný silentblok motoru, kdy motor bezprostředně po sešlápnutí plynu po přeřazení zabere a vymačkaný silentblok nezabrání přímému kontaktu kovu s kovem. Pokud je ale problém skutečně v převodovce samotné, je možné, že v ČR budete mít problém převodovku napoprvé opravit. Doporučuji registraci na české fansite určeném Explorerům, zde jsou lidé, kteří se speciálně opravami převodovek u Explorera zabývají. Z mého pohledu je pozitivní fakt, že auto ještě řadí, takže o závadu přímo v převodovce by se nemuselo jednat. Popisované problémy s 4rychlostní skříní většinou začínají tím, že auto již řadit přestalo.

Cena vozu se za takových podmínek stanovuje opravdu těžce. Pokud Vás opustily homokinetické klouby a pokud zásadnější servis vyžaduje převodovka, dá se bohužel říci, že cena vozu se bude pohybovat velmi nízko. Cena repase převodovky bez výměny solenoidu se pohybuje kolem 25 000Kč včetně výměny oleje.

Pokud zkonzultujete příčinu drhnutí a skřípání v zatáčkách (mimochodem může se Vám rovnou podívat na pazvuky při řazení) s odborníkem a odstraníte i problémy při řazení, bude se cena pravděpodobně pohybovat v rozmezí 55 000Kč při okamžitém výkupu až po 80 000Kč při přímém nebo komisním prodeji. Problémem je určení výše investice nutné k tomu, aby vůz jezdil bez závažných poruch. Představa, že do vozu v nejhorším scénáři investujete zhruba 35 000Kč a pak jej za 55 000Kč prodáte, není příliš lákavá. Každopádně pokud se toto „martirium“ rozhodnete podstoupit, tak bych kvůli závažnosti nejprve doporučil vyřešit pazvuky při řazení, teprve po jejich odstranění případně homokinetické klouby. Pro prvotní odstranění problému s převodovkou mluví i fakt, že případné zanedbání může mít finančně fatálnější následky než homokinetické klouby.

To vše za předpokladu, že uvedenou přestavbu na plyn máte zapsanou v technickém průkazu a že je funkční.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
ivan2, 31.10.2011 13:02
Ta repase převodovky už po tak malém nájezdu mě docela odrazuje, našel jsem na netu chlapíka kterej jí dělá i nějak za 120tis., ale i to mi přijde dost. V tom případě bych možná sáhl spíš po benzínu, kde by ta převodovka měla si myslim vydržet víc, přece jen kroutící moment je nižší a vrchol výše. Ovšem jak tak koukám, benzínových mercedesů je u nás žalostně málo
tomaskrtek, 31.10.2011 15:24
na to nikdo nemusí být expert, reálná hodnota vozu mínus pořádná oprava uvedených závad rovná se mínusová hodnota. taková je realita-v českých luzích a hájích je obliba velkoobjemových benzínů ve spojení s automatem mizivá, prakticky na bodu mrazu, takže kdyby toto auto bylo ve výborném stavu tak se reálně prodá maximálně za 50k. s tím že nikdo neví co s ním vlastně je tak je prakticky neprodejné, nebo na díly, potažmo vymontovat plyn pokud je sekvence a prodat na vrakáč.
tomaskrtek, 31.10.2011 15:27
jenže takových je 95% lidí. sám mám třiapůlku s automatem ce čtyřkolce, jiný auto mi do garáže nesmí než min. V6ka, ale faktem zůstává že je to NEPRODEJNÉ a NEOBLÍBENÉ, s tím my nic neuděláme.
tomaskrtek, 31.10.2011 15:46
tedy vyjma toho že využijeme nízkých cen a taková auta budeme kupovat ale pssst, ať je nás co nejmíň
ewing1, 01.11.2011 12:53
To je zase pravda.. Jen ať je co nejvíce takových lidí... Pokud to povede k nižším cenám "pořádných" aut, tak je to pro mě jen dobře. Raději si koupím auto, které stálo nové 1,5 milionu než stejně starou Škodovku, která se prodává za stejné peníze a přitom byla nová za třetinovou cenu...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.