Doporučíme čtyřválec 318i do řady E46?

Lze do BMW řady E46 doporučit čtyřválec N42 a jaké jsou jeho charakteristiky?
10.04.2012, technická poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 5x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu: 
Značka, model:BMW Řada 3
Bližší označení:318i E46
Rok výroby:2002
Palivo:benzin
Výkon v kW:105
Kód motoru:N42
Popis závady:Dobrý den,

mám možnost koupit BMW E46 r.v. 12/2002, je to facelift. Měl jsem předtím 1.8ci, 323 125kw: to vše BMW a bylo v pohodě. Teď jsem našel tohle, jelikož je tento motor nový, tak moc o něm nevím, má valvetronic a ten nevím, jak má přesně cvakat. Auto je pěkně zachovalé, ale když běží na volnoběh, tak jak kdyby cvrdlikalo. Vím, že motor N42 to dělá sám o sobě, ale nevím jestli moc nebo málo, ve svém okolí nemám moc lidí, kteří o těchto motorech něco ví a proto každa rada dobrá. Mám strach, jestli to nedělá řetěz, ale po vizuální kontrole se mě to nezdá, zdvihátka a celkově ventily jsou v pořádku, děkuji.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

provozuji tento motor přes dva roky, nyní má najeto přibližně 140.000km, z čehož posledních 30.000km se mnou za volantem. Podle mého skromného názoru je právě tento motor jednou ze silných stránek vozu. Vysvětlím:

N42 patřil ve své době k relativně pokrokovým motorům v tom dobrém slova smyslu, neboť moderní konstrukční prvky mu nesebraly kou...pardon, charisma. Ano, plyn je již elektronický, ale na pohyb pedálu reaguje vzorně, neprodleně a ochotně. Škrticí klapky nahradil systém Valvetronic, dále disponuje Vanosem, který mění (přiostřuje) charakteristiku projevu motoru kolem 4.000 otáček. To vše v roce 2002.

Výkon 105kW a krouticí moment 200Nm (již od 3750 otáček) produkovaný dvoulitrovým čtyřválcem je navíc díky zpřevodování podáván tak, že vůz má dvě tváře. Do zhruba 3.000 otáček je motor příjemný společník, „roztahovat“ rychlosti bez podřazení lze už od vyloženě nízkých otáček. Nad 4.000 otáček se s motorem dá užít i slušná porce zábavy, krásné je, že zátah motoru opravdu utne až omezovač na zhruba 6.500 otáček. To vše při reálné kombinované spotřebě kolem 7,5 litru na 100km (díky pružnosti a Valvetronicu). Můj subjektivní názor je ten, že svým projevem je motor ve spojení s převodovkou podařený, točivý, nad 5.000 otáček dokonce i slušně zní.

Na tomto agregátu mě baví to, jakým způsobem je servírován (pravda nikterak oslnivý) výkon, a na tomto má zásadní podíl i výše zmíněné zpřevodování, kdy motoru dojde dech až při rychlostech nad 200km/hod. Důležitější je pro mne ale chování v daleko nižších rychlostech. Trojka nad čtyřmi tisíci otáček na okresce poskytuje slušnou míru pružnosti, kdykoli potřebujete zrychlit do následující zatáčky, naopak na pětku můžete plyn pouze šimrat při přesunu předpisovou rychlostí. Ostatně (polo)prázdná okreska je prostor, kde mě auto jako celek baví nejvíc...Dálniční limit znamená velkou míru přemáhání, neboť motor točí 3700 otáček a chce točit víc. Pro (rádoby) frajeření na parkovišti je důležité vědět, že narozdíl od některých dnešních ulíznutých (rádoby) sportovních vozů můžete na stojáka motor vytočit až do omezovače (ne, nedělám to, ale vyzkoušet se musí všechno...) Při ubrání plynu z vysokých otáček se z výfuku dokonce ozve jakési zaprskání, které říká: „Hele, nejsem šestiválec, nemám 200koní, ale když mě takhle dráždíš, tak ti povídám, že taky nejsem úplný vořezávátko!“ Mimochodem, dodnes mě nepřestalo bavit na libovolný kvalt vytočený na 4.000 otáček ubrat a znovu přidat plyn...Ten pocit, který navodí sprška benzínu, když autu nasadíte ostruhy, je jako reklama na nejmenovanou platební kartu. A nesmějte se mi, že mi ke štěstí stačí necelých 150 koní, jsem skromný člověk...

Teď k provozní stránce věci:

Při běžném provozu by motor v dobrém stavu neměl konzumovat více než 0,2-0,4 litru oleje na 10.000 kilometrů. Při častější ostřejší jízdě tato hodnota může samozřejmě vzrůst. Výjimkou byla cesta k našich jižním sousedům, kdy po ujetých 3.000km bylo nutno dolít přibližně 2-3 dcl oleje.

Jako u všech BMW řady E46 lze pochválit vzorný přístup k olejovému fitru, je umístěn nahoře a je přístupný přes plastové šroubovací víko. Vzhledem k točivosti motoru, kdy lze předpokládat občasné výlety k červenému poli otáčkoměru, doporučuji měnit olej co nejčastěji, abyste ve voze nepřepravoval jen degradovaný long life. Osobně měním co 10-12.000km. Olejová náplň je necelých 4,5litru. Plním na horní rysku. Výrobce doporučuje Castrol, jak jinak. Dle mého skromného názoru je možno použít i olej jiné značky charakteristiky 5W-40 splňující normu výrobce, ale důležité je jej měnit ve výše uvedeném intervalu. K výměně doporučuji dokoupit litrovku no name oleje stejných parametrů a před našroubováním výpustného šroubu nalít decku do klasického dolévacího otvoru a zbytek pomalu do prázdného otvoru pro olejový filtr. Mám tu zkušenost, že zatímco průplach přes víko ventilů je otázkou již zmíněného jednoho decilitru, průplach přes nádobu filtru může znamenat i více než půl litru, než Vám přes výpustný otvor začne téct „čistý“ olej. To vše samozřejmě po minimálně hodinovém „odkapávání“.

Svíčky: zde není důvod nespoléhat se na zkušenosti podepřené (nejen mým) provozem a nezvolit NGK. Ano, jsou o něco dražší, svíčka vyjde na přibližně 250Kč, ale za bezproblémový provoz to stojí.

Olej a svíčky máme vyměněné, co nás čeká dalšího? Předně je nutné říct, že pro tento motor je typická určitá tvrdost chodu na volnoběh. Za to mohou ve většině případů vstřikovače, které tzv. „vyšívají“. Prostě o nich na volnoběh víte. Jak najisto poznáte jejich zvuk? Odklopte kapotu, stoupněte si jednou nohou do auta na plyn, prošlápněte jej a poslouchejte. V momentě, kdy otáčky spadnou na volnoběh, začnete slyšet kovový „cvrkot“. Nemělo by se jednat o nic zásadního, a pokud vůz i normálně jede (což obvykle jede), jedná se o akustickou záležitost. Ano, můžete koupit čistič vstřiků a nalít jej do nádrže, můžete natankovat aditivovanou 95ku, rozhodně tím nic nezkazíte...

Další pazvuky mohou způsobit hydrostavy, které vymezují vůle ventilů, jedná se zpravidla o průvodní jev tzv. studených startů. Řešit, či neřešit? Inu, pokud vůz kupujete a hydrostavy se již ozývají, řekněte si o slevu (máte jich 16 a jeden nejde moc dobře sehnat pod 500Kč). Celkově pak jejich výměna přijde na přibližně 10.000Kč. Řešit, či neřešit? Podle mne pouze, pokud doprovodné akustické jevy působí pokles Vaší společenské prestiže, nebo pokud cítíte pokles výkonu.

Může se ozvat i Vanos, což je nepříjemná záležitost, neboť pokud nechcete jezdit s omezovačem nastaveným na 4.000 otáčkách (u benzínového motoru), tak jej řešit musíte. Stojí to tolik peněz, že Fahren Vám poté nějakou dobu nebude působit příliš Freude. Vanos poznáte: jedná se o typický kovový hluboký zvuk při vytočení na přibližně 4.000 otáček, při kterých se Vanos spíná.

Nelze ale prohlásit, že některá z výše uvedených závad by pro N42 byla typická.

V poslední době mne nicméně zarazila abnormální citlivost motoru na startování s dostatečnou prodlevou, pro uskutečnění veškerých „kouzel“, jež pod kapotou proběhnou po otočení klíčku do druhé polohy. Nedoporučuji se spoléhat na klasickou pomůcku ve formě: „dotočím to, až mi zhasnou kontrolky“. Nevím, jestli se jedná o počínající problém, nebo záležitost typickou pouze pro můj vůz, nicméně musím počkat ještě o moment déle. Je možné, že čerpadlo podává déle, než je obvyklé, každopádně startuji až po jemném cvaknutí, které ukončuje dlouhý zvuk o velmi vysoké frekvenci. Nedodržení tohoto znamená, že vůz sice nastartuji, ale prvních několik vteřin má motor nepřirozený hlučný běh, jež se teprve posléze utiší. Nejedná se o startér, toto se týká pouze prvního startu, druhý proběhne vždy bezproblémově.

Detail, jenž mne překvapil, je to, že baterie dávaná z výroby má kapacitu „pouze“ 55Ah. A dlouhodobě to stačí.

Co říci na závěr? Pokud je vůz v dobrém stavu jak píšete a pokud Vám motor postačuje po výkonové stránce, lze jej doporučit. Překvapivá je spotřeba, kterou je možno držet pod 7,5 litry na 100 km. Cvrdlikání na volnoběh jsou velmi pravděpodobně vstřiky, můžete zkusit vyjednat slevu v řádu několika tisícikorun. Co doporučuji, je test Vanosu, tzn. vytočení nad 4.000 otáček, jež nesmí doprovázet pazvuky. A vzhledem ke špatné přístupnosti si dejte pozor na to, aby motor nebyl „udušený“ překročeným servisním intervalem výměny vzduchového filtru. Doporučuji provést výměnu okamžitě po případné koupi. Výměna svíček a oleje by po koupi měla být samozřejmostí.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
eLzyx, 14.04.2012 02:18
u nás na severu čech také nejsou silnice ideální. Je fakt, že se celkem podstivě snažím vyhýbat dírám, nicméně jezdím "nad limit" a tak se občas některým dírám nevyhnu. Pneu mám 225/45R17, takže žádné komfortní balony, které by podvozek o trochu víc chránily. A navíc jsem jedním z těch magorů, kterým v autě vadí každý pazvuk, takže bych rozhodně nad klepající kostí nemávl rukou.
K vašemu autu - výdrž originálu 100t km bych považoval v ČR za adekvátní. 25t km je opravdu žalostně málo, troufám si tvrdit, že je to srovnatelné s falešnými díly. Asi bych na vašem místě dal buďto originály (ale netuším co za to v BMW chtějí), nebo Meyle HD. Také by to chtělo zkontrolovat uložení stabilizátoru, pokud je opotřebené, tak to má celkem podstatný vliv na životnost kostí.
anonym, 14.04.2012 20:18
Petr-Tipcars: Vidim to asi zatim bud na Lemforder nebo Meyle. Ulozeni stabilizacni tyce je zatim pevne a bez vule, koukal jsem na to minuly vikend, ty gumy zatim drzi. Jsem stejny magor. Manzelka mi dnes rekla, ze jsem hypochondr pres nase auto. Beru to pozitivne
anonym, 15.04.2012 15:38
Petr-Tipcars: doplnění...: napínák je ok, byl čistý, při vyjmutí se zdá plně funkční, trochu jsem s ním zacvičil a pak jej ponořil do nového oleje. Efekt nevím, první start vypadá normálně. PS: ořech 27, hadr na trochu oleje, co uteče, odstrojení prvního dílu sání před filtrem, vyhození nádoby ostřikovačů (10 klíček) a vycvaknout čidlo hladiny a stejně je tam kvůli trubkám od klimy místa tak akorát.
Paul, 15.04.2012 17:14
Na Febi bych se vykašlal. Pozoruji u něj (a nejen já) sestupnou tendenci v kvalitě u různých dílů.
jenda.M, 08.01.2014 22:21
Mám r.v.2004,N42.Nevím kde autor sebral že motor má Vanos/ ten mám vZ3 a vím tedy jak vypadá/Je tam variabilní zdvih na sacích ventilech Valvetronic.Můj motor měl najeto při koupi 140000 jezdí spolehlivě.Velmi sem se ale vyvztekal na drobných únicích vody a oleje./ prasklá vyrovnávací nádržka chlazení,těsnění pod víkem ventilů,kolem filtru a chladiče oleje,snímače na čele motoru aj.
To jsem u starších šestiválců nezažil.Proto bych doporučil soustředit se na čistotu motoru.
Náhradní díly nejsou z nejlevnějších a motor je opravářsky velmi špatně přístupný.
Co se týče jízdy tak motor mi připomíná turbo-diesel,táhne pěkně od spoda ale nad 4000 ot. už vadne.Spotřebu pod 8l/100km dosahuji s lehkou nohou při dodržování rychlostních omezení.
Běžně město,dálnice 150,160km/h 9-1O l.
Těchto motorů tady moc nejezdí zajímali by mě reakce dalších majitelů.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.