Co způsobuje klepání v zadní části Peugeotu 307?

Při nájezdu na zpomalovací retardér nebo menší výtluk se ozývá klepání na zadní nápravě od obou kol. Kde je problém?
11.03.2010, technická poradna

hodnocení článku: 1.0 z 5 (20%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:Krucina David
Značka, model:Peugeot 307
Bližší označení:základní model 1,4 benzín najeto 35 000 tisíc
Rok výroby:2005
Palivo:benzín
Výkon v kW:65
Kód motoru:1360
Popis závady:Při nájezdu na zpomalovací retardér nebo menší výtluk jedná se o nárazy na zadní nápravě obou kol.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Peugeot 307 má několik míst, která mohou způsobovat klepání v zadní části vozu, některé z těchto "klepání" jsou všeobecně známé a setkává se s nimi většina majitelů těchto vozů. Asi nejslabším místem zadní nápravy, které často způsobuje klepání, je horní uložení zadních tlumičů. Tento díl je vyroben z hliníkové slitiny a uvnitř je ložisko v gumovém pouzdře, které vyrovnává drobné natáčení tlumiče pérování při propružení. Gumová část tohoto dílu se časem proklepe, a pak naráží vnitřní ocelové ložisko na hliníkový obal, to způsobuje klepání a vibrace , které se přenáší do karoserie vozu. Výměna tohoto uložení není nijak složitá ani časově náročná, stačí uvolnit tlumič pérování od nápravy a vyšroubovat dva šrouby, které drží horní uložení v zadním podběhu. Cena horního uložení se v druhovýrobě pohybuje kolem 450Kč.

Někdy bývá problém také v uložení samotné zadní nápravy, ta je upevněna ke karoserii dvěma držáky, ve kterých jsou umístěny silentbloky. Ty jsou ovšem nalisované v nápravnici a jejich výměna není nic jednoduchého, cena se pohybuje kolem 800Kč za kus. K opotřebení těchto silentbloků však většinou dochází až po ujetí většího počtu kilometrů, takže ve Vašem případě je málo pravděpodobné.

Další, velmi častý problém bývá s ochranným krytem zadních tlumičů, jedná se o plastovou trubku, která kryje horní část tlumiče a chrání jej před nečistotami. Ta se často utrhne a sjede po tlumiči dolů, potom při přejetí nerovnosti způsobuje klepání do nápravy. Samozřejmě můžou být také vadné samotné tlumiče pérování, pokud je na těle tlumiče vidět vytékání oleje kolem těsnění pístu, tak je nutno jej vyměnit.

Klepání mohou také způsobovat některé součásti karoserie, například 5té dveře občas klepou v upevnění mechanismu zámku, tady postačí seřízení, kterým přitáhneme dveře více ke karoserii. Někdy také klepou opěradla zadních sedaček v západkách, ty bývají potažené plastem a časem se může tento plastový povrch prodřít a pak začne klepat kovová západka o čep. Provizorně pomůže elektrikářská lepící páska, jinak výměna čepu.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
koos, 12.03.2010 23:24
Těžko takhle na dálku někomu radit, co na jeho voze klepe. Doporučuji majiteli 307, aby si zajel nějkam do servisu, kde se peugeotům věnují. Numusí to být zrovna značkový koncesionář. V Praze a okolí je dobrý třeba Autoservis BMK na Zadní Kopanině, či Auto Vašenda, nebo Auto Patera případně jiní ostřílení borci zabývající se vozy koncernu PSA. Klepak totiž může řada věcí a opravdu někdy není lehké zjistitm, co to je. V případě 307 mohu prozradit, že v průběhu let byly u ní modifikovány právě zadní tlumiče a to z důvodu hluku (klepání). Měnily se ale celé. Situaci to obecně trochu zklepšilo, ale zázraky nečekjete. Tomáš Dusil

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.