BMW E46: jaké jsou varianty výměny ramen?

Jaké jsou varianty výměny ramen a doporučíme jejich náhradu těmi z předchozí generace?
03.04.2012, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu: 
Značka, model:BMW Řada 3
Bližší označení:E46
Rok výroby:2001
Palivo:nafta
Výkon v kW:100
Kód motoru:M47
Popis závady:Dobrý den, mám vadný čep v předním levém rameni, čep se samostatně měnit nedá, musí se vyměnit celé poměrně drahé hliníkové rameno. V jednom servisu mi bylo řečeno, že by šlo nejspíš použít ocelová ramena z řady E36, u kterých se čepy dají měnit samostatně (což by na našich silnicích bylo lepší). Zajímalo by mě, zda by tato výměna šla provést, a jestli by se nezhoršily jízdní vlastnosti, popřípadě něco jiného. Děkuji za případnou odpověď.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

ano, v ramenech používaných v generaci E36 lze přelisovávat čepy.

S rameny generace E46 je situace složitější. Záleží také na tom, který čep máte opotřebovaný. U originálních ramen údajně nelze přelisovat ani jeden čep (podle mne je to do určité míry i otázka vynalézavosti a teoreticky nízký krajní čep, ten přímo pod brzdovým kotoučem, by měl jít přelisovat i u originálního dílu, ale jisté to není). Číslo kódu tohoto krajního čepu je u Meyle 316 010 0003 v provedení heavy duty. Mnoho uživatelů pro výměnu volí ramena od Meyle, protože poté mají možnost při případné další výměně nalisovat již oba čepy. Přední stojí samostatně kolem 500korun, prostřední zhruba 750korun (kód 316 010 4305, opět heavy duty). Pokud budete rameno měnit nebo do něj jen lisovat čepy, doporučuji koupit i silentblok, jímž se rameno připevňuje k šasi. Cena je od 800 korun za jeden. Pro doplnění, rameno z druhovýroby lze včetně obou čepů (ale bez silentbloku) zakoupit od přibližně 2 200 korun v běžném provedení po zhruba 3 600Kč za heavy duty. Heavy duty by měla být garancí delší životnosti.

Jako větší problém při případném přelisovávání vidím demontáž ramena bez jeho poškození. Dostat rameno z jeho uchycení je pracné i se stahováky nebo s použitím hrubé síly (páky). Pokud rameno měníte s úmyslem jej nahradit novým dílem, můžete citlivě použít hrubou sílu. Ale i tak musíte opatrně, abyste nepoškodil další části podvozku, řízení nebo brzd. Pokud ale chcete krajní čep přelisovat, musí být navíc nepoškozené i rameno. A to může být oříšek. Krajní řešení pro povolení může být až autogen.

Pokud máte na voze originální díl, máte tedy dvě možnosti: měnit za heavy duty Meyle, plus silentblok: náklad přibližně 4 400Kč za jednu stranu plus práce plus geometrie. Plus výhledově možnost měnit jednotlivé čepy (ceny jsem uvedl výše).

Nebo měnit za běžné provedení (životnost záleží na stavu silnic, na kterých realizujete svůj nájezd): pak jste na 3 000Kč za jednu stranu plus práce plus geometrie.

Třetí možnost je s otazníkem a spočívá v přelisování krajního čepu do originálního dílu. Nemohu Vám garantovat, že to půjde v každé garáži a upřímně Vám tuto možnost ani příliš nedoporučuji. Jedině, že by se našel někdo, kdo to prokazatelně dovede (rozhodující by byla reference z důvěryhodného zdroje).

Po opravě nelze podcenit nutnost provedení geometrie.

Volba je na Vás.

A jestli jdou na E46 montovat ramena z předchozí trojkové generace? Inu, poté, co jsem viděl vedle sebe ramena z obou generací, mohu zodpovědně doporučit, abyste to nedělal. Možná by se to podařilo nějak spasovat, ale získal byste unikát v podobě BMW, které by bylo problém udržet na vozovce. Na geometrii byste sice chodit nemusel, protože by to nebylo nic platné, ale nevýhody podle mne přesto převažují. Ramena mají jednoduše jiné rozměry. Zcela opomíjím drobný nárůst váhy neodpružené hmoty, který na jízdních vlastnostech rovněž nepřidá.

A naprosto mi uniká ekonomická výhodnost takového řešení: rameno na E36 je k mání od přibližně 1 800Kč. V porovnání s 2 200Kč za běžnou verzi hliníkového ramena pro E46 se jedná o minimální částku, která by hovořila ve prospěch tohoto nešťastného řešení.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 03.04.2012 20:54
Petr-Tipcars: Tak on se pán zatím jen ptal...Ale obecně podle mých zkušeností servis E46 je prozatím zvládnutelný. Nevím jak nafta, nevím jak čtyřkolka...Je fakt, že teď se mi to taky trochu sešlo (pružiny, brzdy, kotouče, gumy) a třeba ta ramena mne čekají časem taky (dávám jim 10-20tkm), ale nejedná se o závady, prozatím je to opotřebení dílů, u nichž s tím člověk počítá...Ale ty běžné díly se skutečně při troše snahy dají sehnat za rozumné peníze a od slušných výrobců (FEBI, Meyle, Monroe, Lemförder, LUK), no name výrobci jsou ještě o level až dva níž. To je pak na zvážení každého, co si do auta namontuje, nebo nechá namontovat. V poslední době jsem si například do auta dal no name vzpěru kapoty, impulsem byla cena na úrovni třetiny toho, co bych dal za lepší značku. Může mi no name vzpěra kapoty nadělat škodu? Nemůže, maximálně se dřív vyběhá... Ale u podvozkových dílů, brzd, nebo u věcí, u nichž již hraje roli i cena montáže bych asi moc nespekuloval...
Pepe, 03.04.2012 22:19
Hmm, já tím nemyslel něco konkrétního, bylo v tom hodně nadsázky, asi dobře ukryté. Prostě tenhle přístup k problému nesnáším - člověk taky potřebuje jíst, pít a oblíkat se, aby fungoval. A když někdo ignoruje to, že něco potřebuje i auto, tak můj soucit mít nebude. Normální člověk by řešil, jestli vymění rameno jedno (chodníkový ?), nebo preventivně obě, už kvůli klidu. A z dotazu je jasně cítit snaha to nějak ojebat, hlavně, aby to moc nestálo...
anonym, 03.04.2012 22:39
Petr-Tipcars: To chápu, že takový přístup, kdy lidi spekulujou nad tím, jak při servisu auta ušetřit na úkor funkčnosti atd. nesnášíte. To je asi jedno z poznávacích znamení čtenářů a vůbec lidí točících se kolem tohoto serveru. Za sebe mohu říct, že pokud něco na autě vykazuje příznaky toho, že bude nutno něco měnit, opravovat atd., nebo pokud se mi na autě "ozývá" něco, co nejsem schopný okamžitě identifikovat a opravit/vyměnit, tak jsem nervozní, dokud na to alespoň nepřijdu. A to od momentu, kdy jsem poprvé sevřel v rukou tenký věnec volantu fáčka...Zatím mne to nepustilo Ten dotaz je trochu zvláštní, ale spíše než úmysl něco ojebat z něj cítím, že pán prostě neví a považoval jsem za dobré jej varovat před tím, aby mu do auta nějaký umělec nenamontoval ramena ze staršího modelu...
Petr S, 04.04.2012 00:48
Po pravdě mi ten dotaz přijde podobný tomu, co se tu nedávno v diskusi řešilo. Jestli do diesla vstřiky koupit originální, z druhovýroby nebo aspoň repasované. Možná se dá lecčemu předejít při samotném výběru auta/motoru a tyto drahé díly řešit prostě nemuset.
Paul, 04.04.2012 10:42
Jsou prostě věci, na kterých se šetřit nevyplácí a může to být i nebezpečné. Tazatel přišel s takovou otázkou, protože očividně chce ušetřit za každou cenu, jinak by se tak blbě neptal. Když jsem kupoval nové tkané koberečky do auta (univerzály nesnáším) a chtěl jsem jen přední, taky jsem neběžel do Renocaru pro nové za x tisíc, ale za polovinu koupil no name a v podstatě stejnou kvalitu, tvar i protiskluzovou úpravu a hlavně jen přední, ne celou sadu. Tak jako s tou Vaší vzpěrou kapoty. I kdyby selhala, tak pravděpodobněji klepne přes prsty nebo kebuli Vašeho mechanika než Vás. Jinak Lemforder, Luk, Sachs aj., jsou dodavatelé výrobcům u většiny prémiových evropských značek (ale i jiných), takže tam se není třeba obávat kvality dílů. A pokud vím, tak třeba Lemforder a Sachs nabízí i vylepšené odolnější díly např. pro trh východní evropy, taxikáře...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.