BMW 530D - zvolit automat nebo manuál?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli bych měl volit raději automat nebo manual u BMW 530d s najetými 175 000 km a více.
07.04.2010, technická poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:Jakub Frištík
Značka, model:BMW Řada 5
Bližší označení:E39 530D touring
Rok výroby:2001
Palivo:nafta
Výkon v kW:142kw
Kód motoru:nevím
Popis závady:Dobrý den, mám na Vás velkou prosbu. Chtěl bych se zeptat, zdali bych měl volit raději automat nebo manuál u BMW E39 530D, s najetými 175000 km a více. Já sám bych radši volil automat nežli manuál. Nevím jak dlouho vydrží automatizovaná převodovka a jestli není lepší investovat a vyměnit setrvačník u manuálu, než se pouštět do oprav případné poruchy automatické převodovky, proto žádám o radu co je při koupi vozu vhodnější zvolit, děkuji za radu.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 

Odpověď:

BMW řady e39 s třílitrovým dieselovým šestiválcem a automatickou převodovkou patří mezi nejvíce žádaná (spolu s 320d) auta Bayernského výrobce. Nejprve bych začal tím, k čemu a jaký je setrvačník u e39ky a proč se vlastně používá.

Spalovací motor pracuje v periodických cyklech, při kterých dochází ke kolísání otáček a vzniku torzních kmitů. Torzní kmitání se přenáší do hnacího systému a je příčinou vzniku hluků, jako rachot převodovky, dunění, rezonance karoserie, ale způsobuje také kolísání výkonu. Důsledkem těchto jevů je zvýšené namáhání a snížení komfortu. Cílovým zadáním při vývoji dvouhmotového setrvačníku tedy bylo, v maximální možné míře oddělit torzně kmitající hmotu motoru od zbývajících částí hnacího systému. Dvouhmotový setrvačník svým integrovaným pružinovým tlumičem toto kmitání téměř zcela absorbuje (účinnost 97%). Výsledkem je tedy dobře izolované kmitání. Základní princip dvouhmotového setrvačníku je jednoduchý a efektivní. Sekundární setrvačník, související se vstupní hřídelí převodovky, navyšuje její hmotnost a posouvá tak rezonanční pásmo, ležící u obvyklých torzních tlumičů v rozmezí 1.200 až 2.400 ot/min, do oblasti nižších otáček. Tím je dosaženo již od volnoběžných otáček vynikajícího oddělení nerovnoměrnosti otáček motoru od dalších částí hnacího systému. Naopak snížením setrvačné hmoty primárního setrvačníku (motoru) je potřebné synchronizovat pouze menší hmoty, což snižuje opotřebení synchronizačních prvků a usnadňuje řazení. Jenže toto je stále jen a jen teorie, v praxi dvouhmotový setrvačník nedosahuje tolik úžasného účinku, jak bychom čekali. Veškeré pružné částice setrvačníku se časem a kilometry unaví a vznikají vůle mezi setrvačníkem a klikou motoru (klikovou hřídelí). Pokud se dostanou tyto částice za svou únavovou mez, projeví se to například cukáním při rozjedu, údery při řazení a vždy, kdy se sepíná a rozepíná spojka. Věřte, že zvyknout si na takovýto styl jízdy není snadné ani pro toho největšího flegmatika a časem budete mít pocit zdeformovaného motoru. Setrvačník v těchto vozech je spolehlivý právě na cca 180tis km, samozřejmě záleží na mnoha faktorech (styl jízdy, naložení vozu atp...). Tento problém není chybou pouze u

BMW, trápí se s tím Ford Mondeo nebo Octavie II a bohužel u moderních automobilů se mu nevyhnete. Nejvíce na poškození setrváku doplácí majitelé vznětových jednotek. Takže jediná možnost jak se vyhnout takovéto investici je koupě vozu s aut. převodovkou, kde kmity absorbuje hydrodynamický systém, který je téměř bezporuchový. Výměna setrvačníku se pohybuje okolo 22-25tisíc v pražském servisu. Samozřejmě, že lze sehnat klasický jednohmotový setrvačník z druhovýroby, který vydrží, avšak nemůže vykonávat stejnou službu absorpce jako originální - dvouhmotový.

Dále se ptáte na automatickou převodovku či zda raději volit manuál. Tento problém je v dnešní době stejný jako zda je lepší benzín nebo diesel. Nejvíce záleží na Vaší finanční situaci, stylu jízdy (sport, jízda s rodinou) nebo místu jízdy (město, okreska). Uvědomte si, že tento vůz má 1,6tuny. Připravte se na zhruba 9-10litrů nafty při jízdě po městě, na okreskách pak na přijatelných 7- 7,5 litru. Olej se v automatické převodovce nedoporučuje měnit. Pokud je to nutné a olej se musí vyměnit, např. z důvodu jeho úniku nebo poškozeného čerpadla, riskujeme následnou správnou funkčnost převodovky. Dle slov technika servisu BMW Bychl převodovka po výměně oleje může i přestat řadit. V převodovce jsou totiž průtokové kanálky, které po vypuštění starého oleje nemusí vést správně olej nový. Čas výměny náplně je zhruba 2-3hodiny. Informace o ceně výměny oleje v převodovce uvádím v tabulce.

SERVISNÍ PLOCHA

 

Cena

 

BMW Bychl

 

5000-6000 Kč bez DPH

 

Bosh car service Praha

 

Do 1000 Kč + cena oleje vč. DPH

 

Autoservis Bureš

 

4500 Kč vč. DPH

 

Manuální převodovka, je sice úspornější, neboť právě u dieselu se zařazením vyššího stupně dá jezdit velice úsporně, až o 1litr/100km, nicméně možná investice do oprav setrvačníku se Vám při najetých 180tis. kilometrech za život auta už nevrátí. Při volbě převodovky bych tedy vzhledem k náročnosti a nákladnější údržbě manuálu jednoznačně volil převodovku automatickou.

Další věcí je, při velkém zájmu o automat, rozmýšlet nad novějším modelem e60. Jedná se sice o nákladnější investici, nicméně velice výhodnou. Výhodnou hlavně proto, že do nových modelů byly montovány převodovky s mnohem chytřejším systémem řazení a rozdíl u stejného modelu na spotřebě /město/ je téměř o litr menší. Ještě bych dodal několik shrnutí ohledně e39ky. Jedná se skutečně o luxusní a prestižní vůz. Na své staří svým vzhledem jistě nikoho neurazí a sametově tichým chodem zpříjemní každou cestu. Jediný ještě možný problém bych viděl v turbu a ramenech. U E39ky je turbína extrémně náchylná na dobíhání. Je důležité právě u tohoto modelu, byť s novým nebo repasovaným turbem, nechávat turbínu docházet a to přibližně 2-3 minuty. Tento problém bývá individuální. Může se stát, že krátce po teplém startu se nedochladilo turbo dokonale a výsledkem je velmi citelný úbytek výkonu, což nás přirozeně nutí šlapat více na plyn . Stává se tak proto, že olej z předchozí jízdy tuhne na turbínové hřídelce a ta se při vytočení i teplého motoru nemůže dokonale otáčet. Potom se nepřivádí dostatečné množství vzduchu do válců a motor se tak začne chovat jako atmosféricky plněný. Spotřeba v tomto případě se může vyšplhat přes 12l/100km. Doba tohoto nežádaného efektu bývá různá a záleží na okolnostech. Obecně se radí nechávat turbínu dobíhat. Nedodržování má za následek praskliny na turbínové skříni, zapečení ložisek rozpáleným olejem nebo zapečení oleje přímo na turbínové hřídeli.

Hliníková přední ramena mají zásluhu na dobrých jízdních vlastnostech, v dané třídě se E39ce jen těžko někdo vyrovná. Nicméně české cesty nejsou ideální, a díky tomu tak v předních závěsech vznikají vůle. Majitel koupené ojetiny by tak měl pečlivě zkontrolovat přední nápravu. Pokud je vůle v čepech je třeba vyměnit celá ramena. Na každé straně jsou dvě – horní a dolní rameno.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
medvěd07, 09.04.2010 19:11
Tak jsem si článek přečetl a musím říct, že redaktor přece jen autům trošku rozumí. Mě se sice nezdá brzdění automatu, výměna oleje v automatu za 10 tis. apod. ale celkově je článek napsaný slušně. Co mě tedy ale opravdu zaráží jsou kilomtery nájezu, které tazatel uvádí. Nezlobte se na mě, ale BMX 530D nemůže mít po cca 10 letech provozu najeto méně než 300-500 tis. km. Kdo tvrdí, že má míň, tak lže. Bežně je možné potkat 3-4 roky staré škody octávie s náběhem 200 tis km. Při výše zmíněném náběhu km je podle mě jedno, zda si koupíte manuál či aut. V obou případech kupujícího nemine vysoká investice, buď do spojky, setrvačníku, převodovky, nebo komlet repasi automatu.
TOM, 09.04.2010 20:30
a stejně tak je bežné potkat octavie 3-4 roky staré s 30-40tis km... co z toho plyne?
Ano jsou i BMW co jezdí třeba 50tis km ročně,ale taková se většinou po třech letech prodají a pak si je koupí někdo kdo jezdí třeba 12tis ročně, nebo upně jiný scénář - bude BMW co jezdí jako nové 25tis ročně (oni lidi z vyššího managementu nejezdí vždy tolik co obchodáci) a bude u majitele 6 let a pak zas někdo kdo jezdí 15tis ročně - nic výjimečného - v obou mnou uvedených případech bude mít desetiletý BMW něco přes 200tis km - kde vy berete údaj 300-500tis??
Nebo ještě jinak - podívejte se na TUV report - tam je zároven průměrný počet ujetých km pro každý model a stáří - myslím, že je to dostatečně velká skupina vozů aby se tomu dalo věřit a nelze usuzovat z 3nebo 5 nebo 10 BMW které znáte vy. A všimněte si ještě jedné věci na té statistice TUV - 10 leté vozy mají průměrně najeto rozhodně méně než 3,3 násobek tříletých vozů - to je to co říkám - většinou druhý (třetí...) majitel nenajede tolik jako ten co mu stálo za to si kupovat nové BMW.
SupermanXXX, 10.04.2010 11:37
kámoš ho má naježděno 200tis v čecháh a je po nápravě to je stejná porce kterou vydrží i passat, k tomu mu bouchá i kardan to u mě je kardan pořád tichoučkej :)
mibfox_novy, 10.04.2010 17:38
Zdravim,
ja bych si koupil vuz s automatem pouze z nemecka, nebo od extremne dobre provereneho zdroje, kdyz uz by to melo byt z cech.

Cesi jsou pozadu a az na vyjimky s automatem jezdi vubec neumi. Nemeni olej, kvuli povere o "vyslapanych cestickach oleje ve skrini" apod.

Ale co je hlavni duvod, GM dodavatel automatu!
Kvalita prevodovek je mizerna, v lehcich 330d jeste ok, alo do tezsi 530d ani nahodou.
Verim ze jsou zde spokojeni majitele, ale neriskujte. Pokud chcete bmw 5 v automatu, kupte e60, jinak manual.
Paul, 10.04.2010 20:42
Ono těch 170 000 u 530d z roku 2001 mi přijde taky hodně optimistických, netvrdím že je to nemožné, ale kdybych narazil na tento kousek, důkladně bych prověřoval jestli to je pravda a při sebemenším náznaku podvodu bych od toho šel pryč!!! Každopádně takové auto se nekupuje na východ od ČR včetně!!! Jinak co se týká úvah jestli 530d s automatem nebo bez, pánové snadná pomoc, 530d s matem si veme těch 9. Za to, + 1 až 2 litry dokáže jezdit i 530i s manuálem. Záleží na jízdním stylu. A nemusí se řešit případné dieselovské problémy + benzíny nemívají zdaleka tolik najeto + benzínový R6 od BMW je kultivovanost sama + motor je lehčí a tolik nezatěžuje přední nápravu + díky tomu je auto ještě agilnější. Dost plusů za pár korun na benál navíc, ne?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.