BMW 525d - jak na problém s řazením?

Pár měsíců zpátky jsem si všimnul problému s autem, který se týká řazení a chodu motoru. Po přeřazení auto přestává táhnout, je nutné úplně pustit plynový pedál.
21.03.2012, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:Zbyněk Padělek
Značka, model:BMW BMW 5 (E39) 525d
Bližší označení: 
Rok výroby:1998
Palivo:Nafta
Výkon v kW:120kW
Kód motoru:?
Popis závady:Dobrý den,pár měsíců zpátky jsem si všimnul problému s autem, který se týká řazení a chodu motoru. Problém se projevuje většinou při řazení ze 3 stupně na 4tý nebo ze 4-tého na 5tý. Po přeřazení auto přestává táhnout, je nutné úplně pustit plynový pedál a znovu sešlápnout. Teprve poté se auto opět rozjede. Tento problém má tendenci se zhoršovat. Dřív se to stalo např. jednou za měsíc, nyní 2x-3x za jízdu '50km'. Aktuálně se po přeřazení, kdy auto přestane táhnout rozsvítí ještě kontrolka žhavení na přístrojové desce. S tímto problémem jsem na diagnostice ještě nebyl. Děkuji za radu Padělek
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane Padělku,

začnu asi tím, co většinou lidé píšící do poradny nechtějí slyšet. Zajeďte s autem na diagnostiku. Pokud se už na přístrojovém štítu rozsvítí oranžová kontrolka signalizující zápis excesivní hodnoty některého ze sledovaných parametrů, není nic jednoduššího než chybu z registru vyčíst. Ano, bude Vás to stát peníze, ale domnívám se, že daleko snáze a dost možná daleko levněji zatím neznámou závadu vyřešíte. Popisovaný průvodní jev může ukazovat na několik potenciálních problémů a metoda řešení pokus-omyl Vás může finančně zatížit. Navíc se zdá, že je charakter závady nahodilý, čímž vlastně závadu nemůžete vědomě způsobit a pokusit se aplikovat amatérský způsob hledání.

Nicméně mohu nastínit možné okruhy, které by mohly takové chování motoru způsobovat. Jelikož nejsem na slovo vzatý odborník v ohledu přeplňovaných naftových motorů od BMW, tak Vám mohu poradit, abyste rozhodně nahlédnul do diskuse pod článkem, kde mohou být další tipy nebo upřesnění. Moje rady budou spíše obecné vodítko, čeho by se závada mohla týkat.

V prvé řadě jde evidentně o závadu se zhoršující se tendencí, což značí, že dotčený díl ještě úplně nedosloužil, ale pomalu se naplňuje jeho životnost. Dost možná je na vině pouze zvětšující se míra znečištění, které klade větší odpor a znemožňuje tak akčnímu členu promptní reakci na změnu stavu. Zástupcem by mohl být EGR ventil, jehož sedlo je zaneseno karbonem a napoprvé si s ním solenoidový (nebo jinak poháněný) ventil neporadí. Další takovou záležitostí by mohlo být řízení turbodmychadla, a to jak řízení obtokového ventilu, tak případné naklápění lopatek (pokud jím motor disponuje). Při přeřazení totiž dochází ke skokovému propadu a opětovnému nárůstu výkonu, na který musí řízení motoru zareagovat. Nesmí dojít ani k „visení“ otáček ani ke zhasnutí motoru. To, že se tak děje až na vyšší stupně spíše připisuji na vrub velikosti požadovaného výkonu v daném okamžiku. Potřebný výkon totiž roste s třetí mocninou rychlosti kvůli kvadratickému růstu aerodynamické odporové síly, která je ve vyšších rychlostech dominantním odporem prostředí. Dost možná byste podobné chování zaznamenal i při řazení z 2. na 3. rychlostní stupeň s vyšší hodnotou řazením přerušeného výkonu (svižnější rozjezd).

Dalším pokusem, jak simulovat výpadek výkonu, je například při zařazené 5-ce skokově pustit pedál plynu a znovu jej sešlápnout, aby bylo jasné, že s tím nemůže mít nic společného převodovka. Převodovka, i manuální, totiž také posílá informace, kromě do tachometru na přístrojovém štítu, do ŘJ motoru. Obvykle je to informace o rychlosti vozidla, která má vliv zejména na volnoběžné otáčky pokud se auto pohybuje a je zařazen neutrál. Další informace z převodovky jde do autorádia pro funkci změny hlasitosti v závislosti na rychlosti, čímž můžete snadno ověřit, zda není závada v tomto snímači.

Ovšem poznatky, které těmito pokusy získáte budou pouze podpůrné, dokreslující situaci, k základní informaci, kterou poskytne diagnostika motoru, jež v případě svícení kontrolky motoru (žhavení) ukazuje, že je na motoru nějaký problém. Není nikde řečeno, že servis, který provede diagnostiku musí potom řešit samotnou závadu. Na druhou stranu lze pak uplatnit reklamaci, když stanovený postup na základě výpisu z chybového registru k cíli nepovede, po té, co autorizovaný (specializovaný) servis provede opravu.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pepe, 21.03.2012 10:04
Takovou: "nechat v Áčkách a koupit třeba Meridu..."
skapec.milanFB, 21.03.2012 10:21
Podla mna ma pýtajuci sa tam trosku chybu, ma napisane ze je to rok 1998 co by podla fotky aj sedelo kedze ma stare predfaceliftovane svetlá, lenze motor tam by mal byt este stare TDs-ko, pokial to nebola nejaka vymena a nie commonrailovy 2.5 d
skapec.milanFB, 21.03.2012 10:23
pardon tak prave som si to overil ze sa tam montovali od 98-ho ospravedlňujem sa :))
Dr.Xander, 21.03.2012 12:38
Souhlasím! Chtěl bych mít Davida trpělivost s psaním odpovědí na věci, na které skoro ani není odpověd
Paul, 21.03.2012 19:44
Diagnostika je u tohoto auta základ. Sice vyjde na pár stovek, ale zamezí spoustě zbytečných spekulací, co by to mohlo být.
Každopádně bych začal s prověřením základních věcí, které by s tím mohly mít něco společného. Vzduchový filtr, palivový filtr - nejsou totálně zasrané? Jo a taková drobnost. Jsou všechny hadičky v motoru (hlavně sání a vstřikování) na svém místě? Není nějaká uvolněná nebo není v ní díra (prodřená nebo vykousaná)? Jednou tak kamarádovi začalo podobně blbnout auto a protože to bylo daleko od domova (a servisu) hrdě jsme zvedli kapotu a začali to zkoumat. Asi po půl hodině jsme našli nezastrčenou hadičku (odpadnula z ní objímka), která vedla od sání. Po zastrčení, provizorním upevnění a nastartování vše OK.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.