BMW 318i: co je příčinou klepání motoru při nízkých otáčkách?

Lze nějak zamezit jemnému klepání motoru při volnoběžných otáčkách?
29.05.2012, technická poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu: 
Značka, model:BMW Řada 3
Bližší označení:E46 316i (1.8i, 85kW)
Rok výroby:2003
Palivo:benzin
Výkon v kW:85
Kód motoru:bohužel nevím
Popis závady:Klepání v motoru na volnoběh při otáčkách 600-900. Dělá pouze při zahřátém motoru na provozní teplotu a pouze na volnoběh. Klepání je o něco rychlejší než u hydroštělu.

Za studena a při vyšších otáčkách než 1000 běží zcela plynule a tiše.
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky:zatím pouze výměna oleje + filtru - beze změny


Odpověď:

Dobrý den,

máte v autě motor N42B18 o objemu 1796ccm, maximální výkon 115 koní, maximální krouticí moment 175Nm při 3750 otáčkách. Vstřikovací systém je dodávkou firmy Bosch. Pro zajímavost tento motor vyhrál ve své kategorii titul motor roku...nicméně od té doby uplynulo 11 dlouhých let, kdo by si to dnes pamatoval...dnes už si v podobných soutěžích atmosférický benzín doslova ani neškrtne.

Pro začátek doporučuji porovnat zvuk motoru s některým z mnoha videí nahraných na internetu. Zjistíte, že v tom nejste sám a to člověka zpravidla minimálně utěší.

Vámi popisovaný zvuk nezpůsobují rozvody, hydrostavy, ani Vanos, ani Valvetronic ale s 99% pravděpodobností se jedná o prozaičtější příčinu těchto zvuků, o vstřiky. Odhalíte je přesně tak, jak jste uvedl: při vytočení motoru a puštění plynového pedálu se „vyšívání“ začne ozývat prakticky až při volnoběžných otáčkách. Při studeném motoru vyšívání tolik slyšet není, neboť se mezi dalšími šumy snáze ztratí.

Jedná se bohužel o typický zvukový projev motoru řady N42. Pokud chcete zvuk do značné míry eliminovat, můžete nechat vstřiky vyčistit. Při čištění se zjišťuje hodnota množství podávaného paliva, kdy všechny vstřiky by přirozeně měly podávat stejně. Pak se přistupuje k samotnému čištění. Jeho cena se pohybuje zpravidla kolem 600 korun za kus. Samozřejmě pokud už se do čištění pustíte, je nutno čistit všechny 4 vstřiky. Vzhledem k ceně nového vstřiku pohybující se od 2500Kč výš se cena čištění jeví být přijatelná. Jako první pomoc lze doporučit aplikaci prostředku na čištění vstřiků. Účinek byste měl pocítit po několika desítkách kilometrů, kdy na volnoběh dojde k určitému ztišení motoru.

Každopádně se nejedná o závadu jako takovou, motor lze dále provozovat prakticky bez dalších zásahů. Vyloženě vadný vstřik byste poznal podle nepravidelného chodu motoru trvalejšího rázu.

Poněkud mimo téma si dovoluji následující doušku. Teoreticky by benzínové vstřiky měly být méně choulostivé než naftové, nicméně existují 2 katastrofické scénáře, jež mohou potkat jak naftový tak benzínový motor vybavený vstřikovači. Prvním je prokapávající vstřik: dlouhodobě Vám vytvoří na povrchu pístu ve spalovacím prostoru měsíční krajinu (vypadá to opravdu strašidelně). Druhým je přicpaný vstřik, který nepustí do válce dostatek paliva a pomaleji hořící „chudá směs“ hoří ještě v momentu, kdy se již otvírají výfukové ventily. Dlouhodobě je tento stav neudržitelný, ventily se ocitají mimo své konstrukční podmínky a mohou v extrémním případě ukápnout do válce. Následky bývají fatální. U Vás si ale od svého stolu troufám říct, že byste musel mít neuvěřitelnou smůlu, benzínový vstřik se sice také zanáší, ale díky odlišným podmínkám při spalování a díky odlišné konstrukci jsou tolerance podstatně větší, než u naftového vstřiku. Osobně dávám párkrát do roka aditivum do benzínu, účinné je rovněž tankovat na pumpách buď s velkou výtočí nebo na těch značkových a nikoli ve vjezdu do zemědělského areálu, benzínový palivový systém je s trochou nadsázky „samočistící“.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Zdeny60, 29.05.2012 06:42
Zajímavý článek. Naštěstí se mě netýká, protože BMW nemá a nikd ymí nebudu, protože nechchi. Ale to je věc jná. K tomu palivu: bydlím v bývalém okresním ěstě na severu Moravy v tzv. bráně Jeseníků. Poslední 3 royk jezdím benzínovými Subaru (vlastním dvě). Z 99% kupuji u pumpy Lukoil. Maje z předchnozích dob hromadu SMaqrtbodů od Shell, chtěl jse je použít a kupil jsem benzín u Shell - ta se nachází asi 300m vedle Lukoil a stejné třídě- A ejhle - katastrofa všech katastrov. Auto nejelo, cukalo, škubalo, prskalo.... Koupil jsem pro změu u Agip (na druhém konci města) 98 benzín do zbytku té příšernosti od Shell. Vyjel jsem nádrž a pohoda. Auto jako vyměněné. PO asi měsící jsem udělal tu samou fatální chybua opět jsem koupil benzín u Shell, v domění, že tenkrát šlo o náhodu. A opět to samé. Tragedie. Doslova tragedie.
Od té doby uplynulo asi 3/4 roku, kupuji pouze Lukoil do obou svých auta a motory jen bzučí.

To je otěch značkových pumpách. A ta druhá je o těch pumpách v JZD. Milý pisateli rad, všinul jste si, že doba, co na polích jezdily Zetory 15 a 25 je tak 20 let za námi?? Dneska jezdí na polích JohnDeere, Lamborghini (ano-je to tak) a motroy v ich si v ničem nezadají s těmi ješpičovějšímí motory v našich osobácích. A myslíte si, že si zemědělec, který má takový stroj na neskuetčný lízing (ta o dodatcích teď neobstojí) si koupí do svého výrobního nástroje nějakou šmejdovu naftu??? To by byl šílenec! Naopak! Mám pár známých a vím, jak to úzkostlivě dbají na to, kdo a jak jim dováží naftu a jak vybírají!! To, co píšete, platí možná ještě o ČD, které do svých obstarožních dýzl lokomitv leju asi kde co a je jim to fuk, však daňoví poplatníci to stejně zaplatí, nemaje jinou možnost, chtíc cestovat jednou za uherský rok vlakem.
Tož tak t máte s tou kvalitou paliv.


K tomu technickému problému: benzín a vioda nejdou dohromady. Mám také odzkoušeno že jezdit s autem ve stavu, kdy je nádrž vlastně trvale prázdná a dokupovat vždy benzín za stovku, je největší blbost. Vzdušná vlhkost dělá svoje a benzín vodu rád. ČIli je možné, že provozovatel onoho auta trápí motor práívě tímto - málo jezdí, ádrž prázdná, auto venku, dokupuje za pár kaček pár litrů - na problém je zaděláno. Pmohou asi je aditiva na vyvázání vody. Občas stačí do nádrže nalít nějaký přípravek na bázi lihu/acetonu a je klid.
David V, 29.05.2012 10:36
Jasně, kvalitní benzín poznáš až teprve ho máš v autě. Bohužel značka dneska není žádná záruka kvality. Dlouhodobě tankuju v Brně u Globusu a nemám s chodem motoru ani výkonem problémy při slušné spotřebě. K Shell, OMV nejezdím, neudělal jsem s nimi párkrát dobrou zkušenost. Stejně tak nejezdím k Paramu a Slovnaftu (jenže tam bylo za málo peněz málo muziky na rozdíl od Shell a OMV).
ivan2, 29.05.2012 12:05
Rád jsem si ho přečetl. Jezdím na lpg, takže kvalitu paliva moc neřeším, ale jak psal Zdeny, je fakt že není moc dobré jezdit dlouhodobě s trochou benzínu v nádrži.
anonym, 29.05.2012 15:20
Petr-Tipcars: S tím Lukoilem to mám podobně. Na body a různá jiná cingrlátka neslyším, důležitý je pro mne produkt a pak cena samotná. A produkt má zatím podle všeho Luk dlouhodobě kvalitní. K těm traktorům: částečně máte pravdu, dnes je to na poli div ne Bentley vedle Ferrari, ale areály, o kterých píšu, existují. Jezdím kolem a čumáky traktorů nezdobí trojzubce nebo koníci. Ono to ani není myšleno špatně, ale co funguje a bohatě stačí ve starém dobrém Zetoru nebude asi dlouhodobě fungovat např. v moderním common railu. To se bavíme o naftě. Cedule s cenovkou benzínu je pak v zemědělském areálu často synonymem kvalitního ležáčku...
Paul, 30.05.2012 09:28
Naprostý souhlas, tankování za stovku a pak ježdění na rezervu je z dlouhodobého hlediska kravina a zadělání si na pořádný problém. I když někdo jezdí málo, měl by udržovat nějakou hladinu v nádrži, aspoň 1/3. Zvlášť u benzínových a nových dieselových motorů tak může předejít drahým závadám. Zažil jsem hodněkrát, že odešla benzínová pumpa, buď se ucpala nebo zadřela. Palivo v nádrži má i chladící funkci a některá auta jsou na to opravdu háklivá. S kvalitou paliv je to těžké, dnes si člověk nemůže být jistý ani u značkových. Pokud nemůžu natankovat v Ö-reichu (naprostá spokojenost s kvalitou), tak se snažím u nás tankovat tam, kde to znám a byl jsem spokojený. Třeba konkrétně Shell je v jednom městě super (třeba ČB) a v jiném jsou nebo byly s ním problémy (M-S kraj). Obecně dobré zkušenosti mám s Agipem (hlavně v zimě tam mají opravdovou arktic naftu) a OMW. Překvapivě dobré zkušenosti mám s Lukoilem, kde třeba za Prahou často tankuji. Nedávno jsem natankoval naftu i na Tank ONO kdesi na severu Čech, sice jsem byl nedůvěřivý, ale na výběr jsem neměl. Nakonec spokojenost, jak s dynamikou a tichostí na tuto naftu, tak i se spotřebou a cenou. Nafta sice byla podezřele levná, ale měli tam narváno a každý bral plnou. Naopak špatné zkušenosti mám se Slovnaftem (opět M-S kraj), kde jsem bohužel párkrát tankoval a pokaždé šel výkon znatelně dolů, spotřeba a hlučnost nahoru. Už nikdy více. P.S. raději nepíšu konkrétní pobočky, kde jsem byl nespokojen, ať mě ještě nějaký jouda co by se chtěl přiživit nežaluje. I když samozřejmě nemám důvod někoho neprávem osočovat. Práskačů je pořád víc než dost...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.