ZKUŠENOSTI UŽIVATELE + PORADNA: Volkswagen Passat

Rozhodoval jsem se mezi auty ŠKODA Octavia combi a VW Passat combi, zvolil jsem naftu, a protože jsem nechtěl slabší motor, tak jsem zvolil 81kW variantu od VW.
08.12.2006, recenze uživatelů

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Značka:Volkswagen
Model:Passat
Typ:Passat
Bližší označení:B5
Karoserie:kombi
Obsah motoru:1870 ccm
Palivo:nafta
Rok výroby:1998
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:86000
Najeto km nyní:138000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:2,5 roku
Průměrná spotřeba:5,3
Poruchy:přední náprava rozsypaná a auto netáhne tak, jak když jsem ho kupoval, hlavně v rozmezí otáček okolo 2 200 - 3 000
Předchozí vozidlo:Seat Ibiza
Když jsem si chtěl koupit nové auto, tak jsem se rozhodoval nad tím, které si vyberu, hlavně podle toho, na co auto budu využívat a podle toho, že autem jezdím ne sice denně, ale celkem často. Rozhodoval jsem se mezi auty ŠKODA Octavia combi a VW Passat combi, zvolil jsem naftu, a protože jsem nechtěl slabší motor, tak jsem zvolil 81kW variantu od VW a ročník 98, dnes po pár desítkách tisíc kilometrech si troufnu říct jen toto: Rozhodnul jsem se tak, jak jsem se rozhodnul, dnes sice stojím a čekám na náhradní díly - kosti přední nápravy, ale zase je pravda, že až doposud jsem z tímto autem jen a pouze jezdil a lil do něj naftu a měnil olej a filtry, auto mi vyhovuje po stránce prostoru i techniky, je pravda, že dnes se mi zdá, že trochu trpí ještě další závadou, a to je buď vadná váha, nebo zatuhlá regulace, ale autíčko my přirostlo k srdci, jsem s ním spokojen a asi bych měnil jen za auto, které bych nemusel servisovat za vlastní peníze, ale to asi každý. Každé auto má něco, co se někdy pokazí, ale myslím si, že je to spíše odrazem toho, jak se který majitel o svoje auto stará, než tím, že by to které auto bylo špatně vyrobeno, není špatných aut, jen je špatných a nepořádných držitelů těchto aut, já jsem s Passatem spokojený a klidně bych ho doporučil komukoli, každé auto chce svoje.
KladyZápory
spotřeba zájem zlodějů
prostor vyšší ceny ND
bezpečnost složitá přední náprava, která je nákladná
relativní spolehlivost (kosti a váha) problémy s váhou vzduchu a regulací
  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi ano
Názor odborníka: Jan Kos - redaktor TipCars.com 

Volkswagen Passat 5. generace přišel na trh v roce 1996 a s modernizací v roce 2001 vydržel na trhu celých 9 let. Za tu dobu se stal velmi diskutabilním vozem. Jedni ho obdivují pro jeho skvělé motory, dílenské zpracování a asi i jistou prestiž a druzí ho zatracují pro jeho, někdy neobvyklá technická řešení, která se po letech ukazují jako problematická. Po pravdě řečeno, B5 není rozhodně špatným vozem. Oproti předchozí řadě narostla ve všech směrech, vnitřní prostor je přímo královský a rovněž materiály použité na palubní desku snesou velmi přísná měřítka. Některá technická řešení však mnoho důvodů k radosti nedávají. Řeč je například o složité přední lichoběžníkové nápravě, která se skládá celkem ze čtyř ramen. Ta jsou vyrobena z lehké slitiny a ta spodní uložena v pomocném rámu. Díky dvojici spodních čepů disponuje tato náprava skvělou kinematikou, kdy její poloměr rejdu není konstantní, ale zvětšuje se, při natočení kol do rejdu, což zvyšuje stabilitu při jízdě v zatáčce. Díky ní také řízení B5 pracuje na přední pohon nezvykle plynule, podobně jako u vozů s poháněnou zadní nápravou. I to je přínos lichoběžníkové konstrukce. Bohužel u většiny dnes prodávaných Passatů se tyto vlastnosti vytrácí a spíše se objevuje klepání a hlučnost při přejezdu nerovností, jakožto důsledek četných vůlí, které vznikají v jejích čepech a silentblokách.

Na rozdíl od silentbloků čepy nelze měnit samostatně, tudíž je nutné koupit celá ramena a ta jsou drahá. Někdo se snaží ušetřit, takže vymění jen to rameno, v kterém je vůle, avšak praxe ukazuje, že ve velmi krátké době se objeví další vůle v jiném rameni, takže nakonec stejně nezbyde, než to vyměnit celé. Při výměně všech ramen najednou ušetříte za práci, i za geometrii, která vždy automaticky následuje. Značkový servis si za výměnu, všech ramen a geometrii naúčtuje cca 65000,-Kč. Tato investice bývala nutná každých 60-80000 km. Výrobce si to uvědomil až v roce 2002 a začal prodávat vylepšená ramena, která i na českých silnicích absolvují skvělých 150-180000 km, což je slušné. Dnes už existují v síti VW pouze ta, avšak druhovýroba Vám za cenu cca 20000 Kč klidně prodá ještě ta stará, s mizernou životností. Zejména u prvních motorů TDI (81 kW), v menší míře i u pozdějších, se projevuje určitá spotřeba oleje, takže doporučuji olej pravidelně kontrolovat a dolévat. Verze s výkonem 85 kW trpí rychlým opotřebením pístů, z důvodu méně odolného materiálu, použitého na jejich plášť. Motor pak ztratí výkon a pomůže jen generální oprava. U všech TDI se občas zadře napínací kladka řemene pohonu příslušenství, což znamená okamžitou odstávku (motor nedobíjí). Po modernizaci velmi problematické váhy vzduchu zde u 81 kW verze vydrží podstatně více (klidně i přes 100000km), což šetří náklady.

Turbodmychadla VNT, přesněji jejich mechanismus nastavující lopatky statoru turbíny je i tady problematický a často je řešením až drahá výměna celého turba (cca 40000,-Kč). Opotřebení jejich ložisek zde ale není tak časté, jako na pozdějších motorech PDE, pravděpodobně z důvodu použití hustšího oleje, který snese vyšší tepelné zatížení, takže pak turbodmychadlo lépe maže a chladí. Zaměřme se teď na jízdu. Všechny TDI mají úderný zátah od cca 1900 ot/min, kdy vrcholí točivý moment. Člověk má pocit, jakoby dostal úder pěstí, jak je tlačen do sedadla. Ve 3000 ot/min však rozlet končí a motor se pak dál jen vytáčí, ale už netáhne. V zatáčkách je Passat stabilní a na limitu má tendence jít přídí ven ze zatáčky, což je u něj dále podpořeno podélně uloženým motorem, který má těžiště před nápravou. Při zatáčení tak máte pocit, jako když řídíte loď. Té také chvíli trvá, než zareaguje na pokyn kormidlem. Při klidné jízdě však tato vlastnost určitě nevadí. Ostatně, na klidnou jízdu byl Passat také hlavně zamýšlen. Je to přece rodinný vůz.

PLUSY

+ Velký vnitřní prostor

+ Perfektní antikorozní ochrana karoserie

+ Pohodlná sedadla

+ Přesné řazení

+ Řízení bez vlivu hnacího momentu pracuje plynule

+ Vysoká image

+ Malá ztráta hodnoty

MINUSY

- Extrémní zájem zlodějů

- Těžkopádné a nesportovní jízdní vlastnosti

- Drahé náhradní díly a některé opravy (výměna rozvodů cca 6h)

- Absence moderních prvků výbavy u pozdějších ročníků (chybí dvouzonová klimatizace-má ji například Fiat Panda (nová))

Nejčastější závady:

· Vůle v přední nápravě

· Předčasně opotřebené tlumiče pérování na zadní nápravě (do roku 1999)

· Zadřená napínací kladka řemene příslušenství motorů TDI

· Rychle opotřebené písty motoru TDI 85 kW

· Zkraje produkce vyšší spotřeba oleje u TDI

· Zatuhlá regulace lopatek Turbodmychadla VNT

· Škubání při akceleraci (motor TDI 81 kW do ledna 2000)-nápravou je nová řídící jednotka

· Opotřebené uložení zadní nápravy.

· Nefunkční otáčkoměr

· U verze 4 x 4 (4Motion) se rychle sjíždějí okraje zadních pneumatik-po cca 40000 km

· Vadné dálkové ovládání centrálního zamykání (problém u vozů s trvalým zaslepením zámků)

· Vůle v mechanismu předních sedadel

· Opotřebené madla a obložení dveří

· Hučící ložiska v kolech

 

Připojujeme zajímavé postřehy našeho čtenáře z diskuse pod tímto článkem:

Přidám tady pár svých zkušeností s tímto vozem tedy VW Passat TDi, 81 kW (čip na 96 kW) v max. výbavě (krom kůže). Auto jsem koupil 5 let staré od známého se servisní knížkou (pravidelný servis ve VW), které mělo najeto cca 92 tkm. Rozvody i přední náprava byly udělány ještě před koupí a to rozhodlo o mé volbě pro něj. Za necelé 3 roky provozu a najetých cca 60 tis.km mohu na toto auto jen v dobrém vzpomínat! Mé opravy (pokud se to dá tak nazvat) za celou dobu byli jen tyto : komplet 4 ks kotouče i destičky, oba klínové řemeny, 1 x čelní okno, palivový filtr (s tím jsem si užil své), čištění klimatizace a pravidelně co 15 tis. km olej 5 W40 + filtry (vzduchový a kabinový). Všechny opravy probíhaly v servisu VW. Buď to jsem měl štěstí na tento kus vozu nebo již zmiňovaný pravidelný servis před koupí rozhodl i o mých investicích. Co se týká jízdních vlastností tak jsem neměl sebemenší problém. Auto sedělo slušně i v zatáčkách drželo stopu a na dálnici bylo jen málo konkurentů i ve vyšších rychlostech. Dokonce i za deště při 160 km rychlosti na dálnici drželo pěkně a neplavalo (pneu P6000). Jen s tím pal. filtrem byl jednu zimu problém. Asi jsem natankoval nějakou špatnou naftu a auto cca po 2 km jízdy při -10 st. celsia přestalo táhnout, čmoudilo a nevím co ještě (ale jelo) a po dalších cca 3-4 km vše přestalo a jelo jako by nic!! To se opakovalo asi 3 dny. V servisu vyměnili pal. filtr. a auto až do prodeje (cca 1 rok) toto už nikdy neudělalo. S váhou ani s turbem problémy nebyli. V inetriétu ani po 8 letech provozu nic nevrzalo a opotřebení bylo zanedbatelné. Prostor v celém voze je královský (hlavně na zadních sedačkách). Kufr byl pro naše potřeby také dosti velký, ale jen do chvíle narození dalšího přírustku do rodiny, kdy nastal problém s kočárkem, který přes všechnu snahu do něj nešlo nasoukat přes malý otvor. To rozhodlo o jeho prodeji. Dnes jezdím cca 3 měs. v Octavii combi (místo pro kočárek vyřešen), 4 roky staré, najeto 130 tkm skoro stejná výbava jako VW i motor 81 kW (jen bez čipu) a první dojmy jsou asi takové, že Octavia je na svou kategorii dobré auto, ale při srovnání s VW je znát, že Passat je o třídu výše (celkově vnitřní prostor, použité materiály a zpracování). Zatím liju jen naftu (oleje a filtry byly udělány po koupi) a po více ujetých kilometrech můžu obě auta srovnávat co se týče investic a spolehlivosti. Po odrostení dcerky se asi opět poohlédnu po nějakém Passatovi. Tak mnoho zdaru při rozhodování o koupi vozidla.

Jarda

hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
3
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
4
pružnost motoru
3
řazení
3
řízení
3
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
5
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
3.93
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Jarda, 11.12.2006 18:31
No nevím, ale dobře jsem se pobavil!!! Doufám, že je to jen sranda s těmi 300kW!!!! No mám už něco naježděno i si přečtu dost o autech, ale toto jsem ještě neslyšel!!! Pak by lidi nekupovali TDi ale jen SDi!!! Nebo mě vyveď z omylu a dej tu nějaký odkaz na neta a já si o tom rád počtu a přiučím se!!! Zrovna dneska jsem jezdil s VW Golfem SDi, ale žádná sláva to není!! Do města úplně postačující - jinak ztrácí dech!!!! Kdyby jste místo toho urážení se tady přidali nějakou zkušenost - je jedno s jakým vozem - a ti co něco potřebují zjistit se aspoň něco nového dozvěděli, bylo by lépe!!! Já to tady pročítám pravidelně (teď poprvé jsem tu něco napsal) a v některých recenzích ty odpovědi stojí za to!!! Samé urážky a k věci vůbec nic. Stránky jsou tu hlavně pro nás co auta kupujem a prodáváme, ať víme čeho se vyvarovat na určitém modelu, je jedno jestli je to Opel, VW, Francouz či Japonec....... je na každém z nás co se mu líbí a jak hluboko má do kapsy!!!! Měl jsem z Evropských aut hodně značek (japonce žádného - zatím mne nenadchly jejich interiéry) a každý výrobce má své klady i zápory!!
Krkovicka, 11.12.2006 18:48
SDI nachipujes na mnohem vetsi vykon, protoze ma obrovsky vykonovy rezervy diky robustni konstrukci (zadny turbo, poctiva kovarska prace)
Zkus www.chipanddale.com nebo www.fabia408hp.de
Golfa chipnes max o 30%, protoze ma slaby ojnice a nevydrzel by to. Takze kdyz uz nekdo chce takhle brutalni vykon, tak jedine s ceskou oceli ve Fabii. Golden Czech Haende.
Jarda, 11.12.2006 19:29
Ten první odkaz je nějaký špatný a druhý nejde vůbec.
Milos, 20.03.2007 07:36
Zdravim.. nevie niekto,ako sa rozobera na B5 r.v.98 stredovy vyduch na palubnej doske? Nefunguje na jednej strane podsvietenie. Ani podla knizky "Jak na to?" som k tomu nedospel.
anonym, 10.02.2008 00:20
zigi je ocas teplej,

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.