Opel Astra Caravan Classic 1,7 - poctivě postavený auto

Auto bylo kupováno v roce 2009 jako dvouleté z operativního leasingu, ve stavu téměř nového (alespoň na interiéru nebyl provoz vůbec znát).
22.08.2017, recenze uživatelů

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
Značka:Opel
Model:Astra
Typ:Caravan Classic
Karoserie:kombi
Objem motoru:1700
Palivo:nafta
Rok výroby:2007
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:78600
Najeto km nyní:201500
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:7 let
Průměrná spotřeba:4.7
Předchozí vozidlo:Škoda Felicia


Jelikož již od prodeje mé Astry G uplynul nějaký ten měsíc, pokusím se ji zpětně zhodnotit.

Auto bylo kupováno v roce 2009 jako dvouleté z operativního leasingu, ve stavu téměř nového (alespoň na interiéru nebyl provoz vůbec znát). Omylem jsem ho koupil jako čtyřmístné, což mě pak trochu překvapilo. Kdybych to věděl při předváděčce, asi bych jej nebral, ale na provozu to nevadilo, a navíc to byla docela láce - 135 000,- Kč (2 roky, 78 000 km najeto).

Vzhled
Astra G byla představena tuším v roce 1998 a je to na ní znát. V provedení Caravan se jedná o klasickou krabici, s rovným koncem kufru a skvělou využitelností. Vzhled je čistě subjektivní záležitost, ale mně se na ní líbilo (a dodnes líbí), že prakticky nestárne – to je obrovská výhoda jednoduchých tvarů. Jednalo se o provedení Classic vyráběné někde v Polsku, čili chudobka – úspěch byl, že byly lakované nárazníky, ale to bylo asi tak vše. V základu byly mlhovky, což byl fajn bonus. Jakákoli absence elektroniky v interiéru – starý poctivý kličky všude, štelování zrcátek spojeno s rozcvičkou zápěstí. Kde nic není, nic se nepokazí. Vozidlo kategorie N1, čili ihned šly dolů fólie ze zadních oken a víka 5. dveří. Zůstaly pouze po stranách kufru jako zatmavení oken.

Interiér
Tady platilo, že co zbylo z předchozí řady, uplatnilo se i tady. Především výduchy topení byl fakt nemístný relikt😊
Palubní deska byla komplet z měkčených plastů, dveře bohatě polstrované, velké kapsy ve dveřích… Je mi líto, že jsem si toho nevážil. Co mi nechybí, jsou sedadla – ty sem byla dána jaksi do počtu, neboť o jakémkoli bočním vedení nemůže být řeč. Délka sedáku byla také značně nedostačující, což se projevovalo zejména u delších jízd. Stačilo 500 a více km a bylo potřeba si cestou naplánovat lázně. Místa na zadních sedačkách bylo tak akorát, za sebe (mám 190 cm) jsem si sedl tak akorát – na delší trasu bych tam ale sedět nechtěl. Fajn byla šířka interiéru, když člověk nechtěl, tak se se spolujezdcem nepotkal. Místa nad hlavou bylo také dost (což ale bylo dáno tím, že jsem měl sedačku úplně nejníže).
Obrovským plusem byla velikost kufru. Ač papírově nic moc, byl nepředstavitelně využitelný a dalo se v něm převést téměř cokoli. Příjemná byla jeho hloubka, za šířku by se nemusel stydět ani dnešní Superb…. Když jsem poprvé vyjmul roletu a sklopil sedačky, tak při couvání jsem se té prázdnoty vzadu skoro lekl. Nízká nákladová hrana, široký vstupní otvor – kdo to v této kategorii dneska má?

Motor
1,7 CDTi, 59kw. Lenoch. Maximálka pro něj byla tachometrových 150 km/h, poté by asi dal i víc, ale už by to byla řízená sebevražda. Do této rychlosti byl však ochoten zrychlovat v jakémkoli zatížení. Dokonce mi přišlo, že čím bylo auto plnější, tím lépe jelo a akcelerovalo. V kolonách zařadit jedničku, sundat nohu z plynu a v poklidu se sunout směrem vpřed. To vše ve skvělé spotřebě – při jízdě na hranici povolených limitů průměr 4,7 l/100, dálnice 500 km v kuse 5,5 l/100, při dovolené na jihu Čech 4,1 l/100 (bez eko jízdy). Vše měřeno dotankováním. Nezničitelný motor tuším isuzu, sice „chrochtal“, ale bez dvojhmoty, snášející českou naftu. Po tom se mi stýská.

Brzdy
Zřejmě inspirovány felicií. Předek kotouče, vzadu bubny. Z každé jízdy se člověk vracel jak z posilovny nebo jak z lyžování – brzdný účinek dosti nerovnoměrně rozložen. Mírné brždění ok, pak bylo vzduchoprázdno, kdy se mohlo dít cokoli a brzdám to bylo jedno. Až prudké sešlápnutí fungovalo a auto stálo na místě. V zátěži velmi rychle vadly. Kotouče i destičky vydržely shodně 100 000 km a šly na výměnu, bubny vydržely neskutečné věci. Ručka v pohodě, později se začaly sekat pakny.

Jízdní dojmy
Někde jsem četl, že to jízdně bylo auto mírně nad úrovní Octavie první generace. Pravdou je, že těžký motor způsoboval, že se auto ochotně vrhalo do zatáček, pravda, s mírnou nedotáčivostí. Skvěle však reagovalo na jakékoli korekce. Na druhou stranu vyžadovalo zkušenost, protože zpětná vazba od volantu žádná. Bylo poměrně citlivé na boční vítr, ale to možná bylo dáno stářím tlumičů. Velmi dobře se s ním díky rozměrům parkovalo, přesně člověk věděl, kde končí. Přišlo mi, že je na české silnice jak dělané – velká světlá výška, fortelný a primitivní podvozek. Obuty 15-ti palcové pláště, které skvěle tlumily jakékoli nerovnosti.

Závady
Auto bylo celou dobu servisováno v autorizovaném servisu. Za celou dobu (7 let, 130 000 km) odešla tyčka stabilizátoru, lanko servozámku 5. dveří a nějaký spoj v dálkovém ovládání. Měněny kotouče a brzdové destičky, ve 150 000 km rozvody. Jinak vše v perfektním stavu, včetně displejů. Auto kupodivu bez známek koroze – pravdou je, že jsem pravidelně ošetřoval víko kapoty od teček po kamíncích.
Co mě mile překvapilo, byly ceny ND. Opravdu nemůžu říci, že by byl Opel drahý. Brzdy 6000,-, rozvody s olejem 5500,-. Serviska pokaždé cca 4500,-. Celkově nenáročný auto, trochu mi připomínalo prostorem a primitivností Felicii, kterou jsem měl předtím. Akorát že toto se tvářilo jako auto a bylo z hlediska jízdních vlastností někde úplně jinde.

Závěr
Auto šlo v necelých 10-ti letech jeho věku pryč. Původní záměr byl, že ho dojezdím do konce a pak se uvidí. Nakonec jsem se po dlouhé úvaze rozhodl jinak, neboť bezpečnost dětí (přeci jenom mělo jen 2 airbagy) byl silný argument. Když to srovnám s aktuální Astrou K, tak se mi vlastně i stýská. Bylo to poctivě postavený auto, kde se šetřilo tak, že to nebylo vidět. Minimální náklady, obrovský vnitřní prostor, úsporný motor. Pro závodníky by to asi nebylo, ale na časté přemisťování z bodu A do bodu B perfektní. Tedy až na ty sedačky.

KladyZápory
prostornostbrzdy
levný provozsedačky
odolnostchudá výbava
ceny ND


Spolehlivost1
Provozní náklady1
Cena náhradních dílů1
Dostupnost náhradních dílů1


Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? - ano
hodnocení
brzdy
2
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
3
řízení
3
sedadla
1
spotřeba
5
výhled z vozu
5
celkové hodnocení - průměr:
3.85
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.