Volvo XC60 D5 a hodnocení majitele po 62 tis. km.

Černé Volvo XC 60 s nejsilnější naftou D5 si pořídila moje žena jako nové před 3 lety. Líbil se jí design, chtěla automat a pro nově narozené dítě bezpečí.
08.09.2015, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.6 z 5 (92%)
hodnoceno: 9x
vaše hodnocení: -
Značka:Volvo
Model:XC60
Typ:D5
Karoserie:SUV
Objem motoru:2 400
Palivo:nafta
Rok výroby: 
Typ řazení:automat
Najeto km při koupi:0
Najeto km nyní:62 000
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:3
Průměrná spotřeba:8,4
Poruchy:čerpadlo Haldexu
Předchozí vozidlo:Hyundai ix35

Černé Volvo XC 60 s nejsilnější naftou D5 si pořídila moje žena jako nové před 3 lety. Líbil se jí design, chtěla automat a pro nově narozené dítě bezpečí. Design je subjektivní, ale většině lidem se líbí. Na černé barvě je vidět každý škrábanec a každá špína. Ačkoliv auto jezdí jen na ruční myčku, stopy škrábanců už jsou vidět.

Uvnitř je to klasické Volvo z té doby, větší volat, tenká palubní deska a poměrně dost tlačítek, což mám rád. Sedačky v kůži jsou velmi příjemné, mají měkčí bočnice, elektrické nastavování s pamětí už bych oželel, není moc rychlé. Volvo mělo různé výbavy dle období výroby, to mé ženy například nemá denní svícení a z přípatkové výbavy má velmi zajímavý vysouvací podsedák pro děti na zadních sedačkách, podsedák se vyklopí směrem nahoru a pokud jede dospělý, zaklapne se zpět do sedačky. Simply clever. Navigace není dotyková a zadávání je pomalé, ale velká obrazovka má výhodu v množství zobrazených údajů. Nastavit si můžete sklápění zrcátek, nastavení xenonů pro levostranný provoz, zobrazíte si podrobnou statistiku cesty co do spotřeby a vzdáleností, vidíte počet kopií klíčů a mnoho dalšího. Vedle palubní desky se pak přepíná mezi navigací, rádiem, nastavením vozu a dalšími médii (bluetooth, USB, CD, telefon). Handsfree funguje dobře, je dobře slyšet na obou stranách a telefon se páruje automaticky. Z palubní desky můžete sklopit opěrky ve druhé řadě, ale připravte se na tak rázné sklopení, že jestli pod nimi bude pes, tak ho zabijete. V interiéru pak najdete schránku pod loketní opěrkou s USB, velkou přihrádku, kam pití nedávám, takže nevím, co se tam vejde, a kapsy ve dveřích, kde PET flašky taky nevozím, takže nevím, ale škrabku tam dáte. Na palubku nesahám, takže její měkčenost nepotvrdím, ale ve voze se při nízkých a vysokých teplotách vrzání ozývá. Částečně to dělá modul automatických stěračů na předním okně. Na zadní sedačky se nastupuje užšími dveřmi, ale když jste už uvnitř, mých 183 cm se tam poskládá v pohodě. 2 isofixy ukotví sedačky (když se tedy trefíte, jsou dost hluboko). Kufr je větší než u Q5, a to výrazně. Má pravidelný tvar, dvojitou podlahu a víko je elektrické nahoru i dolů s dostatečnou rychlostí a možností otevření z klíčku (kde najdete možnost rozvícení park. světel, zapnutí alarmu a při delším podržení se otevřou okénka).

Bezpečnostní výbava je veliká a příplatková, City safe zabrzdí auto samo do určité rychlosti, například v koloně, pokud koukáte na hezké letní šaty na chodníku a auto před vámi zastaví, Volvo zabrzdí samo. Hlídá i jízdu v pruzích, na kterou reaguje zvukově, na čelní sklo zobrazuje v různých intenzitách červeně nebezpečí přiblížení auta před vámi a pokud se blížíte opravdu rychle, píská. Bohužel občas píská i před větší zatáčkou, že jedete do stromu. Dalším prvkem je BLIS - hlídání mrtvého úhlu. Když je v něm auto, uvnitř na zrcátku se rozsvítí světélko. Samotná vyhřívaná zrcátka jsou veliká s dobrým zobrazením.

Motor je příjemně pružný, v interiéru je slyšet více, než byste čekali, a šestistupňový Aisin je pomalejší, ale komfortní - náplň výrobce vydává za doživotní, doporučení je měnit po 80 tis. km, servisní interval je 30 000 km. Průměrná spotřeba městské jízdy je 8,5 l. Výkon mi snad nikdy nechyběl, ale nezávodím, ono totiž řízení je hodně odtažité a stejně tak celá jízda. Přeposilovaný volant a vůbec vše je nastaveno na komfort, podvozek však na krátkých nerovnostech bouchá, takže D1 je lepší jezdit v levém pruhu. I když D1 je nejlepší jezdit vlakem. Víčko nádrže není po odšroubování kam dát, takže jen visí na plastovém držáku.

Na autě se po 3 letech porouchalo čerpadlo Haldexu 5. generace, ve třech servisech na zavolání věděli, co by to mohlo být, a je to prý časté. Po záruce na kulanci opraveno s podílem 50 % (celkem to bylo kolem 11.000 Kč). Dále se v interiéru ulomila jedna lamela na výstupu ventilace, je to plastové a chatrné. Vše ostatní funguje dobře, ale při tolika km to snad nikoho nepřekvapí. Auto je dost těžké, takže na sněhu žádné závody. Obecně je na provoz dražší, stačí se podívat, kolik stojí pneumatiky a hodina v servise. Výsledný dojem je ovšem o emocích a ten design a pocit je prostě super, a proto si auta kupujeme, nebo ne?


Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
4
jízdní komfort
3
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
5
řazení
5
řízení
3
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
5
celkové hodnocení - průměr:
4.23
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Projectigi, 08.09.2015 13:39
Sám jsem se stal tento rok volvistou, konkrétně mám model V70 se stejnou motorizací, je to velmi pohodlné auto, veliký zavazadelník, ale nejvíc mě baví design. Řízení je opravdu velmi odtažité, jako řídit auto na počítači pomocí volantu do USB. Co se týká ceny servisu tak to není katastrofa, třeba v T6R, který je fakt supr, tak chtěji 550 za hodinu práce, a to je i v dalších servisech kteří se profilují, jako kvalitní, běžná cena. Když jsem měl škodovku, tak jsem platil jen o 150 za hodinu práce méně.
jinak pěkná recenze na značku, které jsem fanda.
Koloss, 08.09.2015 16:17
Hezky napsané.
*autofans*, 08.09.2015 17:35
Krásně napsané, ale jen bych doplnil následující. U Volva lze zvolit kromě zbytečných a drahých adaptivních tlumičů ještě typ podvozku - komfort nebo sport, který se dost zásadně liší charakteristikou pérování. Podle fotek, které odhalují nějaké R-design prvky tipuji, že auto je na sportovním podvozku = bouchání na nerovnostech. Komfortní varianta dokáže nerovnosti filtrovat celkem s grácií i když je pravda, že Volvo v posledních letech celkově "přitvrdilo". Hodně záleží i na průměru ráfků a použitých pneumatikách.
Martaslover, 08.09.2015 19:55
R Prvky tam myslím nemáme, zvenčí je to standard, fotka k článku je ilustrativní od admina, neměl jsem zrovna žádnou u sebe, když jsem článek psal. O možnosti volby podvozku slyším poprvé, takže nemohu říci, je tam je něco tvrdšího nebo ne. Ono to není nic hrozného, ale jen bych to prostě u auta v této ceně nečekal. Možná je to snahou limitovat náklony v zatáčkách, kdy u vyššího SUV auta zvolili řešení v podobě tvrdších pružin.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.