0

Volkswagen Passat B7 - zkušenosti po půl roce a 18 000 km

Zhruba před půl rokem spáchalo harakiri moje dosavadní, patnáct let staré, benzínové a analogové Mitsubishi a já byl nucen koupit „nové“ auto. Vzhledem k našim požadavkům na relativní prostor, pohodlí a bezpečnost jsem věděl, že budu lovit ve vodách starých dobrých kombi střední třídy.
29.12.2018, recenze uživatelů

hodnocení článku: 3.8 z 5 (76%)
hodnoceno: 5x
vaše hodnocení: -
Značka:Volkswagen
Model:Passat
Typ:B7
Karoserie:kombi
Objem motoru:
Palivo:nafta
Rok výroby:2014
Typ řazení:
Najeto km při koupi:191 000
Najeto km nyní:209 000
Koupen jako:ojeté
Jak dlouho vůz využívám:0,5 roku
Průměrná spotřeba:6,5
Poruchy:Kondenzátor klimatizace
Předchozí vozidlo:


Zhruba před půl rokem spáchalo harakiri moje dosavadní, patnáct let staré, benzínové a analogové Mitsubishi a já byl nucen koupit „nové“ auto. Vzhledem k našim požadavkům na relativní prostor, pohodlí a bezpečnost jsem věděl, že budu lovit ve vodách starých dobrých kombi st řední třídy. I když jsou mi některé značky bližší než jiné, nejsem žádný vyhraněný fanoušek, čili přehnaná nenávist, nebo naopak adorace Škodovek nebo třeba Dacií se u mě nekoná.

Na auto jsem měl určitý obnos a představu o výbavě a výkonu a požadavek na to, aby to byl pokud možno benzín. Hned po zadání parametrů do německých automobilových serverů přišlo vystřízlivění, protože za daných hodnot mi to vyplivlo z 95% ojeté diesely. Nejen to, nejbližší srovnatelná benzínová auta stála o desítky (čti 2 tisíce euro plus) tisíc víc a bylo jich na výběr z jednotek kusů, na rozdíl od stovek turbodieselů.
Proto jsem chtě nechtě začal vybírat z nich. Samozřejmě počítám s potenciálně vyššími náklady na údržbu, ale vzhledem k rozdílu v pořizovacích cenách, navíc s mým ročním nájezdem (cca 30 000 km) mi to přes to přese všechno prostě dávalo ekonomický smysl. Uvidím samozřejmě, co přinese budoucnost. Abych nezapomněl, chtěl jsem ještě automat. Proč? Protože čtyřválcový diesel. A jak to dopadlo? Nakonec mám Passata B7 TDi s DSG. Dovoz z Německa, klasický služebák a autobahn express starý 4 roky, najeto při koupi 191 000 a tady jsou mé zkušenosti po půl roce a 18 000 najetých km.

Exteriér: klasika z Wolfsburgu, neurazí ani nenadchne, je jich spousty, každý je zná. Pro někoho symbol společenského postavení, pro mě designově trochu nudný povoz z bodu A do bodu B. Co se ale dle mého nedá upřít, že na rozdíl od extravagantnějších konkurentů tyhle tvary stárnou o něco pomaleji.

Interiér: opět žádné překvapení, po volkswagenovsku uklizeno, co kvituji je to, že do aut od VAG si sednu a vše je tam, kde bych to logicky čekal a nečekají mě zvěrstva typu ovládání zrcátek pod ruční brzdou. Prostornost je dle mého výborná všude a ve všech směrech. Odhlučnění je lepší, než co si pamatuju ze Škodovek se stejným motorem, že to je diesel samozřejmě nezapomenete. Co mi vadí o dost víc je ale povrzávání interiéru, ne že by se to dělo neustále, ale je to přesně na hranici mezi „máš ojetinu s 200 000 km na hrbu, tak si nestěžuj“ a „pěkně mě to Das Auto se*e“.

Výbava: Comfortline pro Německo, mám tam vše, co jsem chtěl (tempomat, automatická klima, vyhřívané sedačky), plus věci navíc jako elektrické sedadlo řidiče, bixenony+led, dešťový a světelný senzor atd.

Motor: klasika, 103kW, v mém případě navíc s upgradem po dieselgate. Co k tomu říct, jet to jede, žádný závoďák to samozřejmě není, ale s tím jsem počítal. Nechal jsem zkrátit servisní interval na výměnu oleje na 15 000 km a vypnul start stop. Chiptuning dělat nechci a nebudu, každopádně příští auto bude silnější. Ke spotřebě – jezdím zhruba stejný podíl města, okresek a dálnic a trochu svižněji (cca 60/110/150), tankuji jen Vervu, nebo Eurooil+VIF a dlouhodobá spotřeba mi vychází na 6,5 l, přičemž nejmenší byla při dovolené v Pobaltí (žádné kopce a dálnice, spousta radarů) – 5,3 l. Výborná je nádrž na 70 l, takže nájezd je přes 1000 km.

Převodovka: doposud jsem měl jen manuály a automaty jsem měl jen půjčené, každopádně i to mě utvrdilo v tom, že nic jiného nechci. A i když se dvouspojkou jezdí trochu jinak než s hydroměničem, tak bych už za manuál neměnil, protože pohodlí. Na co si ale stále zvykám, jsou nízké otáčky, které převodovka udržuje na D, prostě na můj vkus jezdit hlavně ve městě s 1200 otáčkami je trochu přes čáru. Jasně, je to jen při částečném zatížení a stačí trochu přidat a převodovka podřadí, nebo si můžu řadit manuálně, ale to potom celý automat postrádá smysl, stejně jako jezdit na S a točit to zbytečně k 3 500 a výš. Plusy každopádně převažují.

Jízdní vlastnosti: můžu trosku srovnávat s dieselovým Mondeem MK3, které měli rodiče a tohle auto bylo oproti Passatu motokára s nádhernou zpětnou vazbou. Passat má ve volantu asi tak stejně citu jako je v bouracím kladivu a celým svým naladěním dává najevo, že tady se hraje spíš na pohodlí a bezpečnost než na řezání zatáček. Prostě jet v klidu, ideálně pokud možno rovně, vadí mi to? Vůbec.

Náklady: kromě spotřeby si počítám i náklady na provoz. Co se týče servisu, tak kromě toho prvního po koupi (rozvody, vodní pumpa, filtry, olej, brzdovka atd.) byla jediná věc, kterou jsem zatím řešil, výměna prasklého kondenzátoru klimatizace. Celkem to zatím vychází, samozřejmě bez započítání poklesu ceny auta po prodeji, na 4,12 Kč/km (je tam vše tzn. nafta, servis, mytí, dálniční známka, havarijko atd.).

Závěr? Celkově zatím spokojenost, uvidíme, co mě čeká a jestli byl nákup ojetého dieselu dobrý nápad, nebo ne.KladyZápory
ProstornostPovrzávání interiéru
Pohodlí


Spolehlivost2
Provozní náklady2
Cena náhradních dílů2
Dostupnost náhradních dílů2


Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? - ano
hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
4
jízdní komfort
5
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
3
sedadla
4
spotřeba
4
výhled z vozu
5
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
4.14
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pavlik, 29.12.2018 14:38
Mohl by mi prosím autor vysvětlit, co myslel tímto - "Abych nezapomněl, chtěl jsem ještě automat. Proč? Protože čtyřválcový diesel."
Chápu smysl automatu jako "cesty k lenosti a pohodlí", byť zrovna dvouspojka mi k tomu pohodlí moc nesedí. Ale nějak nechápu nutnost automatu konkrétně pro čtyřválcový diesel. Notabene když, jak sám autor zjistil, ten automat motor i dvouhmotový setrvačník likviduje neustálým podtáčením.
...., 30.12.2018 23:16
Mohl - prostě speciálně tenhle diesel (a auto) je nudná věc co se řízení týče. I s tím starým Mitsu byla zábava řadit si a občas zablbnout, stejně jako třeba s VTECem, nebo i s V6 dieselem, se kterými mám taky zkušenost, ne však v tomto případě. Tyhle auta jsou dobré a čím dál tím víc se o tom utvrzuju, na vození se, ne na řízení a k tomu prostě skvěle sedí automat.
A DSG je pohodlnější než manuál a to o parník. Ve srovnání s hydrem musí člověk dávat pozor na jednu věc - náhlá a prudká změna mezi akcelerací a decelerací v nízkých rychlostech, kdy si převodovka myslí, že se bude zrychlovat nebo naopak a na změnu zareaguje škubnutím. Stačí trochu předvídat a neni problém, i když uznávám, že je to kompromis. Plusy každopádně převažují, o dost.
Nízké otáčky jsem v době psaní recenze řešil manuálním řazením. Řekněme, že mám trochu cit pro techniku a nechtěl jsem auto nechat takhle trápit. Přestalo mě to bavit a udělal dvě věci - jednak přeflashovaní softu motoru zpět na původní před úpravou po dieselgate, kdy se, mimo jiné, minimální otáčky pro podřazení pocitově mírně zvýšily a pak hlavně přemapovaní DSG. Od té doby auto bez připomínek.
Pavlik, 31.12.2018 08:51


Smysl automatu chápu, jen jsem nerozuměl proč konkrétně u R4 dieselu.
Ještě se zeptám, kdo vám přemapoval soft převodovky?
...., 31.12.2018 10:47
Vznesl jsem dotaz na B7 klubu a byly mi doporučeny dvě firmy zabývající se různým chiptuningem, chtěl jsem někoho prověřeného a ne aby mi to bastlil někdo na koleně. Nevím jak je to tady s reklamou, tak napíšu, že jedna sídlí u Prahy a druhá u Českého Těšína a já jel do té bližší.
mytamhuyet, 26.01.2019 15:40
Mohl by mi prosím autor vysvětlit, co myslel tímto - "Abych nezapomněl, chtěl jsem ještě automat. Proč? Protože čtyřválcový diesel."
Chápu smysl automatu jako "cesty k lenosti a pohodlí", byť zrovna dvouspojka mi k tomu pohodlí moc nesedí. Ale nějak nechápu nutnost automatu konkrétně pro čtyřválcový diesel. Notabene když, jak sám autor zjistil, ten automat motor i dvouhmotový setrvačník likviduje neustálým podtáčením.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.