0

Peugeot 2008 1.6 BlueHdi - dvouletá zkušenost

S autem jsme doposud najezdili přes 55 tisíc kilometrů a musím říct, že i přes počáteční skepsi k francouzským vozům (doteď jsme měli vozy Opel nebo z koncernu), jsme se hezky sžili, i když nějakou vadu na kráse jsme přeci jenom našli.
12.10.2019, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.7 z 5 (94%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
Značka:Peugeot
Model:2008
Typ:1.6 BlueHdi
Karoserie:suv
Objem motoru:1600
Palivo:nafta
Rok výroby:2017
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:0
Najeto km nyní:56000
Koupen jako:nové
Jak dlouho vůz využívám:2
Průměrná spotřeba:4,5
Poruchy:v textu
Předchozí vozidlo:Škoda Fabia


V době, kdy se naše bývalá fabia s motorem 1,4 TDI blížila nájezdem k 360 000 km jsme se s manželkou rozhodli, že pořídíme nový vůz. Vybrali jsme Peugeot 2008 s motorem 1.6 BlueHdi o výkonu 74 kW s 5stupňovou manuální převodovkou ve výbavě Active + pár příplatkových prvků. Peugeot je velice líbivé auto a nedivíme se, že je na českém trhu nejprodávanějším malým SUV - holt kombinace vydařeného designu, nízké ceny a bohaté základní výbavy zláká nejednoho kupujícího.

S autem jsme doposud najezdili přes 55 tisíc kilometrů a musím říct, že i přes počáteční skepsi k francouzským vozům (doteď jsme měli vozy Opel nebo z koncernu), jsme se hezky sžili, i když nějakou vadu na kráse jsme přeci jenom našli.

Začněme mínusy:
Interiér a hlavně plasty nejsou úplně odolné, a již po dvou letech je například hrana kufru dosti poškrábaná.
Podvozek je skvělý na hladké silnici, ale na rozbitějším asfaltu je hlučnější, než by se slušelo na nový vůz a i odpružení je tužší (zřejmě daň za vyšší karoserii).

Co se týče poruch na vozidle, zmíním dva problémy, které jsme s vozem měli:
1. po cca měsíci používání začalo skřípat sedadlo řidiče - opraveno v záruce za 1 den v servisu - byl špatně nasazený sedák na kostře sedačky.
2. v zimě při -16°C auto po nastartování a ujetí cca 500 metrů zahlásilo: zastavte vozidlo, porucha motoru... Na vině nebylo nic jiného než zamrzlá nafta (i přes tankování značkové a aditivování pomocí VIF). Tohle bude spíše konstrukční problém, protože fabia chytla i při -22° bez problémů, takže asi málo zakrytované a úzké potrubí nafty z nádrže způsobuje snazší zamrzání nafty.

K prostornosti vozidla není větších výhrad - pro 2 lidi bez problémů, I-Cockpit od Peugeotu je pouze o zvyku a časem zjistíte, že malý volant je vlastně super a na budíky je vidět bez problémů (měřím 190 cm a žena 165 cm a ani jeden z nás neměl pocit že, by mu volant zakrýval budíky). Vzadu je to s prostorností horší - na šířku je sice nadprůměrný prostor, nad hlavou taktéž, ale vstup zadním párem dveří je užší a na kolena není prostoru nazbyt. Kufr má papírově 360 litrů, ovšem perfektně využitelných a s rovnou nákladovou hranou (po sklopení sedadel vznikne také rovná plocha).

Motor o obsahu 1,6 litru a výkonu 100 koní bohatě postačuje na rozpohybování vozu a bezpečné předjetí. Má velmi kultivovaný chod (na naftový motor samozřejmě), příjemný zátah, kdy motor spolupracuje už od nějakých 1400 otáček, na druhou stranu vytáčení nad 3000 je zbytečné. Jediné co vadí jsou přeskoky mezi rychlostmi, kdy po přeřazení spadnou hodně otáčky - 6kvalt by byl mnohem lepší. 5. rychlostní stupeň je optimálně dlouhý (při 90 km/h cca 1600 otáček a při 130 km/h cca 2300).

Spotřeba paliva je dlouhodobě cca 4,5, což je skvělá hodnota. Dolívání močoviny se provádí ještě postaru přes víčko pod rezervou v kufru, nicméně na jednu nádrž (cca 17 litrů) ujede auto přibližně 20 tisíc kilometrů, naplnění svépomocí vyjde na 300,- takže z dlouhodobého hlediska je to zanedbatelný náklad.

Shrnutí:
Pokud by Peugeot zapracoval na kvalitě materiálů a lépe odhlučnil podvozek, auto by bylo bez výraznějších slabin. Takto hodnotím 8/10. V rámci konkurence má určitě vůz co říct a například s jednoduchou atmosférickou dvanáctistovkou se jedná o vůz, který vydrží spousty let s minimálními náklady na provoz a údržbu.KladyZápory
Líbivý designHlučný podvozek
Spotřeba a dynamikaKvalita materiálů
Prostor vpředu


Spolehlivost2
Provozní náklady2
Cena náhradních dílů3
Dostupnost náhradních dílů1


Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? - ano
hodnocení
brzdy
5
design
5
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
4
jízdní komfort
3
ovladatelnost
4
prostornost
3
pružnost motoru
5
řazení
3
řízení
5
sedadla
5
spotřeba
5
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.14
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, všechna práva vyhrazena.