0

Nissan Primera P11

Vůz byl zakoupen jako ojetý a k nám dovezený z Německa. Pro velkou spokojenost se starší Primerou P10 2.0d jsme se rozhodli pořídit si do rodiny druhý vůz stejné značky.
20.02.2006, recenze uživatelů

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+6
Vůz byl zakoupen jako ojetý a k nám dovezený z Německa. Pro velkou spokojenost se starší Primerou P10 2.0d jsme se rozhodli pořídit si do rodiny druhý vůz stejné značky.

Značka:Nissan
Model:Primera
Typ:P11
Bližší označení:P11 2.0eGT
Karoserie:sedan
Obsah motoru:2.0
Palivo:benzín
Rok výroby:1999
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:49.000
Najeto km nyní:110.000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3,5 roku
Průměrná spotřeba:7-8 l
Poruchy:žádné
Předchozí vozidlo:Mazda 323
Docela důležitá byla i pořizovací cena, protože postupná ztráta hodnoty u japonských vozů klesá ve srovnání s evropskými rychleji.
Opět nás nepřekvapily vynikající jízdní vlastnosti, precizní řízení a řazení převodových stupňů. Ve srovnání se starším modelem má však větší poloměr otáčení (zřejmě s ohledem na větší kola), takže se s autem o něco hůře manévruje třeba při parkování. Přední náprava je prakticky shodná jako u předchozí modelové řady, zadní náprava je však podstatně zjednodušena. Nezávislé zavěšení zadních kol nahradila mohutná tzv. Panhardská tyč, která je spojena z karoserii pohyblivým kloubem. Jízdní vlastnosti se tím nezměnily a ubyla potřeba kontrolovat jemné spojení množství dílů. Zmizel i příčný stabilizátor zadní nápravy, který u předchozí generace obsahoval choulostivé kloubky. Tlumiče jsou stále původní, ale zarazilo mě, že gumové prachovky začínaly praskat už po 60.000 km, což u staršího auta není dodnes. Tvrdý podvozek stejně jako u P10 přenáší rázy po přejezdu nerovností do kabiny.
Svižný motor se 110 kW (150 HP) umožní sportovní svezení při rozumné spotřebě. Na rozdíl od 'slabší' verze dvoulitru s 96 kW je o poznání hlučnější, ale je to zřejmě dáno větším rozsahem otáček, ve kterých pracuje. Zátah motoru se výrazně zlepšil po výměně stávajícího vzduchového filtru za sportovní a výměnu zaznamenaly i původní svíčky za Denso Iridium IK. Společně s kvalitním benzínem a náplněmi se nejen zlepšila dynamika, ale klesla i spotřeba paliva. Olej u tohoto typu motoru by se měl měnit každých 15 000 km a je doporučen typ s viskozitní třídou 5W-40. Rozvodový řetěz vydrží dle výrobce po celou životnost motoru, nicméně může se razantní jízdou vytahat a několik majitelů ho již muselo vyměnit. Také kabely od rozdělovače ke svíčkám mohou popraskat a je třeba je vyměnit. Celkově je motor velmi spolehlivý a vydrží najet statisíce kilometrů.
Interiér je podobně jako u starší P10 prostorný a dobře navržený, volant padne dobře do ruky a i jeho průměr je tak akorát. Hodnotné materiály mají výborné zpracování a slícování. Měkčené plasty na palubní desce jsou příjemné na dotyk. Sporotvní sedadla s výrazným bočním vedením jsou samozřejmě lepší pro sportovní jízdu, ale už ne tolik pro pohodlí, na jaké jsme si zvykli u P10. Trochu to zmírnily potahy. Kufr je dostatečně velký s nízko umístěnou hranou pro snadný přístup. Opěradla zadních sedadel se dají snadno sklopit, takže lze převážet i rozměrnější náklad. Horší to je s omezením v horní části kufru, což je problém u sedanů. Elektronické doplňky fungují spolehlivě, ale auto není zase tak staré, aby se něco kazilo. Mohla by být lepší účinnost předních světlometů, kde jsou pouze dvě žárovky H1 + parkovačka.
Auto mělo v základu bohatou výbavu ke zvýšení komfortu a bezpečí posádky. Nové prvky byly příjemným překvapením, na druhou stranu mi přišlo, že výrobce nejspíš kvůli udržení cen a snadnějšímu sestavování aut ve výrobě navrhnul některé části tak, že při sebeopatrnějším demontování se snadno poškodí, nebo ulomí jemné plastové úchytky (například kryty prahů). Zmizelo i několik pěkných prvků, které se mi líbily na předchozí generaci a přišly mi praktičtější: obložení středních sloupků předních i zadních dveří bylo nahrazeno obyčejnou samolepící fólií, která brzy začala krabatět, některé spínače na palubovce nebyly podsvícené - blikačky, zapalovač, výsuvnou, elektricky ovládanou anténu nahradil obyčejný prut na střeše atd. Ani u této modelové řady výrobce nedokázal vyřešit problémy s životností předních horních ramen, které na nekvalitních cestách začnou brzy klepat. U P11 nevydržely ani polovinu najetých kilometrů, jako u druhého auta, které má sice těžký dieselový motor, ale váží o cca 150 kg méně. Brzdy jsou účinné a s ohledem na parametry tohoto vozu mají větší průměr kotoučů.
Co se týče nákladů na provoz a opravy, vyměnily se pouze brzdové destičky na všech kolech, přední ramena a manžeta na homokinetickém kloubu u LP kola. Kapaliny, filtry a svíčky jsou samozřejmostí. Vůz má nový lak a vyměněné některé karosářské díly, což učinil ještě předchozí majitel kvůli poškození po nehodě. Jen je škoda, že nepoužil vzhledově stejné díly, protože gétéčko má v originálu prodloužené nárazníky a na měněné víko kufru už nedal elegantní křídlo, které bych tam časem chtěla mít. Celkově vzato, je to vůz s elegantní karoserii, který je díky vysoké spolehlivosti a celkem nízkým provozním nákladům zajímavou alternativou při výběru.
KladyZápory
silný a pružný motor vyšší ceny některých náhradních dílů
výborné jízdní vlastnosti dostupnost autorizovaného servisu
nestárnoucí tvary karoserie tužší podvozek na úkor pohodlí
kvalitní zpracování  
příznivá spotřeba  

Spolehlivost1
Provozní náklady2
Cena náhradních dílů3
Dostupnost náhradních dílů3
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? asi ano

hodnocení
brzdy
5
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
5
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
4
pružnost motoru
5
řazení
5
řízení
5
sedadla
4
spotřeba
4
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.57
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
GT, 11.03.2006 15:52
Klima tam je, se podívej pořádně. Já mám Primu GT a motor rozhodně černý nástřik nemá, tak tu nemudruj. Zrcátka mám v el. ale stejně je skoro vůbec nepoužívám tak co no. Sou různá auta viz výše...
Honza, 01.06.2006 15:58
Tak je to vyřešený - autorka prodává svou Primeru za 139.000,- přes AUTOLAROS SPEED. Výkon udává tak jak má - tedy 96 kW = normální 2.0i. Všichni mudrci ohledně GT motorů v Primerách (včetně autorky, která si své auto až moc idealizuje) by si o nich měli zjistit více. Jen jsem zvědavej, jak dlouho bude auto v nabídce za tuto cenu...
Honza, 01.06.2006 16:00
...a kilometry, zdá se, také trochu stáhla.... grrrrrrrr
Vlado, 11.12.2006 19:33
Ahoj. Rozhoduji se pro koupi ojetého auta a Primera (a zejména GT) se mi velice líbí. Můžete mi prosím poradit na co si dát při koupi pozor, kde je umístěn vin kód, apod? Byl bych vám velice vděčný i za radu ohledně motoru (který je podle vás nejpovedenější). Díky moc.
anonym, 06.12.2007 20:48
GT motor čierny nástrek má !!! Originálne.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.