Ford Mondeo MK III 2.0 TDCI - jak jezdí po 360 tis. km?

Rád bych se podělil o zkušenosti s mondeem. Už někdy dříve v diskuzním fóru se mě kdosi ptal na servis a problémy při takovém nájezdu (360 tis. km) a já odpovídám.
22.01.2014, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.7 z 5 (94%)
hodnoceno: 14x
vaše hodnocení: -
Značka:Ford
Model:Mondeo
Typ:MK III 2.0 TDCI
Karoserie:kombi
Objem motoru:1 999
Palivo:nafta
Rok výroby:2003
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:310 000
Najeto km nyní:365 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:4 roky
Průměrná spotřeba:6 l
Poruchy:uvedené v recenzi
Předchozí vozidlo:Daihatsu Grand Movie
Dobrý den. Rád bych se podělil o zkušenosti s mondeem. Už někdy dříve v diskuzním fóru se mě kdosi ptal na servis a problémy při takovém nájezdu (360 tis. km) a já odpovídám:
Tolik kilometrů má najeto daleko více aut, než si jejich řidiči myslí.

Jak jsem ho koupil:
Je to 5 let zpět, kdy jsem se rozhodoval, čím nahradit dosluhující Daihatsu.
Při hledání vhodného auta na časté a delší cesty, které bude i dost praktické, mě hned napadlo mondeo. Jelikož fordů máme v rodině několik, věděl jsem, do čeho jdu. Protože jsem mladší, líbilo se mi na mondeu to, že je za dobrou cenu a zároveň praktické a také si při jeho řízení užijete.
Po několika měsíčním hledání ve všech bazarech v Jihočeském kraji jsem pomalu přestával doufat.
Vždy jsem narazil buď na zanedbané kusy s obligátními 150 tis. km, nebo na auta špatně opravená po bouračce. Každopádně jsem se v autech trochu vyznal, a tak jsem "nikomu nesedl na lep".
Nakonec jsem objevil inzerát soukromého prodejce. Auto po prvním majiteli se servisní knížkou a kompletní historií.
A v kolonce najeto 310 tis. km. Hned jsem zajásal, protože mi bylo jasné, že tento údaj nelže a jde jen o to, v jakém bude auto stavu.
Mondeo bylo majitele firmy, který s ním jezdil po Evropě. Interiér minimálně opotřebený (kromě volantu), exteriér taky ušel. Po prozkoumání a zkušební jízdě bylo rozhodnuto. Mondeo putovalo za mnou. Musím vyzdvihnout to, že auto měl jako první majitel v České republice a servisní knížka byla nefalšovaná a vyplnění až do 300 tis. V součtu bylo tohle mondeo nejlepší ze všech, které jsem viděl.
Koupil jsem tedy: Mondeo kombi 2.0 tdci 85 kW ve speciální edici Europa, tj. sociál :-D (manuální klima a 2x airbag, přední el. okna, mlhovky, jinak minimální výbava).
Mondeo prodělalo před koupí jednu menší bouračku, která se ale po opravě ve značkovém servisu za použití originálních dílů na celku neprojevila.

Jelikož se tady o Mondeo MK III napsalo více než dost, budu hodnotit můj vůz.

Exteriér:
Dnes už notoricky známá silueta mondea asi nikoho nepřekvapí. Mně se stále líbí a když auto pořádně umyjete a trochu naleštíte, neuděláte nikde ostudu. Výhodu to má také v tom, že vám jej dnes už nikdo nezávidí. Co se týče projevu najetých kilometrů na zevnějšku? Překvapivě málo se podepsaly na kapotě (pár oprýskaných míst od kamínků), ale o to více na znaku Fordu, který se již postupně rozpadá. Jinak se vše celkem drží.
U zadního nárazníku došlo vlivem trojnásobného nabourání k odloupnutí barvy (nutno říct, že mě pokaždé někdo postrčil zezadu). Po přestříkání drží a není to vizuálně vidět. Plastové části jsou v dobré kondici, a to naproti tomu, že auto stojí 365 dní venku (nechávám jednou za rok kompletně vyčistit interiér a exteriér včetně ošetření plastů). Co se týče rzi, tak ta zasáhla jen klasická místa: spodky dveří, prahy za předními koly (oboje ošetřeno a opraveno). Vydrží tak dvě zimy a pak znovu.
Jinak byste nerozlišili mé mondeo a jiné, kterému svítí na přístrojové desce 180 tis.

Interiér:
Interiér hodnotím více než kladně. Z hlediska ergonomie mi vyhovuje, jen mě mrzí, že po první modernizaci se změnila řadicí páka a už nemůžete jako v původním interiéru tak komfortně řadit s opřeným loktem. Najeté kilometry se vzhledem k dobré údržbě projevily jen na volantu, který má ošoupané stříbrné prvky a také na pedálech. Jenže kdybych měl hodnotit podle nich, tak ostatní mondea mají tak 500 tis km. Koženka na řadičce původní a prakticky bez poškození atd. Sedadlo řidiče je mírně prosezené, ale to poznáte jen tehdy, když vyzkoušíte jeho tvrdost ve srovnání se spolujezdcovým.

Motor a převodovka
Motor 2.0 TDCI. Napsáno hodně, ale co z toho je pravda?
Motor mě překvapuje skromným apetitem a dobrým zátahem v rozmezí 2 000-3 500 ot. Začíná ožívat kolem 1 800. Ale jak se strefíte níže, je to docela bída. Moc se mu nechce. Předjíždění není problém a max rychlost taky přeleze 200 km/h. Takže vcelku ideální pohon, jen kdyby nebylo té mrtvé zóny do 1 800 ot. V létě při zapnuté klimatizaci a naloženém autě musíte tím pádem ve městě pořádně 'topit pod pedálem', jinak auto zhasíná na rozjezdech. Což se obecně u mondea řeší, ale je to vlastností programu na ochranu dvouhmoty.
Převodovka byla u nového vozu vynikající. Teď se hůř řadí druhý stupeň a páka má mírnou vůli, ale nic, s čím by se mohla rovnat Peugeotu.
Jen mě mrzí moc velký skok mezi druhým a třetím stupněm, kde k výše uvedené charakteristice motoru docela často spadnete do mrtvé zóny.

Co říci k obávané životnosti a nákladům na provoz?
Podle záznamů: po 366 tis. km jednou měněny vstřiky. Dvakrát přetěsnění čerpadla, jednou vodní pumpa a jednou klínové řemeny s napínáky, a to na obou stranách. Turbo původní. Spojka s dvouhmotou v 200 tis. km. Chladicí kapalina pravidelně po čtyřech letech a olej a kvalitní palivový filtr po 15 tis. km.
A dál to vypadá opět na vstřiky (ale dnes už to není žádná suma).
Podmínkou u tohoto motoru je tankovat každopádně kvalitní palivo (v České republice spíš snaha) a dodržovat údržbu, kterou mnoho majitelů nedodržuje.
Ono to jezdí, tak s tím nic nebudu dělat a až se to "po...", tak to dám spravit.

Podvozek:
Kvality podvozku jsou obecně známé. Najeté kilometry se na nich neprojevily. Podmínka jako všude: dobrá údržba.
Servisní záznamy na podvozku za 366 tis. km.
1x přední tlumiče po 240 tis. km, přední tyčky v 200 tis. a v 300 tis. km, tyčky zadní po 250 tis. a 350 tis. km, přední ramena v 250 tis. km, zadní ramena komplet v 240 tis. km.
Zadní tlumiče 2x komplet péra v 300 tis. km, levá poloosa vlivem nehody v 290 tis. km a pravá v 350 tis. km.
V současnosti je podvozek v dobrém stavu a žádná další výměna zatím není třeba.

Brzdy:
Byly u mondea kritizovány v porovnání s konkurencí. U mě ještě horší o to, že v "sociál" výbavě není ESA elektronická, ale jen mechanická. Takže na pedál bylo třeba vyvíjet větší sílu, než bych si představoval. Navíc občas se hřála zadní kola (častý jev zatuhnutí třmenů nebo lanovodů ruční brzdy).
Všechny problémy vyřešila kompletní výměna komplet za Brembo s repasí zadních třmenů. Teď je ovládací síla pedálu o dost nižší, a navíc se i zlepšila brzdná dráha. Kotouče se nekroutí (jak se často u neoriginálů děje) a zadní kola nehřejí ani nepřibržďují.
Záznamy po 366 tis. km.
Jedny kotouče po 200 tis. km, druhé v 340 tis. km, to samé u zadních. Výměna zadních brzdových hadiček. Pravdielná výměna brzdové kapaliny po 3 letech.
Jinak můj tip k problematickým zadním třmenům: nikdy nepomohlo u starších kotoučů a destiček třmeny kompletně vyčistit a rozhýbat.
Vše napraví až nový kotouč s destičkou a pečlivá oprava. Jinak se s tím pořád laboruje.

Servis a náklady:
Z výše zmíněných nákladů (ale asi to není vše) jsem kromě běžné údržby (kterou asi někdo nepovažuje za běžnou, i když je předepsána) dělal pravou poloosu a zadní brzdy. Jinak bych vše mohl zahrnout do běžné údržby.
Asi mi určitě někdo vyčte, proč jsem kupoval hodně ojetý diesel a potom toho moc nenajezdil. Omluvím to tím, že jsem záhy po koupi prodělal vážnou nemoc a dva roky jezdil jen opravdu málo.
Jinak běžný roční nájezd mám 25-30 tis. km.
Když to vezmu kolem a kolem, celkem mě vyšla údržba za dobu 5 let a 50 tis. km na cca 27 tis. Kč, kde největší částku činily brzdy a poloosa.

Závěrem:
S autem jsem spokojený. Je na něj spolehnutí. Servis a náklady nejsou strašné a dobře se mi s ním jezdí.
Mondeo podobného stáří a zřejmě i kilometrů bych doporučil pro někoho, kdo ví, jak se o auto starat a najede dost kilometrů.
Když se toto propojí s chutí řídit a mít i něco praktického, tak z toho může vyjít jen mondeo.


KladyZápory
Ovladatelnost Brzdy
Prostor jak v kufru, tak pro cestující Pružnost motoru
Příznivé náklady na provoz (když máte štěstí) Antikorozní odolnost
Poměr cena/výbava  
Dostupnost a cena náhradních dílů  

Spolehlivost
3
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
3
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
2
řazení
3
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
5
celkové hodnocení - průměr:
4
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Zdeny60, 24.01.2014 12:11
Reaguji na předchozí příspěvek o Oktávce TDI. 300tkm nájezd - je to moc a nebo málo? Jak kdy. V současném zamstnání máme Oktávku 1,9TDI 66kW a ke včerejšku, co jsem s ní přijel ze SC, má najeto 447.000km. Zvenku je obouchaná a otlučená, jako montážní auto. Ovšem, u nás dostává pravidelný servis olejů a filtrů a jak se zdá, na perfektní funkčnosti se u tohoto auta neprojevuje ani to,že se s ní jezdí kde kdo, na trasy od 0,5km po 4000km/1 cesta, pochybuji, že někdo kdy chladil turbo po jízdě, to opravdu silně pochybuji a o tom, jak se řadí, radši nemluvím. Plyn zná dvě pozice full down a nic, mezi tím jiná poloha není. Spotřeba oleje se neměří a nepamatuji, že by se mi rozsvítila kontrolka oleje na sebedelší cestě a spotřeba nafty je při opravdu drsné jízdě vysoce nad povolenými limity 5,9/100km.
Měřítkem či etalonem toho, kolik má auto najeto, je podle mě, opotřebení volantu a prosezení sedaček. Argumenty typu, že z/do auta se často nastupuje a proto ve 150.000km je sedačka na šrot a volant vyleštěný jak úhoř, nemají šanci obstát. Auto, u kterého je zdeformované boční vedení a volant má poškozený povrch, má najeto minimálně 250-300.000km. Máme v práci 3 vozy s tímo nájezdem a je to u všech stejné.
Čili, potvrzuji, že pokud má auto dobrý servis, opravdu neošizený a jezdí s tím lidí a ne bezmozci, není třeba se obávat vysokých nájezdů. je třeba zhodnoti celkový stav. Pokud je slušná kastle, není shnilá, tak vše se dá opravit, jako třeba spojka, či díly podvozku. Ale aspoň motor a převodové ústrojí musí být v cajku, bez hluku, vůlí a bez nadměrné spotřeby či úniku olejů.
Znám majitele Hondy Legend s těžko uvěřitelným nájezdem velice přes 800.000km (benzín) a auto jezdí bez problémů, nežere olej a to všech bez jakékoliv opravy motoru či automatické převodovky. takže to jde.
A náklaďáky to jen potvrzují, tahače mívají kolik milionů km...
gottak, 24.01.2014 14:13


hlavně ty tahače mě pobavily....ty bývají obvykle zajeté po 200-300 tkm a dimenzované na desetinásobek....takže neplést hrušky a jablka...
donald, 27.01.2014 11:59
Jak známo, po mechanické stránce je tento diesel TDCi robustní a odolný, vstřikování je citlivější na naftu a způsob provozování. Osvědčilo se mi přidávání aditivu VIF. Nyní tankuji DieselTech (AGIP) a po započtení extravýhody O2 je to nejlevnější palivo. K tomu poloviční dávku VIF (1:1000) a motor skoro neslyším.
Pokud jde o tah v nižších otáčkách (motor 96 kW 6. kvalt, Euro IV), dá se s ním jezdit v pohodě v obci na čtyřku a pak plynule zrychlovat.
To auto není dokonalé, ale nabídne se malé peníze (dobře vybraná ojetina) soustu práce i zábavy.
Paul, 27.01.2014 13:05


U 66 kW před faceliftem (pak je to jen seškrcená 81 co jede jak 66) je obyč (pevné) turbo, které je celkově odolnější a většinou vydrží víc. Ještě bych dodal k tomu opotřebení interiéru po 300 000 - volant se překvapivě nedrolí, možná po souvisí i s agresivitou potu. Je jen oleštěný. Stejně tak řadící páka, ale schéma řazení je pořád dost výrazné. Sedačka řidiče je prosezená jen mírně (řidič max 85 kg), ostatní sedačky bez prosezení. Čalounění bez poškození (nějaké potahy se nikdy nepoužívaly). Jediné co je poškozené je loketní opěrka vpředu, kde se polámaly různé plastové úchyty a čalounění je už dost jeté. Na pedálech a podlaze bych km odhadoval hodně těžko (koberce jsou už v autě třetí látkové).
xtrox, 28.01.2014 09:18


off topic 1
oleštění volantu a řadící páky souvisí se sluncem, potem a prsteny.
dělal jsem pro firmu půjčující auta na full servis a pár set octavií (povětšinou dvojkových) mi rukama prošlo. některé volanty a řadičky byly po 150 tkm na výměnu, jiné ve 250 vypadaly jen lehce oleštěně. sedačky byly prosezené jen u extra hmotných řidičů.
ale je fakt, že se většina aut prodávala s nájezdem pod 200 tkm, ke 300 se blížila jen auta pro taxislužby

off topic 2
náklaďáky (tahače na dálkovou dopravu) konstrukčně z 90. let vydržely často ke dvou milionům km, ale po 1,5 milionu už si žádaly investice. současné náklaďáky (od modelu actros, tga, stralis, atp.) jsou konstruovány na co nejnižší emise a nejmenší servisní náklady pro prvního kupujícího. díky emisím se konstruují motory zbytečně složité a plné elektroniky - což má vliv jak na životnost, tak na případný servis. díky snaze o co nejnižší servisní náklady se auta prvních párset tisíc km chovají "úsporně", aby byly s 1,5 milionem km na vyhození (ale to už stejně nejsou v eu, neboť se tu nevyplatí provozovat díky silniční dani, mýtu, etc)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.