Ford Mondeo 2.2 TDCI a zkušenost uživatele po 275 tis. km.

Po letitém provozu japonského motocyklu jsem přesedlal na usedlejší záležitost. Jaké je mondeo po 275 tis. km? Auto bylo koupeno při nájezdu cca 220 tis. km od rodinného příslušníka na podzim 2010.
30.01.2014, recenze uživatelů

hodnocení článku: 3.5 z 5 (70%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
Značka:Ford
Model:Mondeo
Typ:2.2 TDCI
Bližší označení:Ghia
Karoserie:liftback
Objem motoru:2 198
Palivo:nafta
Rok výroby:2004
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:220 000
Najeto km nyní:275 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 roky
Průměrná spotřeba:5,8 l
Poruchy:opravitelné
Předchozí vozidlo:neudáno

Po letitém provozu japonského motocyklu jsem přesedlal na usedlejší záležitost. Jaké je mondeo po 275 tis. km?

Auto bylo koupeno při nájezdu cca 220 tis. km od rodinného příslušníka na podzim 2010, jsem třetím majitelem. Vzhledem k tomu, že jsem auto znal od počátku (jel jsem ho vyzvednout společně s prvním majitelem do autosalonu) a měl ho na očích po celou dobu jeho života, nepřišlo mi jako špatná koupě. Prvních 200 tis. km bylo naježděno během tří let jako služebák, další tři roky sloužilo jako garážová fajnovka mé sestry a poslední tři roky a nějaký ten měsíc bylo rodinným dříčem v mém vlastnictví.
Je to mondeo 2.2 TDCI, 114 kW, pětidvířko, výbava Ghia, vyrobeno v září 2004. Jedná se o jedno z prvních 2.2, ještě s motorem řady Puma, euro 3.

Až na počáteční drobnosti sloužilo vozidlo bez závad. Ve 150 tis. km byl vyměněn motor (půlmotor), závada na vstřikovačích a propálený píst. Bohužel v servisu nějak zapomněli vyměnit jeden ze vstřiků, což se ukázalo jako poměrně drahá 'nedbalost'. Vše bylo naštěstí vyřešeno v rámci záruky.

Dalších 100 tis. km auto opět sloužilo bez větších závad a potíží. Nepočítám klasické opotřebování, 1x prasknutá přední pružina, ložiska, tlumiče, brzdy, filtry, oleje. Vše měněno dle intervalů doporučených výrobcem nebo když to prostě bylo potřeba.

Po 250 tis. km došlo k další drobné nedbalosti, tentokrát z mé strany. Auto dostalo menší ránu zespoda na podmotorový rám a motor musel být opět vyměněn za novější z Anglie. Stálo to docela dost peněz, ale za chyby se platí. Vzhledem k hodnotě auta by se oprava asi už nevyplatila, ale já do toho šel. Bohužel jsem si vybral 'bezva servis' a na co sáhli, to opravdu dokonale podělali.
Během opravy byly repasovány vstřiky, jinak vše původní pověsili na náhradní motor.

Při 255 tis. km dělán alternátor. Otázkou zůstává, jak se na poruše projevil servis při výměně motoru, špatně provedené ukostření a s tím spojená výměna řemenice na pohonu příslušenství.
Při 265 tis. km výměna baterie - byla stále původní, a to Motorcraft (9 let), prasklá hadice IC-EGR. Už jsem si myslel, že je turbo, vstřiky, čerpadlo a já nevím, co ještě v koncích. Člověk by nevěřil, co to všechno s autem dokáže provést. Hadice za pár stovek.

Dále pouze pravidelný servis a spotřební matroš.

Údajně karoserie trpí na větší korozi. Mohu potvrdit, že konkurence je na tom v ochraně drobátko lépe (VW). Já ale zatím problémy nemám.

Když to shrnu a pominu svoji blbost, tak mondeo s tímto motorem je dobrá koupě. Máte dobře udělané auto, které něco vydrží jako celek, náhradní díly jsou dostupné, pohon je spolehlivý, obrovský výběr ojetin a velice příznivá cena.

Než se budete pošklebovat nad 'spolehlivým pohonem'... Ano, je tam již třetí motor, ale nikdy to nebyla závada na konstrukci motoru jako takového. Ten je opravdu odolný. Vstřiky a čerpadlo? Díky problémům, co byly, je servis naprosto dostupný a cenově příznivý. Repase všech vstřiků mě vyšla na 13 tisíc korun. To před pár lety byla jiná písnička. Spojka je, přátelé, naprosto původní a bez problémů, dvouhmoťák totéž, turbo původní, převodovka bez chyb, podvozek vydrží také opravdu hodně. Interiér je pořád pěkný a na tolik km byste ho určitě nehádali.

Auto má určitě spousty chyb, je to holt už starý pekáč, ale za ty prachy je zlatý a pokud nesáhnete vyloženě vedle, nepřekvapí vás nic záludného, co by u podobné konkurence také nebylo, ba naopak. Je to konkurenceschopná ojetina, která ještě nadělá dosti parády, motor jede jako z praku a jako stěhováka už jsem ho také vyzkoušel.
Určitě doporučuji modelový rok 2003 a výše. Celkem dost toho vychytali a po poslední plastice v roce 2005 je to auto na jedničku s hvězdičkou.

Ale abych jen nechválil!
Kvalita zpracování a dotažení detailu je opravdu ve Fordu někde jinde. Do auta z důvodu odlepené izolace ve dveřích zatéká. Řešení je sice celkem jednoduché, ale úsměv na tváři to nevykouzlí. Občas něco v interiéru vrzne a podobně, chápu, že mám auto za babku, ale u pořizovací ceny vozu daleko za hranicí 800 tis. Kč to naštve. Němečtější konkurence tímto tedy netrpí. Brzdy by mohly být také lepší, auto se pro ženu moc nehodí. Na pedál se opravdu musí šlapat, spojka je také malinko tužší a musí se zacházet s citem (kvůli porci Nm to asi jinak nastavit ani nejde). Strmě naladěný plyn je senza pro blbnutí, v půlce chodu pedálu máte už plný. Není to ale dobré pro spotřebu a při předjíždění to může vést k zajímavému efektu sevřených půlek na sedadle řidiče. Je toho opravdu dost, ale jsou to jen prkotiny.

Jěště drobný postřeh. Ve výbavě mého auta není protiprokluz, stabilizace a podobné blbiny. Nemá se co pokazit, což je jenom dobře. Jenže když jedete na mokru do kopce a prostě spěcháte, hrábne si i na čtyřce - což je docela otravné a ve výsledku to má efekt jen v peněžence na gumách. Holt Nm nejsou všechno.

Se slušným zacházením vydrží opravdu dlouho a notorické potíže prvních modelů nemusí být vždy na škodu v podobě vychytaných postupů a specializované servisní sítě.

KladyZápory
Prostornost a pohodlí výbava trochu zaspala dobu
motor horší dílenské zpracování
dostupnost dílů a servisu  
cena a množství ojetin  
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
3
design
4
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
5
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
4
pružnost motoru
4
řazení
5
řízení
5
sedadla
5
spotřeba
4
výhled z vozu
4
celkové hodnocení - průměr:
4.23
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
donald, 04.02.2014 09:34
Asi by fakt bylo nejjednodušší prostě tu kontrolku na panelu zhasnout. Ale jezdit bez ABS a ESP se mi nechce, fakt to jsou dost důležité prvky aktivní bezpečnosti. A protože tohle je ojedinělá závada, autoservis si s tím moc neví rady. Takže platím za to, že se učí. Ono se snadno řekne, nezaplatit. Jenže když jsem auto v pátek odpoledne potřeboval, abych odjel na chalupu, zaplatit jsem musel. Auto v servisu mi je totiž taky na nic.
Teď to tam mají zase, aby závadu definitivně odstranili. Znají dvě chybové hlášky C1279 a C1278, na základě toho už vyměnili čidlo ESP. Sám jsem konzultoval s odborníkem (v rodině, v Rakousku), proč to dál nefunguje. Řekl mi, že čidla je nutné nakonfigurovat. V servisu jsem to oznámil jako možný tip, co dál s tíjm. Teď už druhý den čekám, co se jim povede nebo nepovede.
Fakt, servis tápe, učí se, neví si rady, ale zákazník platí, protože se platí odvedená práce. A to oni vždy mohou vykázat...
David V, 04.02.2014 09:51


Chybové hlášky sice odpovídají problému se snímačem natočení volantu, ale ta závada nemusí být v samotném snímači, ale třeba jen v kabeláži. Může být špatný kontakt v konektoru nebo někde zlomený (přerušený) nebo prodřený drát. Nevím, zda se u ESP dá udělat nějaká online diagnostika, že to ukazuje provozní hodnoty, jako jsou otáčky kol, natočení volantu apod. Z toho by se možná dalo vypozorovat, který parametr se:
a) nemění
b) mění nelogicky
donald, 04.02.2014 18:13
David V
Taky jsem si myslel, že složité elektronické systémy v automobilu vyžadují perfektní diagnostiku. Jak ukazuje praxe, asi to zdaleka není dokonalé a nefuguje to. Nevím, co právě s autem dělají, ale kabeláž je jednou z hledaných chyb.
A nesvěřil jsem vůz Ferdovi mravencovi, práce všeho druhu, ale pražskému specialistovi na fordy.
x.IceMan.x, 11.02.2014 15:05
Pěkná objektivní recenze. Jen si dovolim nesouhlasit s tou horší kvalitou zpracování. Sám píšete že na interiéru není poznat jeho věk a co už má za sebou. Já mám toto mondeo, dokonce před faceliftem (2001 )a kamoš má r.v.2005 a nemůžu teda kvalitě zpracovaní nic vytknout oproti třeba koncernu VW. Absolutně nic nám v mondeu nevrže, nedrnčí, neskřípe, všechno drží pevně, materiály c pohodě,měkčené..absolutně dostačující, vše funkční a opravdu interiér vypada na zánovní auto a ne na auto 12 let stary a skoro 300tis km najetý. Což nemůžu říct i o VW které máme v rodině (samozřejmě porovnávám ročníkově-generačne stejné vozy) Mám najeto dost v obou značkách a nemůžu říct že by VW byl kvalitněji zpracován! Podle mě jsou na tom uplně stejně a záleží jak se k tomu majitelé chovali od počátku. Velice mě třeba zklamala i Audi A3 s kvalitou interieru a použitými materiály! Ve VW a Audi v kterych jezdím je znatelné optřebení plastů, vrzání, odpadávaní .... A co se týče rezavění...já ani kámoš nemáme žádný problém, a i co se dívám na Mondea na parkovištích třeba tak teda nevidím že by s tím byl problém. Naopak se nestačím divit jak vidívám zrezivělé passaty a na jakych mistech. To samy vidím jak nám rezaví Golfy atd. To samy vidite na oktavkach a dokonce casto si vsimam pekne orezlých BMW (taky r.v. po 2001). To ja si teda na rez na mondeu nemuzu vubec stezovat.
patriot.007, 17.02.2014 07:59

Myslím si, že ani Mondeo, ani BMW, Passaty, Golfy a Octavie nemají se rzí problém, který by stál za řeč. Pokud uvidíte na těchto autech rez, zejména jak píšete "a na jakých místech", tak je to prakticky stoprocentně práce autoservisů, které se živí dovozem ojetin.
Jezdím k jednomu šikovnému servisákovi a vždycky tam má nějaké dvojauta (dvě totálky, jedno auto modré, bouchlé zepředu, druhé auto červené, bouchlé zazadu). Když to člověk vidí, jak to pajtí, řeže, kroutí,svařuje a nakonec je z toho krasavec až oči přecházejí, v žádané stříbrné metalíze. Jenže ten pozink už po tom všem vyvařování, vybrušování, není.
Mondeo je skvělé auto, vzhledem ke své prodejní ceně, a ještě více vzhledem k ceně ojetiny. Ve firmě jsem s nima najedil hodně. Musím ale také říct, že jednou mne nechalo stát na JIžní spojce - porucha alternátoru. Takže jsem si připomněl staré známé, ověřené "Tam Fordem, zpátky vlakem". A nebyl jsem sám, koho Ford někde nechal na cestách ... Pro upřesnění na obranu Mondea ještě doplním, že to co nás někde nechalo, byla auta s najetýma 200-250 tkm. I když s takovým nájezdem by auto manažerské třídy mělo být schopno se vypořádat bez problémů.
vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.