Ford Mondeo 2.0i - jak jezdí po 358 000 km?

Mondeo jsem zakoupil v roce 2008 po totální destrukci motoru 2.0TDCI ve svém aktuálním voze. Vrátil jsem se o generaci zpět a k osvědčenému benzínu.
12.02.2013, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.4 z 5 (88%)
hodnoceno: 7x
vaše hodnocení: -
+7
Značka:Ford
Model:Mondeo
Typ:2.0i 16V
Bližší označení:vůz po německé policii
Karoserie:kombi
Objem motoru:1988
Palivo:benzin
Rok výroby:2000
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:265 000
Najeto km nyní:358 336
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:4 roky
Průměrná spotřeba:7 l
Poruchy:aktuálně žádné
Předchozí vozidlo:Ford Mondeo

Vůz jsem našel v jednom bazaru jako nejošklivější a s neprokazatelným nájezdem km. Myslím, že majitel bazaru se jen bál do inzerátu napsat hodnotu tehdejšího stavu 265 000 km. Vůz samozřejmě nešel nastartovat (baterie), takže testovací jízda se konala až po zásahu startovacího vozíku. Díky systému trakční kontroly, který potřebuje baterii slušně nabitou, se vozidlo jalo poskakovat kupředu a nedokázalo se vůbec rozjet plynule. Tehdejší cena 60.000 Kč byla naprosto nesmyslná. Obhlédnul jsem korozi a stav interiéru - nutno dodat, že vše bylo velmi slušné - a počal vyjednávat. Moje nabídka byla 30.000 Kč. Obvykle se v bazaru na poloviční cenu nepouštím, teplákové soupravy na to nereagují dobře, ale u vozu, který nestartoval a díky ne příliš zkušenému prodejci, který poskakování TC systému bral jako vadu motoru, jsem po koupi baterie na benzínové pumpě s vozem za 30.000 Kč opravdu odjel. Byl jsem nadšený, podobná Mondea se prodávala za cca 80.000 Kč a tento kousek měl i mimořádnou výbavu. Svou počáteční slušnou úsporu jsem tedy bral jako výhodu, která bude předcházet následným větším investicím.
Investice za opravu vozu byla opravdu nemalá, ale díky počáteční (na tehdejší dobu) směšné ceně jsem dokázal vůz dostat do slušného stavu a stále jsem byl pod prodejní cenou podobných vozidel.
Následovala tedy kompletní výměna brzd, předních ramen a stabilizátorů, oleje a filtrů, což považuji za poprodejní klasiku a do nákladů to nepočítám. Ozvala se i spojka, zadní ložisko a řada drobností.
Celková suma však nepřesáhla 25.000 Kč a vozidlo díky tomu bylo technicky opravdu jako nové.
V průběhu let jsem samozřejmě investoval do vozidla dál, dostalo nové tlumiče, pružiny a měnil se spotřební materiál. Nicméně poprvé se mi opravdu povedlo na levném autě neprodělat.
Pro přehled uvádím hrubé ceny dle svých záznamů. Spojka komplet včetně montáže 8.000 Kč. Zadní ložisko včetně výměny 3.500 Kč, zadní tlumiče a pružiny včetně výměny 6.000 Kč. Olej s filtry 1.200 Kč. Přední brzdy komplet včetně výměny 4.000 Kč. Podotýkám, že díly i olej používám od renomovaných značek, Čínu nepodporuji. Například u svíček a provozních náplní doporučuji originál Ford. Svíčka stojí cca 120 Kč a máte jistotu, že ve voze je to nejlepší.
Vlastnosti a výbava Mondea jsou obecně známé. Velmi dobrý podvozek, spolehlivý dynamický benzínový motor, u kterého je potřeba hlídat jen rozvody a stav oleje. Osobně dvoulitr doporučuji, myslím, že 1.6 je slabá a 1.8 také. Těžké kombi se s těmito motory trápí a 1.8 může mít často i vyšší spotřebu než dvoulitr. Fordy trápí koroze, takže je při koupi potřeba kontrolovat její stav. U tohoto konkrétního vozu, který sloužil u německé policie, je pravděpodobně výbava na přání. Vůz má klimatizaci, vyhřívaná všechna okna a zrcátka, palubní počítač, 4x airbag a vyhřívaná sedadla. Přesto nemá označení ghia, jak je v Čechách u podobné výbavy obvyklé. K zajímavostem patří také vybavení duralovým spodním krytem motoru, který je možné vidět na závodních vozech a absence hagusů, které mají běžně všechna ostatní vozidla.
Provozní náklady jsou velice dobré. Benzínový motor o výkonu 96 kW s vozidlem nemá problém a díky tomu lze při jízdě na dálku dosáhnout velice slušných hodnot spotřeby. Není problém při klidné a plynulé jízdě jet i za 6 litrů. Samozřejmě město je zabiják spotřeby, tam motor spolyká i 11 litrů. Olej měním po 10 000 km a nedolévám nic. Používám předepsaný 5W30.
Aktuálně má vozidlo najeto 358 000 km. Smířil jsem se s tím, že mi již pravděpodobně zůstane. Je v perfektním stavu a každý, kdo se seznámí s kilometrovým nájezdem, by je chtěl nejlépe zadarmo. Jako alternativu hledám Mondeo kombi s motorem 2.0i a 2.5 další generace (2.5 má úžasný šestiválec s rozvodovým řetězem a nádherným zvukem), kterých je však ve výbavě a slušném stavu pramálo. Většina lidí kupovala nešťastná TDCI a o to pečovat nehodlám.
Pro případné zájemce doporučuji obecně. Nezáleží na kilometrovém nájezdu. Záleží na stavu a na předchozím vlastníkovi vozidla. Viděl jsem na srazech Ford klubu Mondea, která udávala 160 000 km a nebyla zdaleka v takovém stavu jako můj slušně zajetý ropný tanker. Proto omrkněte korozi, stav podvozku a nápravy. Pokud jde motor rovně a není od oleje, pak bych se vozu nebál.
PS: Pokud o vozidle uvažujete, doporučuji k povinnému ručení připojištění čelního okna. Měnil jsem a vyhřívané stojí včetně práce 15.000 Kč.

KladyZápory
dobrá dynamika dnes již zastaralý design
prostornost ochrana proti korozi
spolehlivost slabší světlomety
slušná spotřeba žádné odkládácí plochy na pití
vyhřívané čelní sklo zámek pátých dveří

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
3
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
3
design
3
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
5
sedadla
4
spotřeba
3
výhled z vozu
3
celkové hodnocení - průměr:
3.92
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Reno, 12.02.2013 07:54


No, posměšky typu "teplákové soupravy" od člověka co si koupí auto, se kterým jezdí slovenští zedníci od Michaloviec do práce mi přijdou poněkud zvláštní.
A pohled "vozidlo je pro něj prostředek, nikoliv cíl" ještě nemusí nutně znamenat, že musím jezdit v popelnici. Pro mně je auto bezpochyby více než prostředek, ale i kdyby bylo jen prostředkem, nemusel bych kupovat ten největší hnůj. Taky nežeru jenom párky bez masa s rohlíkem za korunu, protože to dokáže zahnat hlad...


, 12.02.2013 11:59
Konečně někdo napsal, že auta vydrží i více jak 160tkm. Pokud je auto starší 8-10let, je již jedno kolik má najeto, je to jen o jeho aktuálním stavu.
free78, 12.02.2013 13:41


To je těžké. Lidi, tedy takoví ti průměrní zájemci o nákup ojetiny jsou takoví, řekněme slušně omezení v rozhledu.
Měl jsem kdysi dávno Renaulta 21. Měl reálně najeto cca 200t km. Věděl jsem, že s touto cifrou to neprodám ani na vrakoviště, tak jsem to stočil na 130t. Nezabralo. 60 procent lidí jak do telefonu slyšelo že to má najeto 130t, nechtělo se dál bavit. Kdepak! To je prej před smrtí. Sem tam někdo dorazil na obhlídku osobně, auto obvykle dlouze zkoumal, projížděl a nakonec pronesl něco jako: Mno motor jede pěkne, jen to tak pěkně ševelí. Celkově to auto je ok, ale ten nájezd 130t... To je moc. To brzo něco odejde. Auto sem prodal asi po půl roce s velikou ztrátou.
Potom jsem měl kdysi Seata Ibizu. Stejná situace. Vše plně funkční, motoricky výborná. Na tachometru cca 200t (realita tak +dalších 60t - koupil sem to již stočené). NEPRODEJNÉ. Lidi to vždy omrkli (těch cca 10 procent co se zapomnělo po telefonu zeptat na nájezd), zhodnotili, že je to dobré, ale ten motor! Ten motor prej brzy zemře. Už těch 200t je prej zázrak že to běží. Pak mi bylo sděleno, že se rozmyslí a že asi koupí jiné auto co si vyhlédli v bazaru - prej má najeto méně, na tachometru prej jen 123tis. km. Marně jsem se snažil argumentovat. Kdepak. Lid ví svoje.
Mno a teď mám BMW 523 (typ E39 touring). je to rok 1999 a skutečně opravdu to jezdilo cca 23tis km ročně (doloženo). Já třeba to vím, že 14 let x 23 tis není 123tis km, vy to asi víte taky, ale 95 procent lidí toto nechápe. Vím že to auto mi už zůstane... Ale co je třeba plnit si sny, ještě než nám to zakážou.
Pavlik, 12.02.2013 15:14
Je skvělé, že se zase něco dalo číst. Nicméně auto by se asi divil, že drtivá většina těch jeho vychvalovaných značkových a jiných originálních dílů je také z číny, v lepším případě přebalená v rámci EU.
tomaskrtek, 12.02.2013 15:59


něco jako po revoluci velká móda-obkladačky z Itálie, přitom to bylo přebalené Rako.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Yeti?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.