Ford Mondeo 2.0 TDCi a zkušenosti zatím spokojeného uživatele

Obecné pravdy jsou dobré pro 99% případů. Pak jsou zvláštní výjimky, které potvrzují pravidlo. Jděte zlatou střední cestou, dbejte zkušeností ostatních a neuděláte chybu!
24.01.2013, recenze uživatelů

hodnocení článku: 3.7 z 5 (74%)
hodnoceno: 6x
vaše hodnocení: -


Značka: Ford
Model: Mondeo
Typ: Mk III
Bližší označení: TDCi 96 kW Euro IV
Karoserie: liftback
Objem motoru: 2000
Palivo:nafta
Rok výroby: 2004
Typ řazení: manuální
Najeto km při koupi: 78000
Najeto km nyní: 82500
Koupen jako: ojetý
Jak dlouho vůz využívám: 4 měsíce
Průměrná spotřeba: 5
Předchozí vozidlo: neudáno

Obecné pravdy jsou dobré pro 99% případů. Pak jsou zvláštní výjimky, které potvrzují pravidlo. Jděte zlatou střední cestou, dbejte zkušeností ostatních a neuděláte chybu! Chcete-li nalézt perlu mezi ojetými auty, musíte hledat v tom jednom procentu příležitostí. Rozhodl jsem se jít touto riskantní, avšak velmi lákavou cestou i za cenu, že se nakonec nepotvrdí mé předpoklady. Vybral jsem Ford Mondeo TDCi požehnaného roku výroby 2004. Přitom nejsem v balíku, ani automechanik, ani nenajedu velké množství kilometrů. Zatím si však myslím, že jsem nevybral špatně.
Mondeo MkIII je vůz dost rozšířený v českých zemích a zeširoka probraný i na tomto portálu. Zájemci o něj vědí, co mohou čekat, čím má vůz navrch a na co si dát při výběru pozor. Nebudu tedy psát o tom, jak dobře se auto řídí, zvlášť když majitel přestoupil z nižší kategorie. Zaměřím se zejména na jednu věc, která mnoho kupujících Mondea odrazuje a způsobuje, že ojetina se dá pořídit velmi levně. Mám na mysli dieselový motor TDCi 96 kW, Euro 4, který má auto pod kapotou. Aby to byla výhodná koupě, je třeba postupovat znale a vybírat opatrně. Naštěstí nabídka na trhu je co do množství téměř ohromující a člověk se nemusí unáhlit výběrem bez rozmyslu, když se objeví „výhodná nabídka“.
Proč jsem chtěl Mondeo 2,0 TDCi? Byl jsem spokojeným uživatelem naftové Elantry (viz můj příspěvek na jiném místě) a po deseti letech jízdy s ropákem jsem si tak na naftu zvykl, že ani poměrně nízký roční nájezd a možné technické problémy a závady mě neodradily. Naopak, nepřekonatelný poměr ceny a hodnoty vozu (chtěl jsem jít o třídu výš a na stará kolena si dopřát něčeho lepšího) mne přivedly právě k tomuto typu a motorizaci. Navíc jsem si chtěl použít forda jako prubířský kámen.
Téměř všechna doporučení odborníků radí zájemcům o Mondeo z let 2001 - 2007 se obloukem vyhnout dieselovému pohonu. Téměř všichni motoristé v Česku to vědí a hledají benzínové motory. Tudíž nabídka zážehových motorizací 1.8, 2.0, 2.5, 3.0 je poměrně malá, vozidla bývají v dosti žalostném stavu a jejich cena odpovídá poptávce – cenovky jsou o desítky tisíc korun vyšší, než u turbodieselu TDCi.
Chtěl jsem naftové auto, které mi vyhovuje spotřebou, svou charakteristikou motoru, navíc mi nesmrdí a netrhá uši. Po zkušenostech s provozem vznětového agregátu VM Motori v Hyundai Accent a Elanta jsem se leccos naučil a přišel mu na chuť. Rozhodl jsem se, že znalosti (načerpané od Martina Vaculíka, Martina Freie, redaktorů Tipcars a dalších) i vlastní praktické zkušenosti si ověřím na výběru příštího auta.
Výběr jsem začal pod heslem: Benzín může koupit každý, naftu jen ten, kdo ví! O nechvalně proslulých motorech TDCi to platí trojnásob.
Tento motor byl velkou nadějí značky Ford, ale zklamal na celé čáře. Výkonem i kultivovaností projevu sice byl ve své době na špici, ale jak se rychle ukázalo, vstřikovací zařízení Delphi trpělo na špatnou českou naftou, mělo krátkou životnost a po ujetí pár desítek tisíc kilometrů vykazovalo fatální závady. Opravy stály desítky tisíc korun a přiváděly vlastníky těchto vozů do ordinace docenta Chocholouška. Výrobce na to zareagoval tím, že začal používat odolnější materiál a postupně uvolnil náhradní díly, prováděl repase...
Dneska se stejná závada může odstranit v diesel servisech Delphi za zlomek původních nákladů. Motory od března 2003 už nevykazují fatální závady vysokotlakých čerpadel a vstřikovače mají téměř normální životnost, jako od jiných výrobců common-railů. Nicméně pověst motorů TDCi Ford byla jednou provždy nenapravitelně zničena a jak jsem předeslal, ví to už v Česku každý hospodský.
Rozhodl jsem se využít těchto slabých stránek Ford Mondeo ve svůj prospěch. Z nabídky stovek těchto aut na netu jsem chtěl vybrat tu nejlepší kombinaci stavu vozu a ceny. Vyfiltroval jsem ve vyhledavači všechny motory TDDi (starší systém s rotačním čerpadlem), TDCi v nižší výkonové verzi 85 kW, rok výroby před 3/2003 a počet najetých kilometrů nad 120 tisíc. Líbil by se mi motor 2.2 litru 114 kW, ale ten byl mimo můj rozpočet, nebo se auto nabízelo v nevyhovujícím stavu.
Přečetl jsem stovky inzerátů a snažil se číst „mezi řádky“, tedy jaké je auto nejen podle popisu, ale ve skutečnosti. A bylo mi jasné, že musím vyfiltrovat všechny autobazary, protože jsou buď nedůvěryhodné, nebo si připočítávají provizi kterou jsem neakceptoval. Navíc jsem chtěl mít kontakt s původním majitelem. Nejen proto, že mi řekne o autě informace, jež mne zajímají, ale chtěl jsem vědět, jaký je to člověk (podle rčení: "Jaký pán, takový krám".).
Nabídka se z několika set vozidel smrskla na cca 15 až 20 inzerátů a dalším vyřazováním, např. i podle místa prodejce, zůstaly tři až čtyři kusy. Trojici favoritů jsem nechal prověřit systémem Autotracer Cebia, čímž jsem získal přehled o údržbě a servisu. Zvolený vůz měl záznam pravidelný cca po 20 tisících km a udávanou hodnotou na tachometru 78 tisíc km. Pravděpodobnost, že není stočený, se tím zvýšila. Při pohovoru s majitelem jsem se dozvěděl, že vůz byl dotažený ze SRN, trefený na zadní dveře a v ČR odborně opravený. Posledních několik let sloužil jako druhé auto v rodině a protože byl málo využívaný, šel nakonec z domu.
S kamarádem, který se pár let živil výkupem vozidel v jednom nejmenovaném největším autobazaru, jsme vyhlídnuté vozidlo prohlédli. Nevykazovalo žádné zjevné závady, stav vozu odpovídal kilometrům. Auto jsme projeli ve všech režimech včetně vytočení k maximálním otáčkám (bez problému). Po usmlouvání povinné slevy bylo Mondeo TDCi r. v. 2004 moje.
Zatím koupě nelituji, protože vůz slouží bez výhrad a jezdit s ním je jedna radost. Pravda, najel jsem s ním čtyři tisíce kilometrů, a tak mluvit o spolehlivosti by bylo předčasné. Teprve budoucnost ukáže, zda-li se potvrdí mé předpoklady a správnost volby. Zatím jsem jen svépomocí opravil vypadlý kabel od čidla ABS a vyměnil H7 žárovku, preventivně dal nový vzduchový filtr. Brzy přijde ke slovu výměna mot. oleje viskozitní třídy 5W-40.
Ještě ke spotřebě. Ač jezdím poměrně svižně, spotřebu držím na pěti litrech nafty. Tajemství nízké spotřeby je podle mé zkušenosti toto: Motor má vysoký krouticí moment 350 Nm a vůz poměrně velkou hmotnost. Využívám naplno síly motoru při akceleraci a potom vyhodím rychlost, následně se snažím získanou kinetickou energii nejlépe zužitkovat (pochopitelně to nejde všude a vždycky, ale optimální je nebrzdit). Jsem překvapený, jak auto dokáže jet daleko, zvláště když tomu nahrávají i terénní podmínky (například když se vozovka mírně svažuje a drží přímý směr).
Snad mé poznatky mohou někomu posloužit. Nabyl jsem přesvědčení, že v našem českém bahně se sice dá schovat všelijaké svinstvo, kdo však hledá, najde i perly. Mondeo TDCi doporučuji, ale velmi, velmi podmíněně.

Klady  Zápory 
jízdní vlastnosti málo kvalitních ojetin
kvalita zpracování  
cena  

Spolehlivost2
Provozní náklady1
Cena náhradních dílů2
Dostupnost náhradních dílů2

Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
5
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
5
řazení
4
řízení
5
sedadla
3
spotřeba
4
výhled z vozu
4
celkové hodnocení - průměr:
4.31
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
solarj, 09.02.2013 00:29
Mondeo 2.0TDCi 07/2004 - mám ho 4 roky, kupoval jsem z D se 115tkm, dnes má 240tkm. Opravy pouze spotřební - kotouče, destičky, 1x přední ramena (Praha :(), zadní tlumiče atd., na agregátu jenom spojka ve 200tkm, řemeny a napínáky (preventivně) + vyčištění el. serva na turbu (svépomocí cca hodina práce) - jinak turbo original, vstřiky original a motor zcela bez problémů, jen měním olej - vzhledem k režimu a km už radši po 15tkm místo 20. A jediný co dělam, že se snažím tankovat kvalitní naftu a přidávám VIF, jinak ho nijak nešetřím, jezdí denně v Praze, sjezdilo celou Evropu a nezřídka tahá i těžší vleky... Takže za mě naopak na dnešní poměry nadstandardně odolné auto...
solarj, 09.02.2013 00:36


atmosférický benzín (tedy bez turba) na zatuhnutí lopatek skutečně náchylný není - žádné totiž nemá ;)
David V, 11.02.2013 20:47


Vážně?
marthass, 11.03.2013 08:45
Na takovou recenzi bych čekal najeto alespoň 50-60 tisíc km...ne 14....
richaf, 03.05.2013 10:01
Takže to platí i když jedete s vlekem nejezdit z kopce na neutrál (instruktor).

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.