Ford Modeo Combi a zkušenosti po 220 tis.km

Když se má Sierra dožila poloviny z milionu ujetých kilometrů, usoudil jsem že je ta správná doba na koupi o něco novějšího vozu.
14.04.2010, recenze uživatelů

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Značka:Ford
Model:Modeo
Typ:BNP
Bližší označení:1.8 Zetec RKB
Karoserie:Kombi
Obsah motoru:1796
Palivo:LPG
Rok výroby:1997
Typ řazení:automat
Najeto km při koupi:187000
Najeto km nyní:220000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:2 roky
Průměrná spotřeba:10l
Poruchy:Samovolně se zamyká
Předchozí vozidlo:Ford Sierra Kombi 2.0

Jelikož jsem měl k dispozici pouhých 100 tisíc korun a chtěl jsem něco podobných parametrů jako Sierra, pouze o něco mladší kousek - logické řešení bylo Mondeo Kombi druhé generace (lépe řečeno Modeo první generace s drobným faceliftem...). Jelikož všechna má dosavadní auta jezdila na LPG, tak jsem chtěl aby tomu tak bylo i u Mondea. Tím pádem jsem od dostupných 100 tisíc musel odečíst 30 tisíc na instalaci LPG systému. Dostal jsem se tedy na cenu okolo 70-ti tisíc za vozidlo samotné. To se ale ukázalo jako vcelku problematické, protože Mondeo pod 100 tisíc nebylo v mých očích to pravé (vzhledem k technickému stavu). Když jsem v jednom autobazaru narazil na kousek s automatickou převodovkou a nízkou pořizovací cenou, byla to jasná volba.
Po dvou letech musím Mondeo velmi pochválit vzhledem ke spolehlivosti. Ze Sierry jsem byl zvyklý na častější periodu návštěv autoservisu. Ono celkově asi hodně záleží na stavu pořizovaného vozidla - mé Mondeo bylo čisté, vše fungovalo jak mělo, tapecíruk na střeše jak nový (nevěřili byste, kolik se o přechozích majitelích dá poznat právě z tapecírunku... :-) ) Za dva roky jsem nezaznamenal zádné závady, které by mě vyřadily z provozu. Při koupi jsem poctivě vyměnil provozní kapaliny, rozvody, filtry, vystříkal dutiny... Jelikož si vedu záznamy o opravách, tak jsem si vytiskl 4 listy A4 - něco jako pokračování servisní knížky - a po dvou letech zjisťuji že mám popsaný zpola jeden list. Kromě pravidelné údržby jsem si zaznamenal 2x výměnu předního ložiska na levém kole (to bych asi přisoudil nějákému dřívějšímu bočnímu nárazu předního kola o obrubník, jelikož ložisko odešlo po 40-tisících kilometrech). Ve 220-ti tisících jsem pouze vyměnil klouby řízení (nebyla to katastrofa, ale rád problémům předcházím). Nyní mě trápí prasklé sběrné výfukové potrubí. Jak jsem zjistil, je to chronická závada u této motorizace. Na vrakovištích žádné použité nejsou, jelikož jsou všechny prasklé a nové stojí okolo sedmi tisíc a v replice prý nejsou. Docela mě to vadí a zatím nevím jak to budu řešit. Ale i toto bych zařadil do kategorie 'drobné závady' a nějak si s tím poradím. Doposud si s manželkou toto Mondeo velmi pochvalujeme, právě kvůli spolehlivosti - ať jsou třicítky vedra, nebo mínus pětadvacet - vždy stačilo otočit klíčem a jet - a samozřejmě také doplňovat pohpnné hmoty... Moje manželka se v autě za volantem cítí bezpečně a to zejména v zimě, nebojí se i hlubokého sněhu a marastu na silnicích (k dobrému chování při rozjezdu na sněhu jistě přispívá automatická převodovka, která přes hydrodynamickou spojku citlivě přenáší výkon na kola). Já si toto Mondeo také velmi chválím: přesné, avšak trochu tuhé řízení, brzdy dostatečné silné, jízdní vlastnosti hodnotím jako velmi dobré, komfort podvozku je velmi dobrý, ABS funguje bezchybně. Za špatných sněhových podmínek se chová velmi stabilně a předvídavě, nemá vůbec žádné problémy v marastu při přejíždění z pruhu do pruhu... Našel bych také nedostatky, které bych označil jako 'lehké': Ačkoliv automatická převodovka je bezchybná, myslím že by slušela k nějaké výkonější motorizaci. Je to docela lenoch. Nejsem nijak zatížen na automaty, dalo by se říci že mám rád oboje - automat i ruční řazení. Současně používám i služební Octavii TDI.
Klimatizace mi připadá velmi silná a v létě si na ní musím dávat pozor - (spíše bych řekl, že to je problém nevhodného proudění vzduchu - tudíž konstrukční problém vzduchotechniky). Taky klimatizace znatelně ubírá výkonu motoru, jak klimatizace střídavě zapíná a vypíná je to jako by vás někdo vzadu tahal za ocásek... A taky jedna rarita - v interiéru nenaleznete jedinou vodorovnou plochu, všechno je nakřivo, žádný okládací prostor pro kelímky s pitím. Aby to bylo správně pochopeno, vše je správně, vše je zaoblené, vše má ladné křivky, ale kafe si nikde nepoložíte, mobil vám vždy někam sklouzne...
Pokud vám někdy dojde baterie v dálkovém ovládání, které je integrované do klíče - máte na výměnu placaté baterky asi 10 vteřin, takže si ji předem připravte a pak se teprve do toho pusťte. Vše se dá stihnout v poklidu, i když vám jednou spadne na zem, bez paniky - mluvím o času kdy je ovládání bez energie. Se samotným zkompletováním klíče si klidně hrajte půl hodiny. Postup ve stylu - rozebrat klíč, vyjmout baterii, hezky v poklídku si ji proměřit, zajít si do skládečku pro novou, vložit baterii, složit klíč - vede k 'ouha, ono to nefunguje, vždyť baterka je dobrá?! Asi je to rozbité..' To vás v autoservisu raní šlak... Pak nezbývá než návštívit Ford servis a nechat si spárovat řídíci jednotku s klíčem, 350 Kč.
Zavazadlový prostor bych hodnotil jako dobrý a špatný zároveň. Plocha kufru je dobrá, když chci cokoli položit až dozadu do kufru (vlastně dopředu), nohy si musím opřit o nárazník, abych dozadu dosáhl... takže dostatečně prostorný. Když v zimě v kufru zapomenete sáňky, v létě vám vadit nebudou (nadsázka). Ale hloubka kufru mi připadá nedostatečná, je mělký, zejména pokud zatáhnete roletu v kufru.
Celkově bych Mondeo hodnotil ve srovnání s Octavií TDI velmi slušně, pouze s vyjímkou výkonu motoru a svižnosti vozidla. V tom Octavia jednoznačně vyhrává (ale to je dané automatickou převodovkou, s manuálem je srovnání o dost lepší - jel jsem i se shodným Mondeem s ručním řazením). Když vezmu v potaz, že mezi zmiňovanými vozidly je věkový rozdíl bezmála 13 let, pak klobouk dolů. Do mého Mondea sednu stejně ochotně jako do služební Octavie, a to bez nějakého pocitu méněcennosti. Myslím, že moje další auto bude zase Mondeo, jen o pár let novější (MKIII). A šel bych opět do automatické převodovky? Šel. Kdyby bylo po mém, chtěl bych manuál i automat současně - prostě podle nálady a potřeb. Asi bych už nešel do starých koncepcí s čtyřmi stupni a s dominujcí hydrodymamickou spojkou. Asi bych vybral nějakou DSG převodovku s možností ručního řazení a více převodovými stupni, minimálně pěti, lépe šestistupňovou (mluvím obecně, ne jen o Mondeu III). Ale kdyby se vyskytl nějaký ten kousek s manuálem za dobrou cenu, bral bych i ten. Řadit mi nevadí. Spíše preferuji dobrý technický stav.
A co se týče LPG pohonu: Nechal jsem si namontovat vícebodové přímé vstřikování LPG a tím jakékoliv nedostatky dřívějších LPG systémů zmizely. Motor má naprosto shodné chování jako při jízdě na benzín, žádné chcípání motoru, problémy s volnoběhem, kuckání atd... (ovšem za předpokladu, že benzinový systém je v pořádku, jelikož LPG počítač pouze přepočítává vstřikovací sekvence benzinového počítače). Ze zkušenosti bych řekl, že LPG pohon nikterak dramaticky nezhoršuje životnost motoru. Mé dvě škodovky 'uhynuly' po ujetí více než 300 tisíc km a dvě přechozí Sierry přežily půl milionu kilometrů, vždy zpola na LPG (250t km). Jen trochu více odcházejí výfuky (vzhledem k vyšší teplotě hoření propan-butanu). Motor na výkonu neztrácí (možná nějaké procento ano, ale vzhledem k poloviční ceně za pohonné hmoty se zase nebojím 'přilložit pod kotlem' - a tak si jízdu více užívám). Chod a tah motoru na LPG mi připadá měkčí a tudíž pohodlnější, ale na svižnosti nikterak neztrácí. Skoro mi (až kacířsky) připadá, že plyn motorům sluší více než benzín...

Vlastníte vůz značky Ford? Podělte se zde s ostatními o své dojmy a zkušenosti.

KladyZápory
Robustní a bezpečné auto Lenost vozu kvůli automatické převodovce
Celkově spolehlivé auto vyšší spotřeba - 10l LPG
Pohodlí a vnitřní prostor křehké nárazníky
 odkládací prostory
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ano

hodnocení
brzdy
4
design
2
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
2
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
4
pružnost motoru
3
řazení
4
řízení
5
sedadla
2
spotřeba
1
výhled z vozu
3
celkové hodnocení - průměr:
3.23
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pitrisek, 15.04.2010 02:00
Naprosto správně s tím pípnutím je to ošemetná věc každopádně by měla probliknout kontrolka která je vedle hodin. Každopádně jak píšete toto je sparování rozladěného dálkového ovládání nikoliv programováni imobilizéru které opravdu po vybití baterie neni nutno dělati.
Koloss, 15.04.2010 11:51
Sorry, dnes mi to nevyšlo.
logins01, 15.04.2010 21:11
Tohle mondeo je skutečně držák. Loni jsem potřeboval rychlovku auto, ale zároveň větší a trochu i bezpečnější. Nakonec vyhrála Laguna - ale k Mondeu. Právě pro Lagunu mě vezl kamarád se svým Fordem Mondeo - 1.8 TD, nájezd více jak 300.000km, ročník snad 95 nebo 96...neví, prostě MK1. Auto jelo, bralo si snad necelých 6l/100 a podvozek (i u kombi) velmi dobrý a jistý. Laguna u mě zvítězila jednoznačně designem, komfortem, odhlučněním a výbavou (bral jsem nejvyšší TOP model Baccara - obdoba dnešního Titania u Forda, nebo L&K u škodovky, el.sedačky, el. vysouvací opěrky hlavy atd, hlasový asistent - ukecaná Německá paní :) atd...)...obě auta stojí okolo 30-40t....ikdyž na ní nedám dopustit a držela až do prodeje, přišla mi tou svojí přetechnizovaností - to není nadzázka - docela choulostivá. Ford měl snad jen ABS a Airbag. Vzadu bubny, okna na kličku bez tónovacího filtru (jako u Favorita)
Koloss, 16.04.2010 09:29
Dnes to byla čistá skleróza, úplně jsem na to zapomněl. Asi by bylo lepší ti udělat kopii a nějak ti to předat, mám dojem, že jsme oba z Brna.
David V, 18.04.2010 20:25
Jsem z Brna. Napiš mi na "p.vrbkova(at)seznam.cz"

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.