zpět

Fiat Uno Fire 1.0 i.e. - závodníkům bere i 7,5 l/100km

Karoserie je nadčasová, velice líbivá a progresivní. I po letech neztratila 'šmrnc'. Bohužel jak to tak bývá, koroze je fiatův hlavní nepřítel. Antokorozní ochrana je víceméně minimální.
06.03.2008, recenze uživatelů

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Značka:Fiat
Model:Uno
Typ:Fire 1.0 i.e.
Bližší označení:Logo
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:999
Palivo:benzín
Rok výroby:1991
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:130000
Najeto km nyní:156000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 léta
Průměrná spotřeba:6L
Poruchy:Rachotící interiér, vadná synchronizace na 3. stupni, horní uložení tlumičů
Předchozí vozidlo:Fiat Tempra

Rád bych vás seznámil s vozem, jenž znamenal pro automobilku Fiat základní stavební kámen v 80. letech. Když v počátku osmdesátých let vyprodukovala automobilka malý líbivý model hatcbackového typu, netušili, že odezva bude bouřlivá. V kladném slova smyslu. Vůz byl ihned oceněn vozem roku a tento punc si v povědomí automobilové společnosti nesl až do ukončení výroby. Koncem let 80. byl design vozu upraven tak, že ani dnes se Fiat Uno nemusí stydět stát vedle aut s mladším rodným listem. Nesl podjméno Logo.

Vlastníte vůz značky Fiat? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!


V roce 1991 byl vyroben i můj vůz s litrovým motorem a výkonem 45 koní. Srdcem vozu byl dnes již věhlasný typ motoru FIRE, jenž vynikal svojí nadprůměrnou spolehlivostí. Nelze o něm tvrdit, že vynikal asfaltorvoucími výkonnými vlastnostmi, ale nebojím se tvrdit, že si dokázal s vozem poradit solidně. Nelze samozřejmě jeho vlastnosti srovnávat s moderními motory už třeba jen proto, že disponovoal pouze jednobodovým vstřikovacím zařízením. Vůz Vám tedy ukáže svůj potenciál až v případě, že se motor vytočí do vyšších otáček, což je obecně vzato hlavní vlastnost italských nízkoobjemových benzinových motorů. Je ale nutné zmínit, že byl poměrně dobře vydimenzován pro váhovou charakteristiku vozu a tak se zbytečně v nízkých otáčkách nepředušuje.


A nyní hlavní výhody vozu, s lehkou nohou lze docílit spotřeby kolem 5 litrů na 100/km což je hlavním argumentem spolu s pořizovací cenou, pro který si vůz zákazníci kupují a také spadá do nejnižší kategorie povinného ručení. Jste-li však vášnivý 'závodník' počítejte se spotřebou kolem 7,5L.


Podvozek auta je řešen klasickou konstrukcí. Jak jsem již předeslal, ani podvozek není určený pro spotovní jízdu, je poměrně měkký a háklivý na vyšší odpor postranního větru. Při vyšších rychlostech kolem 140Km/h vůz znatelně ztrácí stabilitu dráhy. Můžeme to ale malému fiatu odpustit neboť tato rychlost je vzhledem k jeho objemu až až.


Velice často odchází tlumiče a zejména zadní, přinejmenším jejich horní uložení, ale vesměs se jedná o opravu za miniaturní částku. Karoserie je nadčasová, velice líbivá a progresivní. I po letech neztratila 'šmrnc'. Bohužel jak to tak bývá, koroze je fiatův hlavní nepřítel. Antokorozní ochrana je víceméně minimální. Nejčastěji korodují samozřejmě prahy vozu a zadní blatníky.


Interiér se nese ve znamení spartánské výbavy (nejnižší stupeň výbavy) a bohužel i hluku, téměř každá plastová součást se třese a vydává při přejezdu nerovností nepěkné zvuky. Sedačky vozu jsou náchylné k opotřebení a již prosezené… Co se týká prostornosti, máte-li vzrůst kolem 180 cm bohatě Vám postačí prostor na předních sedačkách, vzadu je již místa znatelně méně a je problém transportovat celkem ve voze 4 osoby.


Abych vůz shrnul, Fiat Uno je výborný kompromis ceny, nákladů a spolehlivosti. Věřím že případný kupce neprohloupí a Fiat bude jeho společníkem ještě pěknou řádku let.

KladyZápory
nadčasový design Koroze
spolehlivost 1.0 i.e. Tuhost karoserie
Levný provoz nízká bezpečnost
  
  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ano

hodnocení
brzdy
3
design
5
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
3
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
3
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
3.86
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 11.03.2008 22:19
Magor jseš ty když by sis koupil Sierru.
anonym, 19.03.2008 11:58
Pekna recenze. Jiste, ze je subjektivni, co taky. Nebudu preci o svem aute psat, ze je to kram...ale vazne. UNO je proste plechovka, co se svou laci dilu vyplati udrzovat. Sam mam uz treti :) PAVELS
anonym, 19.03.2008 12:01
ANO souhlas, neni sice extra bezpecne ale pomer cena vykon je skveley. Pro toho co si s auty krome bezneho udrzby i hraje, je to tranlivy spolecnik co dlouho vydrzi :) PAVELS
anonym, 25.03.2008 13:39
VYNIKAJÍCÍ SEŠLOST MAKOVIC
anonym, 10.07.2008 01:12
Ty sprosté hovädo, robíš nám slovákom len ostudu s Tvojími kecami o papierových plechoch, chápem je to ťažké so 4 ludovými pochopiť princíp deformačných zón. Daj adresu a já Ti to prídem ukázať v mojom Fiate a Ty si sadneš na ten Tvoj bicikel. Ty retard najprv si po sebe prečítaj čo posielaš na net. A aby som nezabudol Kokote

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze