Fiat Uno Fire 1.0 i.e. - závodníkům bere i 7,5 l/100km

Karoserie je nadčasová, velice líbivá a progresivní. I po letech neztratila 'šmrnc'. Bohužel jak to tak bývá, koroze je fiatův hlavní nepřítel. Antokorozní ochrana je víceméně minimální.
06.03.2008, recenze uživatelů

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Značka:Fiat
Model:Uno
Typ:Fire 1.0 i.e.
Bližší označení:Logo
Karoserie:hatchback
Obsah motoru:999
Palivo:benzín
Rok výroby:1991
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:130000
Najeto km nyní:156000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 léta
Průměrná spotřeba:6L
Poruchy:Rachotící interiér, vadná synchronizace na 3. stupni, horní uložení tlumičů
Předchozí vozidlo:Fiat Tempra

Rád bych vás seznámil s vozem, jenž znamenal pro automobilku Fiat základní stavební kámen v 80. letech. Když v počátku osmdesátých let vyprodukovala automobilka malý líbivý model hatcbackového typu, netušili, že odezva bude bouřlivá. V kladném slova smyslu. Vůz byl ihned oceněn vozem roku a tento punc si v povědomí automobilové společnosti nesl až do ukončení výroby. Koncem let 80. byl design vozu upraven tak, že ani dnes se Fiat Uno nemusí stydět stát vedle aut s mladším rodným listem. Nesl podjméno Logo.

Vlastníte vůz značky Fiat? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!


V roce 1991 byl vyroben i můj vůz s litrovým motorem a výkonem 45 koní. Srdcem vozu byl dnes již věhlasný typ motoru FIRE, jenž vynikal svojí nadprůměrnou spolehlivostí. Nelze o něm tvrdit, že vynikal asfaltorvoucími výkonnými vlastnostmi, ale nebojím se tvrdit, že si dokázal s vozem poradit solidně. Nelze samozřejmě jeho vlastnosti srovnávat s moderními motory už třeba jen proto, že disponovoal pouze jednobodovým vstřikovacím zařízením. Vůz Vám tedy ukáže svůj potenciál až v případě, že se motor vytočí do vyšších otáček, což je obecně vzato hlavní vlastnost italských nízkoobjemových benzinových motorů. Je ale nutné zmínit, že byl poměrně dobře vydimenzován pro váhovou charakteristiku vozu a tak se zbytečně v nízkých otáčkách nepředušuje.


A nyní hlavní výhody vozu, s lehkou nohou lze docílit spotřeby kolem 5 litrů na 100/km což je hlavním argumentem spolu s pořizovací cenou, pro který si vůz zákazníci kupují a také spadá do nejnižší kategorie povinného ručení. Jste-li však vášnivý 'závodník' počítejte se spotřebou kolem 7,5L.


Podvozek auta je řešen klasickou konstrukcí. Jak jsem již předeslal, ani podvozek není určený pro spotovní jízdu, je poměrně měkký a háklivý na vyšší odpor postranního větru. Při vyšších rychlostech kolem 140Km/h vůz znatelně ztrácí stabilitu dráhy. Můžeme to ale malému fiatu odpustit neboť tato rychlost je vzhledem k jeho objemu až až.


Velice často odchází tlumiče a zejména zadní, přinejmenším jejich horní uložení, ale vesměs se jedná o opravu za miniaturní částku. Karoserie je nadčasová, velice líbivá a progresivní. I po letech neztratila 'šmrnc'. Bohužel jak to tak bývá, koroze je fiatův hlavní nepřítel. Antokorozní ochrana je víceméně minimální. Nejčastěji korodují samozřejmě prahy vozu a zadní blatníky.


Interiér se nese ve znamení spartánské výbavy (nejnižší stupeň výbavy) a bohužel i hluku, téměř každá plastová součást se třese a vydává při přejezdu nerovností nepěkné zvuky. Sedačky vozu jsou náchylné k opotřebení a již prosezené… Co se týká prostornosti, máte-li vzrůst kolem 180 cm bohatě Vám postačí prostor na předních sedačkách, vzadu je již místa znatelně méně a je problém transportovat celkem ve voze 4 osoby.


Abych vůz shrnul, Fiat Uno je výborný kompromis ceny, nákladů a spolehlivosti. Věřím že případný kupce neprohloupí a Fiat bude jeho společníkem ještě pěknou řádku let.

KladyZápory
nadčasový design Koroze
spolehlivost 1.0 i.e. Tuhost karoserie
Levný provoz nízká bezpečnost
  
  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ano

hodnocení
brzdy
3
design
5
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
3
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
3
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
3.86
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 11.03.2008 22:19
Magor jseš ty když by sis koupil Sierru.
anonym, 19.03.2008 11:58
Pekna recenze. Jiste, ze je subjektivni, co taky. Nebudu preci o svem aute psat, ze je to kram...ale vazne. UNO je proste plechovka, co se svou laci dilu vyplati udrzovat. Sam mam uz treti :) PAVELS
anonym, 19.03.2008 12:01
ANO souhlas, neni sice extra bezpecne ale pomer cena vykon je skveley. Pro toho co si s auty krome bezneho udrzby i hraje, je to tranlivy spolecnik co dlouho vydrzi :) PAVELS
anonym, 25.03.2008 13:39
VYNIKAJÍCÍ SEŠLOST MAKOVIC
anonym, 10.07.2008 01:12
Ty sprosté hovädo, robíš nám slovákom len ostudu s Tvojími kecami o papierových plechoch, chápem je to ťažké so 4 ludovými pochopiť princíp deformačných zón. Daj adresu a já Ti to prídem ukázať v mojom Fiate a Ty si sadneš na ten Tvoj bicikel. Ty retard najprv si po sebe prečítaj čo posielaš na net. A aby som nezabudol Kokote

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Který motor vybrat po VW Multivan T5?

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech