Fiat Brava 1.2 16V - komplexní hodnocení majitele

Za solidní částku jsem získal velice pěkně vypadající vozidlo, levný servis, dostačující prostor a vzhledem k obsahu motoru i překvapující jízdní vlastnosti.
04.03.2010, recenze uživatelů

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
Značka:Fiat
Model:Brava
Typ:1.2 16V
Bližší označení:SX
Karoserie:liftback
Obsah motoru:1200
Palivo:benzín
Rok výroby:1999
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:98000
Najeto km nyní:128000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:1 a 1/2 roku
Průměrná spotřeba:6,8
Poruchy:Brzdový regulátor, podsvícení palubovky, čidlo teploty chladící kapaliny
Předchozí vozidlo:Škoda Felicia

Přestože často v okolí uslyšíte kritiku, jen když pronesete slovo 'FIAT' v jakékoliv souvislosti, nebyl pro mě výběr vozu po dosluhující Škodě Felicii žádným trápením. Fiat Brava vyhrál ve výběru vozu na plné čáře. Předchozí zkušenosti s vozy Fiat - Uno a Tipo, mě přesvědčily, že moje srdce patří italským vozům.

Jako většina řidičů, i já očekávám hodně muziky za málo peněz. Za solidní částku jsem získal velice pěkně vypadající vozidlo, levný servis, dostačující prostor a vzhledem k obsahu motoru i překvapující jízdní vlastnosti.
Fiat Brava je často skloňován v souvislosti s poruchami. Je na začátek nutné přiznat, že Vás potrápí drobné elektronické poruchy, zasekávání zámku, chatrná kvalita laku a odolnosti karoserie, ale přesto všechno musíme vozu přiznat, že se jedná o dobrý artikl mezi ojetinami.

Vzhled: Na první pohled Vás jistě zaujme klínovitý tvar karoserie s opravdu krásnými detaily, jako jsou zadní lampy a poměrně agresivně vypadající příď vozu. Touto auto má opravdu šarm a i po 11 letech, pořád vypadá moderně a progresivně.

Interiér: Můj vůz je již z první série faceliftovaných Brav což je znát předevsím v interiéru. Použity byly kvalitnější plasty, bohužel také v kombinaci s tvrdými a chatrně upevněnými detaily jako třeba kaplička přístrojové desky, která často povrzává. Nebyl by to Ital, kdyby jste při jízdě neslyšeli drnčení a rachocení interiéru. Přesto však interiér vypadá velice moderně, útulně a ergonomicky dobře zpracovaný. Oceňuji především výbavu: elektrické ovládání zrcátek, polohovatelný volant (bohužel ne v ose), výškově nastavitelná sedačka řidiče a klimatizace spolu s elektrickým ovládáním oken. Častou závadou je nestejnoměrná rychlost stahování obou oken, což se nevyhlo ani mému Fiatu.
Po součtu všech výhod i nevýhod na mě interiér stále dělá nadprůměrně dobrý dojem.

Motor: k mému překvapení v sobě 1.2 16V nese 82 koní. Je to opravdu znát, není žádným sprinterem, ale jakmile ručička otáčkoměru přejde přes cca 3200 otáček, cítíte ochotu táhnout a zrychlovat až do zásahu omezovače. Je opravdu velkým překvapením, jak si tento maloobjemový motor dokáže poradit s poměrně těžkým vozem. Pochválit musím zejména kultivovanost běhu a nízkou hladinu hluku. Průměrná spotřeba se vyznačuje hodnotou cca 6,8 L/100 km. O minimální spotřebu jsem se pokusil v létě v Rakousku. Výsledek? 5,47 L/100 km.

Podvozek: V první řadě je nutné zmínit, že podvozek není odolný proti opotřebení, což o sobě dává znát při přejezdu nerovnostmi, je potřeba počítat s dřívější výměnou tlumiču, přinejmenším horního uložení tlumičů po kratších intervalech. Vezmněme ale v úvahu, že zatáčky umí Brava projíždět s opravdu vynikající adhezí. Nezbývá mi, než podvozek opravdu pochválit.

Brzdy: JED! Opravdu, ovládání brzdného pedálu musíte nacvičit, brzdy jsou krajně ostré, což se nevyplácí zejména v zimním provozu. K tomu se bohužel vyskytuje u těchto modelů poměrně často vadný brzdový regulátor a zadní brzdy Vám zabírají mnohem ostřeji a dříve, než byste očekávali. Podívám-li se na funkčnost brzd z hlediska bezpečnosti, mám pocit, že tato vlastnost přispívá k bezpečnému provozu spolu v kombinaci s ABS.
Celkově hodnotím brzdy se smíšenými pocity....

Poruchy: Můj Fiat zatím neprodělal žádné fatální poruchy, jedná se většinou o servisní zásahy z důvodu běžné údržby.

Celkový názor: Fiat Brava je velice dobré auto pro ty, kteří očekávají pěkný design, nízké náklady a solidní užitný prostor. Vřele doporučuji vybírat si vozy po faceliftu, zde již znatelně stoupá úroveň pasivní bezpečnosti, zpracování a spolehlivosti. Co se týká motorů, doporučuji poohlížet se po opravdu vynikající 1.6 16V a 1.2 16V.
Suma sumárum, hodně muziky za málo peněz!

KladyZápory
Nízké provozní náklady Lak
Vzhled Pevnost plechů
Spotřeba Citlivost brzd
Solidní spolehlivost  
  

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
1
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ano

hodnocení
brzdy
2
design
5
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
2
řízení
5
sedadla
5
spotřeba
5
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.07
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
rohYpnol, 04.03.2010 20:53
Bravo/Brava/Mařena jsou určitě celkem vhodní adepti na levnou ojetinu, o tom nemá smysl diskutovat. Rozhodně je to vůz oproti Felicii (za srovnatelné peníze) jak ze zcela jiné ligy...
Nicméně k článku - doporučovat verzi po faceliftu z důvodu vyšší pasivní bezpečnosti??? Rád se nechám poučit, v čem je to zlepšení... Spíš bych zcela racionálně uvedl, že s bezpečností je na tom na dnešní poměry zcela chabě. Tuhostí karoserie tato řada nikdy nevynikala, plechy obecně má Fiat měkké jak papír. Na povrchových dílechlze zcela jednoduše nadělat rýhy a důlky... Na druhou stranu - ve srovnání s vozy kolem roku 1996-8 u konkurence na tom budete většinou co se bezpečnosti týká podobně bídně.
Na to, kolik autor najel, mi naprosto schází informace o servisních nákladech. Podle km by vůz měl prodělat výměnu rozvodů, jestli se nepletu.... Ono uložení přední nápravy - za kolik se dá spravit... Za kolik se dá sehnat na korozi tak náchylný výfuk, příp, vyplatí se vzít levnější polský než "originální"... Co se dá dělat s oním elektrickým stahováním, na kolik přijde oprava... Jak je na tom vůz s korozí... atd...
Na druhou stranu spotřeba 5,47 l... Jakou metodou bylo prosím měření provedeno, uvádět s přesností na 2 desetiny si netroufá ani výrobce... Když už, tak napíšu 5,5 l...
Takže sorry, tenhle článek jsem si dočetl jen kvůli mé sympatii k Fiatu a této modelové řadě.
Rubal, 05.03.2010 08:14
Úsměvně to sice napsané je, ale je to blábol.
Rubal, 05.03.2010 08:16
Tak to bude určitě super, už se těším.
Abík, 10.03.2010 19:54
Člověče,člověče!! Ta spotřeba vyjde tak, že vydělíš spotřebované palivo ujetými kilometry a vynásobíš stovkou. A displej na kalkulačce ti ukáže třeba i 5 des. míst. To když najedeš na jeden zátah hodně. A nebo to třeba sleduješ dlouhodobě.
Jinak se mi líbí to o té adhezi v zatáčce, jak to Brava umí. Doporučuji vyhledat - Kammova kružnice přilnavosti. A také se divím, že při těch km, nepřipomíná běh motoru šicí stroj. Asi měl pořádné majitele. Mě u Brav tohoto ročníku trápily rozpady plastů, třeba na klikách dveří. No a pak ten šicí stroj.
rohYpnol, 11.03.2010 12:29
Asi jsi mě s tou spotřebou nepochopil. Jde o to, že počtem desetninných míst udáváš i infotmaci o přesnosti. To taky vím, že klakulačka vyhodí třeba 12 míst. Ale asi těžko napíšu, že mám psotřebu 5,471593578426 l/100km...
Jinak i spotřeba může být měřena dle dotankování nebo odečtena z PP (tam je de facto samozřejmě taky změřena...).

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.