Dacia Logan - první postřehy majitele

Pro takový typ provozu, jako je na Ukrajině, je Dacia Logan prima auto. Tady v Čechách bych si ho ale asi nepořídil, i když se mi designově celkem líbí.
08.01.2009, recenze uživatelů

hodnocení článku: 1.0 z 5 (20%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Značka:Dacia
Model:Logan
Typ: 
Karoserie:kombi, VAN, MPV, SUV
Obsah motoru:1.6
Palivo:benzín
Rok výroby:2008
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:9 000
Najeto km nyní:9 000
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:5 dní
Průměrná spotřeba:8
Předchozí vozidlo: 
Prošel jsem si zajímavou zkušeností. Na služební cestě na Ukrajině jsem dostal k dispozici takřka novou Dacii Logan MCV 1.6 MPI 64 kW. Absolvoval jsem s ní cestu z Chernigova do Charkova a zpět. Celkem je to přes 1 000 km po všech myslitelných typech cest /i necest/ a ve všech typech provozu.

Vlastníte vůz značky Dacia? Podělte se s ostatními o své zkušenosti ZDE!

Jaké jsou dojmy z auta?
Dojem první - laciné auto. Ačkoliv na první pohled vypadají materiály celkem slušně - mají hezkou povrchovou úpravu, na povrch rychle vyplavou nedostatky - palubka rachotí, věci ve schránkách rezonují, protože chybí jakýkoliv tlumicí materiál. Cena je nejvíc cítit z chodu páček pod volantem, jsou jakoby chatrné a nejisté v polohách. Navíc jejich umístění vůči volantu není ani zdaleka ideální. Ovladače klimatizace a topení jsou nízko a když řadíte liché "kvalty", tak se nedají ovládat. Sedí se vysoko, spíš "na" sedačkách než v nich. Opěrky hlavy jsou vůči hlavě příliš vzadu a hlava se o ně dá opřít jen, když zakloníte hlavu a koukáte do stropu. Stěrače skřípou.
Dojem druhý - mechanicky trvanlivé auto. Ačkoliv je auto provedením jendoduché, jde z něj pocit nezmara. Podvozek na ukrajinském tankodromu předváděl neskutečné věci a poskytoval nemalou dávku komfortu (mluvím tu pouze o tlumení nerovností, hluk už je věc jiná).
Dojem třetí - prostorné auto. MCV je spíš dodávkou než osobním combi. V 5 lidech odveze kompletní přednáškové vybavení a i vzadu se sedí příjemně. Z auta je krásný výhled, i při couvání se obrys auta dobře odhaduje, zrcátka jsou velká (a elektricky ovládaná, i když na straně spolujezdce už ovládání nefungovalo). Při řízení vadí veliká plocha palubky, která se odráží v čelním skle. Auto má velký rejd, ale vzhledem k velikosti je jasné, že to není příliš obratný vůz. Mezi krajními rejdy jsou asi 4 otáčky volantu, a tak jsem si chvilkami připadal jako v trambusu. Posilovač občas nestíhá a řízení tuhne, což prý dělají i jiná auta - já se s tím setkal poprvé.

Jízda
Auto se ovládá snadno, a celkem příjemně, pokud člověk přistoupí na několik daciovských kompromisů: pedály jsou jinak, než by člověk čekal, o ovladačích jsem již psal. Řazení je celkem přesné, ale za studena je s ním práce. Signalizace spuštěných směrovek je pípání, které mi dělá husí kůži. Moc jsem je proto nepoužíval, ale na Ukrajině žádná vyjímka.
Světla svítí výborně. Brzdy jsou jedovky. Auto je dlouhé a ve velké rychlosti stabilní, ani velké nerovnosti ho nevyvedou z klidu, což je na Ukrajině v podstatě nutnost. Na druhou stranu vás podvozek v zatáčce nepodrží a hned se ozývají pneumatiky. Naložené auto má velký sklon k přetáčivosti.
Motor je hlučný, od 140 km/h už v autě nejde pořádně mluvit. Průměrně jsme jeli za 9,3 litru benzinu. Pro zajímavost, průměrná rychlost za celou trasu byla 42 km/h dle palubního počítače. Auto výborně topí, ale pro východ Evropy je prý instalován účinnější výměník topení.
Zajímavá zkušenost, a pro takový typ provozu, jako je na Ukrajině, je to prima auto. Tady v Čechách bych si ho ale asi nepořídil, i když se mi designově celkem líbí.

KladyZápory
prostornost hlučnost
měkké pérování měkké pérování
výhled spotřeba
  
  

Spolehlivost
3
 
Provozní náklady
3
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
3
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ne

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
2
dynamika motoru
2
jízdní komfort
3
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
3
sedadla
3
spotřeba
2
výhled z vozu
4
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
3.57
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
petrinza, 08.01.2009 16:53
Teď jsem zrovna tohle auto měl dva dny jako náhradní vůz, tak mi ta recenze přijde objektivní.. Co se třeba umístění ovládacích prvků týče, mimo popisovaných věcí mě také zaujalo nepraktické umístění ovladače zrcátek pod pákou ruční brzdy... Ale zkrátka všechno je u tohoto auta zaměřené na jediné - na dosažení co nejnižší ceny. Jako rodinný kombík bych si Logana nepořídil, ale být malý řemeslník, který sedí za volentem v montérkách, v kufru tahá "vercajk" který neustále vyndává a zase hází zpět, a převáží materiál, tu cement, tu brambory, tu barvu, šel bych do Logana spíš než do Fabie combi nebo užitkového roomstera..
Michal 22, 08.01.2009 16:54
Vy máte nějaké znalosti, co se týká povrchové úpravy kovů? Zinkování není zdaleka jediný způsob, který se v automobilovém průmyslu používá. Na Loganu je použito ponoření do kataforézní lázně (snad jsem to napsal dobře, je to už dávno, co jsem to laicky studoval...). Technik v galvanovně mne ujišťoval, že je to spolehlivá ochrana proti korozi. Stejná ochrana se používá u užitkových vozidel (autobusy, kabiny nákladních aut, atd.), takže to není nic neobvyklého. Samozřejmě je otázka, nakolik rumuni jsou ochotni mávnout rukou nad evidentním zmetkem.
AnderN, 09.01.2009 09:40
Zrejme jsou ochotni dost, nebo pouzivaji velice levnou ochranu proti korozi, protoze Logany rezavi opravdu rychle. Staci navstivit diskuzni forum jejich fanclubu ...
Zdeno, 09.01.2009 10:26
Kataforézní lázeň rozhodně nenahradí zinkování!
David V, 09.01.2009 11:09
No jo, možná tak velký hladký plochy, ale jak se někde bodují 2 plechy k sobě, tak je to jen otázka času..

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?