Citroën C5 2.0 HDI - jak slouží po 200 tis. km?

Hydraulický podvozek funguje perfektně, takže obava z drahé opravy mě neděsí a i v této oblasti existují kvalitní náhrady originálních dílů.
27.08.2013, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.2 z 5 (84%)
hodnoceno: 18x
vaše hodnocení: -
Značka:Citroën
Model:C5
Typ: 
Karoserie:kombi
Objem motoru:2 000
Palivo:nafta
Rok výroby:2005
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:202 000
Najeto km nyní:212 000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:8 měsíců
Průměrná spotřeba:7,12 l
Předchozí vozidlo:neudáno

Protože mi tyto stránky dost pomohly při rozhodování o koupi ojetého vozu, rozhodl jsem se také podělit o své zkušenosti po najetých deseti tisících km.
Pro koupi vozu byly jednoduché důvody. Sice jsem uživatel nejlepší značky: služební, ale protože jsme čekali potomka, tak manželka potřebovala nějaké přibližovadlo a dovolené se taky lépe plánují s jistotou vlastního auta bez složitých žádostí u zaměstnavatele na možnost využití toho služebního. Základní požadavky byly na velikost (kočárek a množství zavazadel), na palivo naftu (časté a dlouhé cesty na dovolené po Evropě) a cenu. Ta byla původně ohraničená částkou do 60.000 Kč. Vzhledem k ceně jsem měl v hledáčku nejprve vozy s rokem výroby okolo 2001, zúžené na Ford Mondeo, Lancia Lybra, Citroen C5. Původně se mi ještě líbila Alfa 156, ale tu jsem zavrhl pro nedostatečný prostor. Po 2 měsících pročítání recenzí a bazarových nabídek jsem se rozhodl pro Citroen C5, protože mě zaujala možnost zvýšení podvozku, což vzhledem k poloze chat našich rodičů bylo velkým plusem. Pak přišel na řadu výběr roku výroby, tady jsem se rozhodoval na základě informace, že C5 začaly mít vychytané mouchy od roku 2004, z toho vycházelo navýšení rozpočtu, takže jsem se smířil se splátkami. Pak už jsem rezignoval i na rok výroby až na rok 2005, a to jen z estetického hlediska, protože C5 po faceliftu se mi prostě líbila víc. V motorovém osazení jsem měl po recenzích jasno, na tak velký vůz asi 1.6HDI nestačí, takže minimálně 2.0HDI.
Nabídka těchto modelů byla v té době docela velká, nicméně to další 2měsíce trvalo, než jsem nakonec kývl na jeden kousek ze soukromého inzerátu: C5 Break 2.0HDI, 100 kW, exkluzivní dovoz z Německa. Před koupí jsem navštívil autorizovaný servis, kde mi za 1.000 Kč řekli základní vady: nefunkční ruční brzda, která přibržďuje přední kolo, vrzající ložiska zadní nápravy... Pak jsem ještě objevil nefunkčního park. asistenta, otevírání okna pátých dveří a zadní stěrač. Z předchozího studia jsem zhruba tušil náklady, vyjednal jsem slevu 10.000 Kč + sadu zimních gum na discích. Při vyzvednutí jsem bohužel doplatil na důvěru v lidskou slušnost. Prodejce mi sice do auta dal zimní gumy, ale bez disků, které mi slíbil dodat do týdne. Disky už jsem neviděl a po 2 týdnech marného volání a psaní sms jsem to vzdal. Po dalším měsíci jsem zjistil, že mi dodal rozměr zimních gum, které nemám v techničáku, takže investice do nových zimních pneu mi trochu zamávala s rozpočtem na počáteční servis.

Nicméně na auto jsem měl k dispozici 140.000 Kč... Koupil jsem nakonec za 109.000 Kč.
Povinné ručení včetně pojištění čelního skla 5.700 Kč, tady jsem narazil na 10leté užívaní služebního auta - žádný bonus za jízdu bez nehod :(
Pojištění proti odcizení 1.400 Kč.
Výměna oleje a filtrů svépomocí cca 2.200 Kč.
Zimní gumy 215/55 r6 9.700 Kč.
Servisem avizovaná výměna brzdového třmene za 11.000 Kč nakonec proběhla u 'garážového mechanika' opravou ruční brzdy + výměna ložisek zadní nápravy za pěkných 7.000 Kč.
Bohužel jsem odsunul to nejdůležitější po koupi ojetiny, a to výměnu rozvodů, cena výměny je cca 7.000 Kč a čeká mě v nejbližší době.

Problémy se mi za tu dobu objevily dva:
1) Garážový mechanik mě upozornil na drobný únik hydraulické kapaliny ze zadních pístnic... Výměna těsnění za 1.000 Kč se nepovedla a po zaparkování auta před domem mi za půl hodiny zadní část seděla na dorazech, což sice dělávaly staré citroeny, ale Hydraktiv3 rozhodně ne. Druhá oprava už byla lepší, podvozek držel výšku, ale jedna pístnice pořád propouštěla kapky. Nakonec jsem opravil sám (700 Kč za těsnění a 3 l hydraulické kapaliny).
2) Při půjčení auta tchánovi mu na počítači vyskočila ikona 'service' a hláška s chybou. Jízdní vlastnosti pořád stejné, po navštěvě diagnostika mi bylo oznámeno, že asi bude problém s váhou vzduchu nebo EGR ventilem... Nový za 3.000 Kč.
Oprava se nekonala, chyba už mi vyskočila následující den jen jednou a zatím je klid, už 4 měsíce. Mám teorii, že tchán natankoval nejlevnější naftu ve městě a asi to nebylo to ideální.

Tip: Citroën C5 – jaká je druhá generace jako ojetina?


Ještě mě čekají drobné opravy, které provedu sám a které jsou na těchto vozech chronické:
- vzpěry pátých dveří, při nižších teplotách už nedokážou víko udržet - nové stojí ranec 8.000 Kč, ale dají se dofouknout za cca 1.000 Kč
- zadřený zadní stěrač bohužel spálil motorek a ten stojí 3.000 Kč, není to pravidlem, obvykle stačí promazat osu, maximálně koupit nové ramínko za 600 Kč
- oprava parkovacího asistenta se obvykle řeší výměnou vadného snímače, stačí zjistit na diagnostice, který to je. Originál stojí 2.000 Kč, ale dá se sehnat náhrada do 1.000 Kč
- vyhřívání sedačky řidiče je nefunkční, ale v tomto případě se asi uskromním.

Hydraulický podvozek funguje perfektně, takže obava z drahé opravy mě neděsí a i v této oblasti existují kvalitní náhrady originálních dílů. FAP filtr už měnil původní majitel, stejně jako spojku, která se taky dokáže odporoučet po 160 000 km. Taky častá výměna žárovek se mě s xenony netýká.

Celkově jsem zatím maximálně spokojen, jízdní vlastnosti mi naprosto vyhovují, jsem klidný řidič, který zařadí 6st, zapne tempomat a v klidu překonává vzdálenosti. V případě potřeby ale 100 kW dokáže zabrat při předjíždění. Možnost přizvednutí podvozku je opravdu neocenitelná při jízdě na chalupu. Známí, kteří nás teď navštívili v mondeu, oktávce a caddy, odjížděli s odřeným podvozkem, ale pěšky se jim do kopce nechtělo.
Kufr je opravdu velký, kočárek není žádný problém + hromada dalších zavazadel. Jsem trochu zklamaný z prostoru na zadních sedačkách. Se svými 195 cm bych měl trochu pocit těsnosti, ale cestující, které vozím (do 190 cm), zatím neměli problém.

Když porovnám za stejnou cenu škodovky, tak Citroen C5 v plné výbavě je jasná volba i s větším nájezdem.

KladyZápory
Velký zavazadlový prostor    
podvozek Hydraktiv    
výbava    
   
   

Spolehlivost
2
 
Provozní náklady
3
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
2
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
4
jízdní komfort
5
ovladatelnost
4
prostornost
4
pružnost motoru
4
řazení
5
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
4
výhled z vozu
5
celkové hodnocení - průměr:
4.38
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
toskey, 29.08.2013 21:43
přesně tak, originál xenony neoslňují, narozdíl od neseřízených halogenových světel nebo aut jednooček,kdy jedno po prasknutí žárovky svítí ta druhá mnohem víc. Xenony mají nivelaci, na rozdíl od pevných halogenových světel, kdy každý druhý má špatně seřízený,nebo zatížený auto a svítí mí do očí. Cena xenon světel na C5 stojí kolem 3-5000 použitý. C5 má každá druhá bixenony, tedy jejich spousta k sehnání z druhý ruky. Cena vzpěr pro kombi je 2x 2400 pro celý víko (speciální s pružinou) a 2x400 na malý okno, dvojité otvírání okna alá BMW řady 3,5. Oprava se řeší hlavně levnější cestou dofouknutím a výměnou těsnění za 600 všechny 4 vzpěry. Cena koulí ,které se vlastně jako jedině řeší na hydraulice nejdřív po 200 000 může a nemusí nastat cena i s prací 15 000 i s výměnou LDS originál koule- cena jako za normální tlumiče. výměna spojka je nestandartní po 160tkm u 2.0 hdi je spíš zapříčena špatným řidičem, u 1,6hdi je to možný. Cena fapu u PSA jedna z nejlevnějších napříč všemi automobilkami. Jinak není potřeba výměna,ale stačí vyčistit horkou wapkou a doplnit elloys. Jinak co pán uvedl za poruchy (slabé vzpěry,vrzající ložiska, zadních kol,zatuhlá přední ruční brzda, nefunkční otvírání malého okna zadního víka, zaseklá klapka v topení,výměna cívek u benzínových V6 jsou časté neduhy C5 I a II ale také to jsou jediné poruchy,kterými trpí, Netrpí fatálními a drahými poruchami jako jiné auta jiných automobilek... Bohužel v čechách je nějakým způsobem vypěstovaná nevraživost vůči francouzským autům, kde se neodpouští vůbec nic. Třeba C5 III má ještě mnohem míň chyb než předchozí a je dokonce dobře vedena ve statistikách spolehlivosti.
gull2, 30.08.2013 09:47


Někde v převodu článku nastala chyba, exluzivní dovoz to nebyl, ale označení výbavy je exclusiv. Co se týká nafty, tak se pokud možno hodlám držet prémiového paliva. Nájezd, to je samozřejmě riziko u každého nejen ojetého vozu. Už mě sklamala i rok stará KIA ceed, kdy se musel měnit celý motor, sice v záruce, ale starosti to nadělalo.

gull2, 30.08.2013 09:55


Gumy jezdí dobře, zatím jsem nezaznamenal problém, pokud nepočítám, mírné rozhození ve vyjetých kolejích. Jinak Octávku C5 se moc porovnávat nedá, vzhledem k třídě a taky za cenu tohoto korábu se octávky prodávájí se sakra více km. Každopádně vše je o štěstí na kus a já jsem ho zatím měl.

gull2, 30.08.2013 10:02

Nj, taky se asi stanu mnohem zručnějším v servisních pracích. Tu spojku má možná na svědomí tahání nějakého karavanu, vzhledem k tomu, že tam mám od novoty kouli.
Martin7398, 30.08.2013 11:23
Všem majitelům C5 doporučuji stránky C5club.cz je tam spousta informací a rad. Jinak sám ho vlastním zatím půl roku, mám 2,0 l benzin a prozatím jsem nadšený tím co se dá za 130tis. Kč pořídit

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.