BMW 528i - jak majitel hodnotí 15 let starý vůz?

Zabavoval jsem leasingová auta a tak mi prošlo rukama několik stovek aut. Hodnocení vozu ale srovnávám zejména s vozy, které jsem měl delší dobu v užívání a alespoň trochu snesou srovnání.
13.01.2011, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
Značka:BMW
Model:Řada 5
Typ:528i
Bližší označení:E39
Karoserie:limuzína
Obsah motoru:2793
Palivo:benzin
Rok výroby:1996
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:205000
Najeto km nyní:207000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:půl roku
Průměrná spotřeba:11.3
Poruchy:Nefunkční venitlátor přívodu interiérového vzduchu k senzorům klimatizace, prasklé zadní pružiny, slabě mlží se LP světlo, velmi ochablý navíječ pásu řidiče, přerušený kabel kontroly brzdového obložení na PP kole.
Předchozí vozidlo:Toyota Camry

Zabavoval jsem leasingová auta a tak mi prošlo rukama několik stovek aut.
Hodnocení vozu ale srovnávám zejména s vozy, které jsem měl delší dobu v užívání a alespoň trochu snesou srovnání:
Toyota Camry 2,2 benzin
Volvo S80 2,4
VW Passat 1,9 TDi,
BMW 525i
Daewoo Leganza 2,0
Audi 100 2,5
Tatra 613
atd...

Vnější vzhled
je hodně individuální záležitostí a tak nechám na každém, ať auto zhodnotí. Z mě zkušenosti vím, že se drtivé většině lidí líbí.
Dokonce jsem s ním zaznamenal jakýsi snobský image, poznámky typu 'Aáá, to je ten pán s BMW, mafián s tmavými skly, podnikatel, pracháč.
Ani o jednu nálepku nestojím a auto jsem si koupil z důvodu, že se mi osobně líbí. Pokud Vám na mínění ostatních záleží, nechcete být vnímán ve smyslu shora uvedených nálepek a nesnesete pocit vyšší střední třídy, jděte raději do 3kové řady nebo do Toyoty Camry, která Vám nabídne sice méně adrenalinu a srdečních tepů, zato však nebudete takto vnímáni.
Auto nikde nerezne, kromě zadního víka kufru v oblasti světel nad spz, kde jsou první puchýřky.
Vnitřní design
potěší zejména řidiče, kteří mají rádi útulno.Po usednutí do vozu máte pocit, že řídíte auto větší, než ve skutečnosti je. Může za to zejména nízký posez, kdy máte nohy více dopředu než pod sebou a jste ve voze jakoby utopení, což ještě umocní pocit útulna a bezpečí. Výhled z vozu je kompromisem mezi posezem, mohutnou karoserií a samotným výhledem. Prostor je třeba vnímat tak, jak byl navržen, tzn. ve vyšší střední třídě, obchodníci, management či jinak úspěšní lidé mající vůz k reprezentaci a obchodním cestám zejména po dálnici jej bezezbytku pochválí.
Do města je posez nízký a průměr volantu (průřez věnce je dobrý) bych tak o 5-8% zmenšil, tedy časté vystupování není nejpříjemnější, včetně časté změny směru a parkování v kontextu s výhledem z vozu a velikostí volantu.
Kdo by hledal odkládací místo pro 1,5L pet lahev, nebo chtěl převážet psa či stěhovat předměty typu televizor a větší, nebo preferoval sex v autě, ten s tímto vozem moc nepořídí.
Je to opravdu útulná limuzína lahodící oku a vše je uzpůsobeno samotné jízdě a pocitu bezpečí.

Jízdní dojmy
jsou velmi jisté. Vůz se cítí nejlépe na dálnici, kde rozhodně oceníte doslova perfektní aerodynamické odhlučení.
Řízení je překvapivě docela tuhé a při kontra pohybu při smyku, kdy jsem potřeboval opravdu rychle otočit volantem o jednu otáčku, jsem narazil na limit posilovače ve smyslu rychlosti zatočení, který mě docela vyděsil!
Například v Mercedesu 123 jsem byl ve městě spokojenější právě ohledně lehkého volantu, který samozřejmě na dálnici ve vyšších rychlostech nebyl optimální.
V servisu byly všechny náplně zkontrolovány a budu muset ještě pronluvit s ostatními uživateli, zda při velmi prudkém zatáčení při smyku také atakují možnosti posilovače řízení. Podotýkám, že je auto pravidelně kontrolované, má nová všechna ramena přední nápravy, kompletní geometrii s perfektním výsledkem (vše co jde seřídit je OK, co nejde seřídit je také OK.
Nové zimní pneu Fulda Supremo dovolují jezdit vozem na sněhu klidnou jízdu, zejména v kontextu zadního náhou.
Vzhledem k výkonu 142kW není dobré tento vůz kupovat, pokud žijete na horách, neboť by jste polovinu roku, kdy je sníh, museli stále jezdit mírně, protože při každé normální změně rychlosti s tímto motorem budete spínat omezovač otáček ASR a stále budete klouzat, přestože pojedete.
Na okrskách jsem byl spokojen tím, že auto ani po tolika letech nikde nevrže, vše funguje a auto je ochotné jít do prudkých změn směru jízdy a zejména rychlosti.
Zde s již zmiňovaným posilovačem řízení není žádný problém ani při sportovní jízdě.
Brzdy nezaskočí, doporučuji pouze originál BMW kotouče, které při potěžkání jsou těžší než například ATE, které jsem měl při koupi na voze a byly zvlněné.
Současné originální fungují cca 1tis km a uvidím, jak budou fungovat dále, nicméně v servisu mi řekli, že všechny mimo BMW se zvlní.
Spotřebu jsem měl z Mělnicka přes Prahu po Strakonické na Příbram a pak ještě k Českým Budějovicům 8 l/100km tam při dodržování maximálních rychlostních limitů a zpět se mi celková spotřeba zvedla na 9,2 l / 100 km při dálničních 200km/h a jinak limity.
Teď poskakuju prakticky jen po městě a když už si vyjedu, tak to nešetřím a v zimě je spotřeba 11,3/100km.

Souhrnem jízdních vlastností je rychlá a obratná limuzína, která je dobře odhlučněná s příjemným pronikáním zvuku šestiválce při jeho větším zatížení.
Jedinou změnu bych uvítal v onom zmenšení průměru volantu a o cca 30% zvýšení síly posilovače.

Servisní služby
jsou v ČR řekl bych na nejlepš úrovni v poměru třída auta vs. cena a dostupnost.
Jen v okolí mého bydliště, Střední čechy, znám 3 servisy, které se víceméně specializují na BMW a dále 3 vrakoviště, kde seženete prakticky všechno.
Kvalitu dvou servisů jsem měl možnost vyzkoušet a byl jsem nadmíru spokojen.
První udělal geometrii a přední komplet ramena. Rduhý dělal přední brzdy a poruchu klimatizace a právě tohle mě dostalo.
Z počátku jízdy auto dobře topilo, ale čím jelo déle, tím topilo méně.
Přijel maník s notebookem, napíchl jej a dest minut se hrál s notebookek a pak mi řekl: 'Už vím, čím to je!
Odešel malý vetráček v klimatizaci, přivádějící interierový vzduch k čidlům klimatizace, díky čemuž se právě při delší jízdě klimatizace zahřeje vlastní teplotou a protože nemá údaje o vzduchu z interiéru, čidla snímají teplotu jen v klimatizaci, nikoli z přiváděného vzduchu a tak pomalu začne klima zavírat jednotlivé ventily.
A opravdu to tak bylo. Po výměně bylo vše OK.
Diagnostika mě stála 400,- a výměna celého předního panelu včetně toho větráčku 4.000,-Kč, tomu říkám servis!
Žádný pokus omyl. Navíc, když mi vyjmenoval, jaké všechny poruchy se můžou projevovat prakticky stejně, jako například vadné těsnění pod hlavou, zarůstající ventily, elektronika klima, čidla, termostat atd atd a on ani na to auto nesáhl a za chvilku to poznal :-o Jo a podle toho servisáka s notebookem běží motor jak hodinky. Takže servis je vemi dobrý.

Závěrem
bych tedy zhrnul, pokud chcete auto, které vás potěší na oku i na srdci, a jste ochotni platit spotřebu 8-9/100km v létě a 9-11/100 v zimě, jezdím ale 90% popojížďky tzv. okolo komína a 10% dálky, jděte do toho.
Závěrem bych pro představu nezasvěcených uvedl ceny mnou vyměněných náhradních dílů:
8tis přední orig BMW kotouče s deskami, 6tis zadní
4tis klima jednotka z jiného BMW
2.100,-Kč - 2.500,- za jednu novou pneu 225/55 R16 95W letní a 3tis za zimní
12tis za přední ramena Meyle HD s prací
v případě nějakého toho ťukance 5tis kompletní přední světla s motůrky, z jiného BMW
atd.

Srovnání s výše uvedenými auty:
Toyota Camry 2,2 benzin má jednoznačně větší vnitřní prostor a pohodlnější nastupování, odolnější podvozek, větší zavazadelník, jinak je ve všem horší.
Volvo S80 2,4 podobná kvalita, lepší bezpečnost
VW Passat 1,9 TDi, úplně jiná třída v negativním slova smyslu, míň žere, jinak ve všem horší
BMW 525i E34 poruchovější
Daewoo Leganza 2,0 nepohodlné sedáky, stejná spotřeba při menším motoru
Audi 100 2,5 prostornější avšak nudnější auto
Tatra 613 prostornější tank s aerodynamikou rozevřeného padáku

Čeho jsem si ale všiml je, že se na každou jízdu s pět dva vosmou těším, což jsem před tím ani u jednoho auta nepoznal.

KladyZápory
radost z jízdy, design hliníková ramena pro silnice ČR
dynamika motoru nároky na brzdové kotouče
jízdní vlastnosti choulostivé na sníh v discích kol, následně vibruje volant
odhlučnění, antikorozní ochrana  
dostupnost a kvalita neautorizovaných servisů  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
3
 
Cena náhradních dílů
3
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
5
prostornost
4
pružnost motoru
5
řazení
4
řízení
5
sedadla
5
spotřeba
5
výhled z vozu
3
celkové hodnocení - průměr:
4.62
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Petr S, 13.01.2011 22:52
Na druhou stranu proč ne. Na dovolených jsem vyzkoušel pár aut a i za 2-4 dny se nějaký pocit z auta získá. Natož po půl roce, to je přeci spousta času. Naopak když už auto mám 5 let, tak si na něj zvyknu natolik, že zapomenu na to jak se vlastně jezdilo v předchozím autě. Zkrátka po x letech je už člověk tzv. "institucializovanej" , abych použil jednu výbornou hlášku z filmu Vykoupení z věznice Shawshank.
marosh, 15.01.2011 09:05
a 528i (myslim teda, ze moc velky fanda BMW nejsi) se po faceliftu nevyrabel.
on22, 16.01.2011 19:00
Já mám BMW 528iA už 3 roky a 20 tis. km. Řízení bych dal taky určitě za 1, s žádným problémem jsem se nesetkal, jen by mohl být opravdu při nižších rychlostech posilovač naladěn na vyšší výkon. Spolehlivost motoru a jiné mechaniky též za 1, ale elektrika tak 3 - 4.
Co se týče motoru, tak na celkem těžké auto a u mě automatickou převodovku je to tak akorát, není to sice žádný závoďák, ale ani "brzda provozu". Motor je naladěn na dostatečně velký točivý moment v nižších otáčkách, tak není problém jezdit v běžném provozu kolem 2 tis. otáček a tak řadí i automat.
Co se týče spotřeby oleje, tak u mě je to po 250 tis. najetých kilometrech a ježdění převážně po městě cca 1 litr na 5 tis. km.
S automatickou převodovkou jsem spokojen, řadí rychle a dobře, ale nemám moc s čím srovnávat.
Jan Čachotský, 17.01.2011 06:34
Nezaměňovat slovo fanda znalec prosím. Jinak s 528i máš pravdu.
uzivatel1, 17.01.2011 16:35
Řízení za 1 jsem ohodnotil na základě skutečného chování vozu na změny směru.
Uvedenou zaznamenanou ztuhlost volantu přiřazuji nějaké poruše, resp. jsem objednán na prohlídku serva vč. příslušenství, neboť včera při zatočení plného rejdu začalo divně hučet, přitom náplň v servu je. Tedy považuji onu ztuhlost za nestandartní chování tohoto konkrétního vozu, nikoli E39 obecně.

Motor běhá jako hodinky, úbytek oleje zatím nění, přestože motor točím v cca 5% rozjezdů do 5500 otáček. Na diagnostice řekli, že motor má velmi dobré hodnoty a běží perfektně, ale jaké hodnoty měli na mysli, netuším.

Převodovka řadí ochotně, dokonce mě překvapuje, že dvojka, tzn. nejvíce namáhaný synchron funguje bez jakéhokoli odporu plynule i při podřazení z vyšších rychlostí.
Bez problémů vždy zařadím jedničku, pokud ji tam dávám těsně po sešlápnutí spojky, pokud však sešlápnu spojku a třeba po vteřině chci dát za 1, občas nechce zařadit jedničku, ale když přeřadím vestoje na dvojku poté hned jedničku, padne tam.

Myslím si, že na rok 1996 funguje motor excelentně a převodovka velmi dobře.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.