Audi A6 2,8 FSI a zkušenosti majitele po 230 tis. km.

Chci se s Vámi podělit o svoje zkušenosti s provozem Audi A6 s 2.8 benzínovým šestiválcovým motorem pohánějícím pouze přední kola a ve spojení s manuální převodovkou po 7 letech provozu a ujetých 230 tis. km.
19.08.2015, recenze uživatelů

hodnocení článku: 4.4 z 5 (88%)
hodnoceno: 9x
vaše hodnocení: -
Značka:Audi
Model:A6
Typ:model C6
Bližší označení:2.8 FSI
Karoserie:limuzína
Objem motoru:2 773
Palivo:benzín
Rok výroby:2008
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:0
Najeto km nyní:230 000
Koupen jako:nový
Jak dlouho vůz využívám:7
Průměrná spotřeba:8
Poruchy:nemožnost spárovat hands free s novými mobilními telefony bez možnosti upgrade software ve vozidle
Předchozí vozidlo:Ford Mondeo
Svoje poznatky jsem se snažil popsat mimo jiné i z toho pohledu, že o uvedené motorizaci se obecně málo ví, a to je, myslím, škoda.
Audi jsem kupoval jako nové a protože jsem fanda benzínových motorů, padla volba na tehdy ještě docela nový šestiválcový benzínový atmosférický motor o objemu 2,8 litru.
Nejprve zhodnotím své zkušenosti s jízdními vlastnostmi auta. V generaci, kterou jsem kupoval, ještě Audi mělo uložené motory částečně před přední nápravou a tento neduh se projevuje zejména v ostřejších zatáčkách a vyšší nájezdové rychlosti. Nemám zkušenosti s náhonem na 4 kola, protože moje auto je předokolka, ale citlivost při nájezdu do zatáčky a snaha čumákem směřovat ven je větší než u jiných vozů, které jsem předtím vlastnil. Při běžné jízdě však tento problém není znát a celková velikost a hmotnost auta ani nevybízí ke sportovní jízdě po okreskách. Snaha eliminovat tuto nectnost se projevuje v tvrdším naladění podvozku, a to i u normálního provedení, tedy ne v S-line, kde je podvozek ještě více přitvrzen. Komfort jízdy je však po kvalitních silnicích díky dlouhému rozvoru náprav příjemný. Silnice ale nesmí být moc rozbitá, tam se projevuje právě tvrdost podvozku nejvíce. Auto je vzhledem ke komfortu jízdy i více citlivé na výšku profilu použitých pneumatik. Já jezdím v létě na 18palcových kolech a proti 17“ v zimě je rozdíl opravdu znát. Částečně to však může být i použitým vzorkem. Auta s menší velikostí pneumatik na tom budou lépe s komfortem odpružení. Řízení je přesné, ale postrádá cit, zejména potom ve středové poloze volantu. Je to někdy nepříjemné při rychleji projížděných zatáčkách, kdy přesně necítíte, jak zareaguje auto při pootočení volantem. Naopak tvary karoserie pomáhají menší citlivosti na boční vítr. Ve srovnání s novým modelem je to opravdu znát, při rychlejší jízdě po dálnici jsou u nového modelu důraznější poryvy větru, což u totoho modelu není tak výrazné.
Interiér je naopak zpracován velice kvalitně a i po velké porci kilometrů není znát jeho opotřebení. Při nákupu nového auta jsem si vybral sportovní sedačky, ale čalouněné látkou. Po zkušenostech z více aut si myslím, že jsem vybral správně. Tvar sedačky a látka nenesou žádné vážnější známky opotřebení a i když jsem vyšší postavy, délka sedáku a opěradla krásně podrží tělo i v rychle projížděných zatáčkách. V letních měsících dobře sají pot a lépe drží tělo v zatáčkách než sedačky potažené kůží. V zimě nemusím mít naopak vyhřívání.
Celkově mě překvapila spolehlivost auta během porce 230 tisíc kilometrů. S autem jezdím každých 30 tisích km na garanční prohlídku a mezi jednotlivými intervaly dolévám maximálně 0,5 litru oleje. Dokonce se mně zdá, že poslední dobou má motor spotřebu oleje nižší než zpočátku. Nejsem automechanik a nedovedu to vysvětlit.
Za celou dobu provozu jsem neřešil žádnou fatální závadu, kromě výměny brzdových kotoučů a destiček. Jednou jsem měnil xenonovou žárovku a dvakrát mně odešla žárovka denních světel. Je trochu komplikace, že s výměnou všech žárovek musím do servisu. Tam ale vždy provedli výměnu na počkání. Dále jsem jednou měnil čep na přední nápravě. Celkově obě nápravy jsou i po velké porci kilometrů v dobrém stavu a neprojevují se žádným tlučením při přejezdu nerovností či pronikáním rázů do interiéru vozidla. Podvozek se jeví subjektivně stejně pevný jako v době nákupu nového vozu.
Nyní se pokusím popsat svoje dojmy s použitým motorem. Jedná se o benzínový šestiválec o objemu 2 773 cm3 a výkonu 154 kW (210 k) a točivém momentu 280 Nm při 3 000-5 000 otáčkách. Pružnosti motoru pomáhá variabilní časování ventilů. Naopak spotřebě přímý vstřik paliva. Jedná se o variantu motoru ještě před uvedením FL v roce 2008. Na počátku jsem měl trochu obavy ohledně pružnosti motoru v tak velkém autě, ale vše se záhy ukázalo jako liché. Řekl bych, že vedle kvality zpracování je motor to nejlepší, co na autě vlastně je.
Kromě volnoběžných otáček při poslechu zvenčí má krásný, hluboký, sametový zvuk prakticky v jakýchkoli otáčkách. Pocitově začíná zabírat někde na úrovni 2 000 otáček a pokračuje do 6 500. Nemá však žádnou výkonovou špičku. Po celou dobu je jeho tah konstantní. Na druhou stranu přesně víte, co od něj můžete čekat. Pokud chci jet svižněji, musím pracovat s převodovkou. Při potřebě razantnějšího rozjezdu z obcí je třeba přeřadit i na trojku, pak ale auto krásně zrychluje při příjemném zvukovém doprovodu. Tím, že je motor afmosférický, se dá auto na cestě krásně řídit plynem. Motor ihned reaguje na pohyb pedálu, samozřejmě v závislosti na otáčkách a zařazeném rychlostním stupni. Proti přeplňovaným motorům to je pohlazení na duši. Naopak, kdo má rád hrubou sílu bez nutnosti pracovat s převodovkou, toho tento motor asi nezaujme. Absence turbodmychadla je samozřejmě znát. Další kladné body získává tento motor svojí spotřebou, kterou mě nepřestal udivovat i v porovnání s novějšími motory. Až se divím, že jej již Audi nenabízí. Co mu pouze nesvědčí, je jízda po městě, kde si nárokuje příděl mezi 11-13 litry. Ve všech ostatních režimech se blíží svým dieselovým bratříčkům na dostřel. Při jízdě mimo město po normálních silnicích se spotřeba pohybuje mezi 7-8 litry na 100 km. Na dálnici při tachometrové stočtyřicítce je spotřeba kolem 8 litrů. Je však znát citlivost na povětrnostní podmínky. Při silném větru či dešti může být rozptyl spotřeby až 1 litr. Vše je vypočteno podle ukazatele palubního počítače. Podle porovnání se skutečnou spotřebou při dotankování nádrže ale nebude rozdíl zásadnější. Spotřeba mě překvapila zejména v porovnání s mým předchozím autem Ford Mondeo MK III ve verzi s 2litrovým benzínem, ve kterém jsem jezdil s přibližně stejnou spotřebou. Celkově je ale motor méně citlivý z pohledu spotřeby na styl jízdy, než jsou přeplňované motory.
Převodovka je 6stupňová manuální. Řadí hladce a přesně. Má ovšem delší dráhy mezi jednotlivými stupni. Při odřazování z 6 na 5 musím opravdu ruku hodně natahovat. Z 5 na 4 je to již lepší. Šestka je rychlost s hodně těžkým převodem. Na dálnici při 130 km rychlosti točí kolem 3 tis. otáček. Pro razantnější zrychlování z běžných rychlostí je lepší podřadit na 4. rychlostní stupeň a potom zase nahoru. Na druhou stranu je tah motoru ve spektru otáček od cca 2 do 6 tis. konstantní (je znát trochu oživení ve 3 tisících), takže při předjíždění není zpravidla nutné řadit.
Mám provedení sedan, takže zavazadlový motor je dostatečný, ale hůře přístupný. Prostornost uvnitř vozidla je vyhovující, ale není to žádný přeborník v rozměrech, jak by se mohlo zdát při pohledu zvenčí. Posádka sedí více položená, takže na délku zabírá více místa.
Ovládací prvky fungují i po 7 letech provozu bez problémů. Jedinou výtku mám k použitému hands free, které po roce provozu nešlo spárovat s novými telefony. Před nedávnem se mně jej dokonce podařilo spárovat s novým chytrým telefonem s Androidem, ale po cca 2 měsících se spojení opět pokazilo. Patrně proběhla nějaká aktualizace na mém telefonu, nebo nevím. Žije si to tedy svým životem.
V autě mám komfortní 2zónovou klimatizaci, která je tichá a dobře se ovládá. Ve srovnání se standardní dvouzónovou klimatizací v novém modelu je to rozhodně plus.
Po 7 letech provozu není nikde znát stopa po korozi. Auto je celkově opravdu fortelně postaveno, takže jízdní vlastnosti se od nového vozu nezměnily tolik jako u mých předešlých aut. Po celou dobu jsem prozatím nepotřeboval měnit ani spojku, ani tlumiče atd.
S autem jsem spokojen a doporučil bych je i ostatním, zejména v kombinaci s použitým motorem, který je dobrou alternativou k běžnějším dieselovým šestiválcům. Na rozdíl od nich je lepší v dlouhodobé spolehlivosti bez výrazně vyšší spotřeby. Je však třeba vidět i zápory tohoto auta, a proto je na každém, zda mu zápory vadí natolik, že předčí klady vozu.
Doporučil bych jej hlavně řidičům, kteří nelámou rychlostní rekordy po dálnicích (maximálka „jen“ 246), nejezdí často po městě (vyšší spotřeba) a nevyžadují od auta sportovní jízdní vlastnosti (nižší agilita v zatáčkách daná velikostí a koncepcí auta). Těmto řidičům může auto dlouho sloužit k naprosté spojojenosti.
Nechci tento článek pojmout jako reklamu na A6, i když jsem toto auto dal nyní do výkupu a nahradil je novou A6 s benzínovým přeplňovaným dvoulitrovým motorem. To už je ale jiná kapitola. Kdo bude mít zájem, mohu popsat srovnání dvou generací A6 s různými benzínovými motory.
Nakonec se omlouvám dopředu všem odborníkům přes auta, snažil jsem se hodnotit auto z pohledu běžného uživatele, který má sice auta rád, ale nerozumí moc technické stránce.

KladyZápory
kvalita zpracování  méně citlivé řízení  
charakter motoru  agilita v zatáčkách  
prostornost interiéru    
spolehlivost    
komfort jízdy na kvalitním povrchu    

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
2
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? ano

hodnocení
brzdy
5
design
5
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
3
prostornost
4
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
3
sedadla
5
spotřeba
4
výhled z vozu
5
celkové hodnocení - průměr:
4.23
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
brin, 26.08.2015 21:06
Měl jste asi celkem štěstí. Kamarád mechanik si postavil A6 přesně s tímto motorem a na ničem nešetřil, všechno bylo top. A stejně se tam všechno podělalo a teď to asi pošle do světa s extrémním prodělkem. Ramena odchází, elektrika blbne, motor žere olej, výfuky jsou na padrť...
TomLeMans, 26.08.2015 21:34


Přibližně 5 měsíců již jezdím novým modelem Audi A6 po faceliftu v provedení 2.0 TFSI s náhonem pouze na přední kola. Pokud mohu na dotazy stručně odpovědět, tak nejprve kladné vlastnosti nového modelu auta. Nový model je výrazně pohodlnější(podvozek je standardní bez S-line a vzduchu) , zejména na nerovnostech se chová mnohem lépe, což se více hodí k charakteru auta.
Řízení je přesné,ale opět postrádá zpětnou vazbu a cit. Největším pokrokem je ale výrazně lepší schopnost zatáčet. Patrně to má na zodpovědnost elektronická uzávěrka diferenciálu XDS, kterou má i nový Passat a Superb. Auto opravdu zatáčí odhodlaněji a je v zatáčkách celkově velice agilní.
Nyní k motoru. Motor v novém modelu je bratříček stejného čtyřválce jako je opět v Passatu a Superbu. Zde je naladěn na výkon 185 Kw v 4900 až 5900 otáčkách a má točivý moment 370 Nm v rozmezí 1600 až 4500 otáček. Motor je výhradně spojen s automatickou 7 stupňovou dvojspojkovou převodovkou u Audi nazývanou S-tronic. K autu jsem si objednal ovládání převodovky na volantu a nelituji. V automatickém režimu je převodovka někdy zmatená, zejména tehdy ,když jedu pohodovou jízdu a náhle potřebuji rychle předjet. V takovém případě automatický režim přeřadí klidně i o 3 stupně dolů a vyžene otáčky motoru zbytečně hodně vysoko při dost nepříjemném zvukovém doprovodu. Proto si tedy většinou řadím sám pomocí pádel na volantu. Zde probíhá řazení rychle a motor si i během přeřazování pěkně "odfrkává" do výfuku. Při klidné jízdě je motor velice tichý a je problém někdy vůbec registrovat jeho chod. Při vytáčení již je zvuk výraznější a zde nezapře, že má pouze 4 válce. Zde je tedy proti benzínovému šestiválci jednoznačně mínus v kultuře chodu.Motor má výrazně více síly, zejména ve středních a nízkých otáčkách, ale sílu podává hodně vypjatě. 2.8 Fsi byl určitě na jízdu příjemnější, i když nepodával takový výkon a byl celkově pomalejší. Nyní ke spotřebě, která asi každého z Vás zajímá. S autem mám nyní najeto přibližně 15 tis. km a myslím, že motor je již usazen, proto i spotřeba bude reálnější. A zde musím férově sdělit, že prozatím je motor o něco žiznivější než předchozí šestiválec. Musím říci, že motor je více citlivější na styl jízdy než předchozí atmosferický 6 válec. Při opravdu defenzivní jízdě s dodržováním rychlostních předpisů jezdím cca za 7 litrů. To se mě ale málokdy podaří. Spíše se spotřeba blíží 8 litrům na normálních silnicích bez dálnic. V dálničním tempu má motor spotřebu 8,5-9 litrů/100 km. Jediný jízdní režim, kde motor má menší spotřebu než předchozí šestiválec, je město. Zde jezdím za 10-11 litrů. Spotřebu ovlivňuje i to , zda je trasa jízdy kopcovitá nebo vede po rovině. Zde může být i rozdíl 1 litru. S automatickou převodovkou však jezdím v režimu Dynamic. Převodovka má několik režimů, z nich je nejekonomičtější režim Efficienty, který je však velice letargický na změny převodů a odezvy plynového pedálu. Jízda v tomto režimu je hodně stresující, proto jezdím hlavně v Dynamicu,ale myslím, že rozdíl mezi oběma režimy bude cca několik desetin litru na 100 km. Celkově tedy motor 2.0 TFSI v Audi A6 je výrazně rychlejší než šestiválec 2.8 Fsi při nižší kultuře chodu a spotřeba je zatím pro mě mírným zklamáním. Kdo je fajnšmekr a nezávodí, doporučuji mu koupit šestiválec 2.8 Fsi. Závodníci mohou sáhnout po 2.0 TFSI, zde ale pozor , při maximální akceleraci , zejména na nižší rychlostní stupeň, se dostává tato předokolka na únosnou hranici přenosu hnací síly na vozovku. Čtyřkolka by byla v tomto směru lepší. Tolik zatím co mě napadá. Až budu mít více najeto, pokusím se opět sepsat celou recenzi.
Koloss, 27.08.2015 13:49


Toto klidně mohla být samostatná recenze a po nějaké době doplnit další postřehy, jak to dělává David V. I tak to bylo obsažné a s dostatkem cenných informací. Díky.
Fortress007, 10.03.2016 15:46
Mám trochu novější verzi a musím říct, že sametový zvuk benzínového šestiválce zůstal zachován. Nevím proč, ale těchto motorů je jako šafránu a moc o nich není slyšet, což se o 3,2 a 3,0TFSI ríct nedá. Spotřeba 8-9l benzínu, olej to nebaští a zatím mu nic vážného nebylo. Najeto 150t km.
danet - redakce TipCars, 11.03.2016 09:09


Dobrý den, napište prosím o Vašem voze A6 recenzi: http://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost
Vaše zkušenosti tak poslouží mnohem více lidem. Děkujeme

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.