0
zpět
8600

Vyplatí se koupit BMW X5 za 400 tis. Kč?

Ojeté BMW X5 je dnes na trhu ojetin lákavým zbožím. Hlavně díky cenám, které jsou dnes po deseti letech klidně i na čtvrtině té původní pořizovací.
30.12.2016, poradna

hodnocení článku: 3.4 z 5 (68%)
hodnoceno: 5x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Dobrý den, zajímá mne BMW X5 druhé generace. Konkrétně pokukuji po 30d, který se dá koupit za pěkné peníze. Co na tenhle motor říkáte? A jaké budou investice do budoucna? Na auto mám zatím 400 tis. Kč. Děkuji za informace. Lukáš S.


ODPOVĚĎ: Dobrý den Lukáši, dieselový třílitr je podle mne zdaleka nejprodávanější motorizací. Pokud koukáte po ojetině za 400 tisíc korun, bude to nejspíše ročník 07/08, kde se tento motor označoval jako 3.0d a má výkon 173 kW. Pod kapotou X5 vydržel až do roku 2010, kdy byl po faceliftu modelu nahrazen třílitrem s novou konstrukcí a výkonem 180 kW. Ještě existuje možnost, že se v bazaru dostanete k výkonnější verzi (210 kW), která má dvě turba a s hodně podobnou spotřebou jede o poznání lépe. Obě motorové varianty se u tuzemských prodejců ojetin vyskytují ve shodném počtu cca 50/50. Motor je to spolehlivý, i když starší koncepce s hliníkovým blokem. Skvělá je i spotřeba, kdy se v klidu vlezete do cca 8,5 litru nafty na 100 km. K motoru také dostanete výhradně šestistupňový automat, který řadí vcelku v pořádku, ovšem novější osmistupňová převodovka je svým projevem příjemnější.

K mání je dnes zhruba stovka dieselových BMW X5 druhé generace (do faceliftu 2010) s dieselovým třílitrem. Ceny se dle stáří, nájezdu a technického stavu pohybují od 300 tisíc po téměř jeden milion korun.

Před nákupem bych se zaměřil na stav filtru pevných částic. V případě jeho nefunkčnosti je třeba najít příčinu problému, která nemusí být nutně ve filtru samotném. Rozhodně napojte auto na diagnostiku a nechte si načíst veškeré závady. Při vizuální kontrole zkontrolujte těsnost automatu a stav zavěšení předních kol. Problémová jsou i světla. Na předku praskají krycí plexiskla a do zadních lamp často zatéká.

Vyhledání toho pravého auta i jeho vlastní nákup včetně prvního servisu nemusí být nijak náročná činnost - moudrý kupující si krom pořizovací ceny nechává v záloze další desítky tisíc na prvotní náklady po koupi ojetiny. Vlastní provozování ojeté X5 už ale může být pro méně movité majitele finančně hodně náročné. Počítejte s tím, že pokud vůz koupíte za 400 tis. Kč. určitě to nejsou Vaše poslední výdaje. Taková ojetina bude mít najeto minimálně 200 tisíc kilometrů. Pokud však vůz nedostával pravidelný a nešizený servis, může tento nájezd znamenat spoustu následných výdajů. Například jen zmíněný filtr pevných částic koupíte nový za cca 50 tisíc korun, drahé jsou i náhradní podvozkové díly včetně brzd nebo pneumatiky. U řady servisních úkonů se neobejdete bez asistence diagnostiky, což znamená navštívit dobře vybavený servis s odpovídající hodinovou sazbou za práci. Zkrátka údržba prémiového SUV něco stojí a je dobré se na to připravit.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Reno, 04.01.2017 20:31


Ano, v současné době jsou vozy jako Volvo XC90, které za cenu ke 2M nabízejí technku na úrovni Octavie. Čtyřválec, Haldex. Tam je vskutku úděsné, za co je člověk /neboli architekt, výtvarník, intelektuál/ ochoten zaplatit. Vozy skutečně prémiové nabídnou několik motorizací, kdy čtyřválec je tou nejchudší, mimo něj šesti i osmiválce. Ve které jiné třídě dnes tyto motorizace najdeš? Takže nějaký ten oprávněný cenový rozdíl tam skutečně je...

Koloss, 04.01.2017 20:46


Proto vzpomínám na dřívějšek, kdy v konzumní střední třídě byl běžně k dostání šestiválec. Dnes to downsizing sráží nesmyslně dolů, takže jsou tam čtyřválce, ale už i tříválce na nás zkoušejí. Ale to neznamená, že ten šestiválec v prémiovce je něco extra. To bylo dřív dostupné za rozumné prachy, takže ta prémiová cena je jen uměle vyšroubovaná.
gravestone, 04.01.2017 20:51


Tady budu zase oponovat trochu já. XC90 i s dvoulitrovým čtyřválcem je fantasticky pohodlné auto a nabízí zase jiné libůstky, než jen svižnou jízdu. Motor je jen 50% auta. Ať si každý vybere co je mu bližší.
Koloss, 04.01.2017 20:59


Já myslím, že to nebylo nic proti Volvu XC90 jako takovému. Šlo spíš o cenu, která neodpovídá použité technice. Ještě přece jen nejsme v době, kdy by měl být čtyřválec luxus.
Reno, 04.01.2017 21:09
XC90 pohodlne? Vsude v testech se pise totez, mizerny podvozek, kodrcava jizda. Ctyrvalcova nafta jako u Hyundaie nebo Kii a jejich SUV. Haldex jakozto nejlevnejsi dostupny pohon "radoby" 4x4. Lehce nadprumerna je prevodovka od Aisin. Nadherny design, to ano. Ovsem pri te cene, Volvo S/V 90 dtto, zlocin za bileho dne chtit za to tak silene prachy... kdyby nekdo dal do futralu od Vertu streva z telefonu pro seniory a rekl si o plnou cenu, zkoupali by ho ve Vltave:)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.