Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Vybíráme SUV do 250 tis. Kč na tahání přívěsu

Poradna
František Mašek | 06.05.2022
Marián by rád auto, které je spolehlivé a utáhne dvoutunový přívěs. Vzhledem k omezenému rozpočtu jsme vybrali ty nejspolehlivější motorizace.
DOTAZ: Dobrý deň! Pravidelne sledujem vašu poradnu, ale aj tak mám dilema - potrebujem SUV, s ktorým ročne najazdím cca 10.000 km a z toho 2/3 v mestskej a prímestskej premávke, zbytok dialnica. Je tu ale podmienka možnosti ťahať príves 2.000 kg.
Najradšej s klas. automatom, benzin alebo diesel jedno, spolahlivosť na 1.mieste! Ročníky 2005-2012 s cenou do 250.000Kč. Neviem - Grand Cherokee WH, Tuareg, Pajero, Range Rover....??? Ďakujem za radu! Marián

ODPOVĚĎ: Dobrý den Marián, v případě Jeepu Grand Cherokee bych vybíral kousky se spolehlivým dieselem 3.0 CRD s výkonem 160 kW.

Vzhledem k ceně půjde o ročníky 2007/2008. Stejně tak se nekazí ani pětistupňový automat. Jen nezapomeňte co rok nebo každých 15 tis. km měnit motorový olej. Stejně tak nechte měnit olej v diferenciálech - vždy po třech letech. Správný autoservis ví, že se zde používá specifikace 75W-140, protože ale diferenciály se zvýšenou svorností vyžadují ideální tření lamel, je nutné do oleje přidat i speciální přísadu.

Motor je tedy spolehlivý, zbytek auta je na tom už po letech hůře. Model po letech nejvíce trápí koroze palivové nádrže. Při nákupu ojetiny si tedy auto nechejte zvednout a podvozek důkladně prozkoumejte. Kromě koroze nádrže se zaměřte na úniky oleje. Ty hrozí hlavně z obou diferenciálů.

Zkontrolujte také vůle v táhlech stabilizátorů a čepy ramen. Jinak je ale přední lichoběžníková náprava docela odolná a její opravy vás (na rozdíl od některých jiných dílů) nijak finančně nezruinují. Obecně je třeba při výběru vždy důkladně zkontrolovat veškerou techniku této ojetiny, i zdánlivá maličkost se může při následné opravě prodražit. Tahání těžkého přívěsu ale Grand Cherokee zmákne mrknutím oka.

V případě VW Touaregu první generace je vzhledem k ceně výběr hodně omezen. Vybrat hezký kousek tak je hodně o štěstí. Nejoblíbenější a na trhu ojetin nejzastoupenější motor je třílitrový diesel s výkony 165 kW, případně i 176 kW. Není špatnou volbou (na rozdíl od 3,2 V6, nebo 5.0 V10 TDI). Dieselový šestiválec jede slušně a ani moc nežere.

Co se týká Range Roveru, v úvahu přichází model Sport s dieselem 2,7 o výkonu 140 kW. U řady ojetin je poruchový díky svým předchozím majitelům, kteří zanedbali častější výměny motorového oleje, než jaké doporučuje dlouhý servisní interval. Právě proto bych byl opatrný a jednotku si co nejvíce prověřil.

Do budoucna musíte při tomto nájezdu počítat prakticky s jakoukoli závadou, vyloučit se nedají zejména problémy s klikovou hřídelí, závady EGR ventilů, a další. Výhodou tohoto motoru je ale absence filtru pevných částic, který už u silnějšího 3,0 TDV6 najdete.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
3.8 z 5 (76%)
Hodnoceno: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů