Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Vybíráme starší Suzuki Grand Vitara III

Poradna
Blaháček Marek | 25.07.2013
foto: autor
Zájemce by rád koupil Suzuki Vitaru s dieselovým motorem. Zvládne spolehlivě sloužit v terénu po nezpevněných cestách?

DOTAZ: Dobrý den. Moje stará Lada Niva dosluhuje, a tak za ni hledám nějakou náhradu. Padla mi do oka Suzuki Grand Vitara od roku výroby 2005. Chtěl bych, aby měla nižší spotřebu než Niva, proto bych rád verzi s motorem 1.9 DDiS. Jsem myslivec a často se pohybuji v terénu po nezpevněných cestách. Splní Vitara moje požadavky na spolehlivé vozidlo s nízkou spotřebou, které je v terénu schopné jako Lada Niva? Předem děkuji za odpověď.

Jaroslav H.


ODPOVĚĎ: Vážený pane Jaroslave, nahradit Vaši dosluhující Ladu Nivu nebude zejména kvůli její nenáročnosti a spolehlivosti jednoduché, nicméně si myslím, že jste si vybral jednoho z nevhodnějších kandidátů. Třetí generace Suzuki Vitary, o kterou se zajímáte, sice už není postavena na žebřinovém rámu jako pravý offroad, na jejich schopnostech v terénu se to ale nijak negativně nepodepsalo. A na běžných silnicích zase nabídne komfort a pohodlí, o kterém si může Vaše Niva nechat opravdu jen zdát.
Všechna čtyři kola jsou poháněna stále. Díky spolehlivé mechanické uzávěrce mezinápravového diferenciálu, redukčním převodům a systému ESP, který dokáže mimo jiné i přibrzdit prokluzující kolo (vlastně tak zastává funkci jakési elektronické uzávěrky nápravového diferenciálu), je Suzuki Vitara v terénu výborná a tam, kde podobně velká SUV (např. Toyota RAV4) už dávno stojí zapadlá v blátě či sněhu, jede Vitara neohroženě dál.
Jediné, co se mi na Vašem výběru příliš nelíbí, je volba vznětového motoru 1.9 DDiS. Tento agregát od automobilky Renault má komplikované a choulostivé rozvody, které se navíc musí měnit každých 75 tis. km. Pokud nevyměníte spolu s rozvody i napínací kladku drážkového řemene a řemen samotný, je prakticky jisté, že kladka brzy selže, drážkový řemen se sesmekne, zamotá do toho rozvodového a je, jak se říká, vymalováno (motor se "potká", což znamená jeho totální destrukci). Nutnost vyměnit i drážkový řemen a jeho napínací kladku také výrazně prodražuje údržbu (výměna rozvodů Vás tak přijde na více než 20 tis. Kč). A aby toho nebylo málo, spotřeba toho motoru v praxi neklesá pod 9 litrů nafty na 100 km. Častý provoz v terénu by znamenal i rychlý konec pro filtr pevných částic. Tuto motorizaci Vám proto nedoporučuji.
Naopak výborný je benzínový čtyřválec o objemu 2.4 litru. Sice v průměru na každých 100 km odebere z nádrže zhruba 11 litrů Naturalu, je ale naprosto spolehlivý. To platí o celém pohonném ústrojí. Vitara netrpí žádnými vážnými závadami, nejčastěji budete řešit klepání od přední nápravy, zaviněné volným uložením stabilizátoru (záležitost několika stokorun) a prasklé žárovky v hlavních světlometech. Pokud se Vám dostane do rukou kus, který jezdil po většinu času po silnicích (především po dálnicích), je dobré do budoucna počítat s výměnou ložisek v kolech. Co se týká běžných spotřebních věcí, přední brzdové destičky Vás vyjdou na cca 2.500 Kč, tlumič pérování stojí 4.500 Kč a výměna oleje a filtrů přijde na necelé 2 tisíce (vše originální díly Suzuki).
Ceny ojetin začínají na cca 130 tis. Kč, pokud ale chcete vůz v dobrém stavu, nachystejte si alespoň 180 tisíc. V inzerci TipCars jich na Vás čeká přes pět desítek. Na tachometru mají v průměru 140 tis. km.

Hodnocení článku
3.2 z 5 (64%)
Hodnoceno: 29x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
wimmer_day, 25.07.2013 06:45
Známý se stejným zaměstnáním řešil nedávno stejný problém a pokud pán nemá velké nároky na prostor, nabízí se jiná a možná lepší varianta - Suzuki Jimny
5banjo, 25.07.2013 08:48
Zdravím,zaujal mě tento článek. Jen v krátkosti bych přidal svůj názor: Vitaru řady II znám, tuto "novou" III ne.
Mé osobní zkušenosti jsou s Nivou a nyní mám 5 měsíců ojetou Kiu Sorento a dávám velkou 1 s hvězdičkou Myslím, že pán by se nemusl bát jít místo do Suzuki do Sorenta.
Cena od cca.125.000kč nahoru.Já mám rok 12/2002, najeto 115.000km,dovoz z Itálie. Sháněl jsem variantu 4x2(náhon na zadek)+připnutí na 4x4 + redukce a taky že sehnal. Nemá to chybu.Jezdím na chalupu na Valachy,dojezd jen na klasický offroad s redukcí. SUV apod.se nechytají Má velkou světou výšku, je určitě vyšší jak poptávaná Vitara.
Spotřebu mám v průměru 9l/100km, mám naftu 2,5CRDi.
Rodiče mají Nivu, jsou také spokojení, sousedi starší Vitaru, bohužel pro ně 2.0 benzín(spotřeba kolem 10l) a občas škrtnou podvozkem tam, kde já projedu "levou zadní" se Sorentem.

Tož tak 10 aut a 10 majitelů a 10 různých názorů...

Michal - Zlín
Zdeny60, 25.07.2013 09:49
Do výběru bych zahrnul i SUbaru forester s benzínjovým 2litrem, rok kolem 2005-2007. Velmi schopné a hlavně spolehlivé auto, ve verzi s manuálem má redukce a v terénu se dík vyšší sv. výšče taky neztratí. Tento vůz není sice krasavc, ale je to dříč s velmi dobrými vlastnostmi jak na silnici, tak v terénu. A spotřeba se na silnici dá držet pod 9/100.
subarák, 25.07.2013 10:09
Mám jisté zkušenosti s podobným problémem, neb jsem též myslivec. Situaci lze řešit dvěma způsoby. 1/ Používat jedno auto na veškeré ježdění, tady bych doporučil Suzuki Grand Vitara ale o generaci starší s motorem 2,0HDI od PSA, nevýhodou je, že se bude dobrý kus v ČR špatně schánět, navíc terénních schopností Nivy asi nedosáhne (větší, těžší, a hlavně nebude možné ji postavit na čistě terénní gumy s ohledem na silniční provoz), spotřeba bude kolem 8 litrů
2/ Auta mít dvě, jedno na "civilní " ježdění po silnici a druhé čistě do terénu, a tady je jednoznačný favorit Suzuki Jimny 1,3 . Pokud mu dáte dobré MT gumy, pak ho v terénu nic nezastaví.
Osobně jsem zkusil obě cesty, nejdřív jsem jezdil všechno Subaru Foresterem, pak jsem koupil Suzuki Samurai pick up do lesa a na silnici a lehký terén Subaru Outback. Jednoznačně lepší je mít dvě auta, ale na druhou stranu je to dražší.
salix, 01.08.2013 21:29
taková hezká otázka a jen čtyři odpovědi tady je to opravdu "mrtvý"
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů