Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Vybíráme starší auto s pohonem 4x4 a cenou do 100 tis. Kč

Poradna
František Mašek | 16.07.2021
Pro srovnání - CR-V modelového roku 2004 | foto: Honda
Ondřej by rád pořídil třetí auto do rodiny, které utáhne vozík s člunem. Kandidát by měl mít pohon všech kol, rozumnou spolehlivost a cenu do 100 tis. Kč.
DOTAZ: Vážení, prosím o radu odborníků. Hledám třetí auto do rodiny na občasné používání s jedním zásadním parametrem. Pohon 4x4. Hned vysvětlím. Jedná se mi o přepravu a spouštění člunu na vodu i s vozíkem, hmotnost cca do 400 kg včetně vozíku. Momentálně používám Fiat Doblo, což je prostorově na toto využití výborné auto. Vozík bez potíží utáhne, do nákladového prostoru se vejde lodní motor a příslušenství, nicméně občas na náplavkách při vytahování vozíku s lodí zvody je problém. Auto si hrábne a já jen čekám, kdy už konečně opravdu nevyjedu. Potíž je, že v mém případě se jedná o třetí auto v rodině. Sám jezdím služební Octavií a manželka má na své krátké cesty do práce výborné benzínové Clio. A proto, tento náš pracant, který je využívaný jen na práci okolo domu, a právě na zmíněné tahání lodi, není finanční prioritou. Moje představa byla vyměnit Doblo za Kangoo 4x4. Rád si ale nechám poradit, co by bylo pro tento účel vhodné. Třetí vůz u nás najede maximálně 5-10 tis. ročně, potřebuji ale aby auto bylo rozumně servisovatelné, byl v něm prostor právě pro věci ohledně lodi a cenově bylo mezi 50-100tis. Výměna za Doblo + nějaký rozumný doplatek. Děkuji za radu azdravím. Ondřej Vrána

ODPOVĚĎ: Dobrý den Ondřeji, Renault Kangoo je samozřejmě jednou z variant. Ve Vašem případě by šlo o motor 1,6i 16V 70 kW od roku 2001, hledal bych auta po faceliftu, tedy od r.v. 2003 s hodnotnějším interiérem. Nabídka ale není veliká, i v Německu jde o jednotky kusů. Při koupi ojetiny bych prověřil stav podvozku (vůle v přední nápravě, stav zadních tlumičů, atd...) + stupeň koroze výfuku a prahů.

O dost lépe je na tom s vnitřním prostorem třeba Honda CR-V (2002) 2.0 110 kW. Aktuálně se na TipCars nabízí asi pět kousků s cenami od 50 do 100 tis. Kč. Počítejte u nich ale s vyššími nájezdy. Zážehový dvoulitr i-VTEC čtvercovitého tvaru s odolným řetězem patří mezi spolehlivé. Vyniká nízkou hlučností a minimem vibrací. Poskytuje CR-Véčku solidní výkon 110 kW s postupným nárůstem síly a solidní pružností. Nabízí se pětistupňový automat nebo šestirychlostní manuální převodovka. Jednoznačně doporučuji manuální převodovku. Díky dobře poskládaným šesti rychlostech se dočkáte lepší dynamiky a hlavně nižší spotřeby.

Možností je sáhnout i po korejcích. Třeba Kia Sportage 2.0 104 kW (2007) dvoulitr disponuje výkonem 104 kW při 6 000 ot/min a maximem točivého momentu 184 Nm v 4 500 ot/min. Počítejte ale s faktem, že dynamika dvoulitru je omezená a čtyřválec nemá žádnou výkonovou špičku. V nižších otáčkách se chová líněji a hodí se tak jen pro klidnou jízdu. Systém pohonu 4x4 sází u Sportage na elektroniku. Při běžné jízdě jsou poháněna jen přední kola, zadní se přidají v případě nutnosti, tedy prokluzu předních kol. Sotva se přední kola jen nepatrně protočí, zaberou kola zadní a rozjezd je plynulý i na mokru nebo blátě. Celý systém je řešen elektromagnetickou lamelovou spojkou umístěnou v bloku s rozvodovkou zadní nápravy. O systém pohonu všech kol se postarala americká společnost Borg Warner. Celkově systém funguje spolehlivě, v případě potřeby lze pohon všech kol zamknout tlačítkem a točivý moment je rozdělován mezi nápravy v poměru 50:50. Po dosažení rychlosti cca 35 km/h nebo při plném rejdu se uzávěra automaticky deaktivuje a systém přejde do režimu „Auto“, což zabraňuje poškození systému a hnací soustavy. To samé platí i pro Hundai Tucson (2006) 2.0i 104 kW.
Hodnocení článku
4.3 z 5 (86%)
Hodnoceno: 7x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů