Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Vybíráme rodinné MPV do 400 tisíc korun

Poradna
František Mašek | 04.02.2022
foto: autor
Honza hledá spolehlivé naftové MPV. Rozhoduje se mezi Fordem a Volkswagenem. Které motory doporučíme u obou kandidátů zařadit do výběru?
DOTAZ: Dobrý den, aktuálně hledáme praktické rodinné auto. Vozíme s sebou spoustu věcí, takže ideálně větší MPV. Asi nejvíc by nám vyhovoval Sharan, případně S-Max. Určitě chceme naftový motor a cenově se vlézt do 400 tisíc včetně daně. Rád bych poprosil alespoň o základní srovnání těchto dvou aut + doporučení vhodných motorů. Děkuji, Honza.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Honzo, oba kandidáti, které jste vybral, jsou autobazarech velmi žádaným zbožím. A není divu, kategorii MPV pomalu vytlačují větší, ale méně praktická SUV s vyšší spotřebou. Stejně tak automobilky vyřazují dieselové motory a nahrazují je menšími oturbenými benzíny, případně s plug-in-hybridním pohonem. Velký zájem a inflace se ale i v této kategorii promítly do citelného zdražení. Proto dnes už za 400 tisíc korun nekoupíte to samé auto, co například před třemi lety. Pojďme ale na Vámi vybrané kandidáty.

U S-Maxu druhé generace platí jednoduché pravidlo. Nejvíce rozšířený motor je zároveň tím nejspolehlivějším. Vznětový dvoulitr TDCi s výkony 110 a 132 kW. Jde o konstrukčně jednoduchý motor od PSA. Jeho spolehlivost u něj prověřil čas, stejně tak rozumná je i jeho spotřeba. Za mne ideální je pro Vás slabší varianta (110 kW) spojená s manuální šestistupňovou převodovkou.
Kolem hranice 400 tisíc korun dnes koupíte kousky z let výroby 2016-2018 a nájezdy 130-180 tis. km. Parametry jako cena, užitná hodnota i spolehlivost jsou u S-Maxu II velmi dobré a navíc segment MPV je už řadu let na ústupu, takže není mnoho důvodů, proč toto auto při výběru praktické rodinné ojetiny vynechat. Pár nevýhod ve srovnání s konkurenty přeci jen uvedu. Doporučený dieselový motor má poměrně pomalý náběh topení, na krátkých trasách se v mrazech teplého interiéru nedočkáte. Pokud chcete sedmimístnou verzi, budete muset sáhnout zároveň po vybavenější a zároveň dražší verzi Titanium. S méně vybavenými verzemi totiž nebyl sedmimístný interiér k dispozici. Pokud vyberete auto do roku výroby 2016, nebude multimediální rozhraní umět česky a také je velmi pomalé.

Volkswagen Sharan druhé generace se v autobazarech ve většině případů nabízí se slabším z obou dvoulitrů o výkonu 103 kW. Je spolehlivý a díky velmi slušnému zátahu už od nízkých otáček je s ním jízda velmi příjemná. Ideální kombinací je spojení tohoto motoru s manuálním "šestikvaltem" a předním pohonem kol.
Kdo chce čtyřkolku a automat DSG, tomu bych doporučil kouknout po silnějším 2.0 TDI o výkonu 125 kW a s točivým momentem 350 N.m. Stejně jako slabší jednotka se i tato dodávala pod kapotu sharanu od začátku výroby v roce 2010 až do faceliftu v roce 2015. Oba motory mají vždy filtr pevných částic i AdBlue. Rozvody obou motorů jsou poháněné řemenem.
Když už jsme u rozvodů, výrobce u nich předepisuje výměnu při 210 tis. km, když to uděláte o nějakých 50 tis. km. dříve, nic se nestane, naopak můžete v klidu nechat prověřit i situaci pod ventilovým víkem, atd...U Sharanu s automatem DSG nezapomeňte měnit olej po 60 tis. km. Při výměně oleje jde o náplň o objemu 5,8-6 litrů + filtr. Osobně doporučuji při nákupu Sharanu s DSG převodovkou zajet předem na diagnostiku ODIS nebo SuperVAG a nechat si vyjet blok naměřených hodnot. Tento diagnostický výstup je označován jako BNH. Podle něj poznáte, zda je převodovka v pořádku, či nikoli a kolik bude odstranění závady stát. Výhodou Sharanu oproti S-Maxu jsou praktické boční posuvné dveře. Nevýhodou pak vyšší zájem zlodějů a o něco vyšší cena, případně za podobnou cenu bude Sharan o něco starší, nebo s vyšším nájezdem než S-Max.

Takže zvolit Ford, nebo Volkswagen? Já osobně bych se ve finále hodně rozhodoval podle technického stavu konkrétního kousku. Na nákup nespěchejte, dopřejte si čas a pokud nebudete spokojeni na 100 %, hledejte dál. Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.4 z 5 (88%)
Hodnoceno: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů