0
zpět
10420

Vybíráme ideální diesel pro Škodu Yeti

Náš čtenář by rád koupil ojetou Škodu Yeti s naftovým motorem. Podíváme se na možnosti a poradíme nejlepší volbu.
12.09.2018, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, hodlám si pořídit 3-4 roky starou Škodu Yeti. Chci ji s naftou, právě se v inzerci koukám na různé výkony motoru 2.0 TDI. Poradíte kterou verzi hledat? Díky, Lukáš.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Lukáši, díky za dotaz, jdeme na to. Škoda Yeti se na tuzemském trhu ukázala v létě 2009. Téměř každý rok pak model přicházel s dalšími dílčími úpravami jako byl start-stop systém nebo verze GreenLine. V srpnu 2013 pak Yeti dostal v rámci faceliftu hranaté přední světlomety a motor 1,6 TDI byl nově v kombinaci s DSG. V roce 2014 Škoda ukázala model Yeti v provedení Monte Carlo a na jaře 2015 začaly motory plnit emisní normu Euro 6.

2.0 TDI CR (81, 103 a 125 kW) – za mne nejlepší motorizace. Výkon je plynule servírován a z obou výkonových variant dvoulitrového dieselu působí ta slabší kultivovaněji. Dech ztrácí pouze na dálnici při vysokých rychlostech, jinak ve všech ostatních jízdních režimech je znamenitým společníkem. Rozdíl mezi silnější 103 kW verzí je jen softwarový, pokud ale máte předokolku a chcete ji načipovat, nemusela by to vydržet převodovka konstruovaná na točivý moment do 250 Nm. Obecně nedoporučuji čipovat žádný vůz s DSG. Zvýšení výkonu totiž výrazně snižuje životnost převodovky, protože dochází k odlišným tlakům a prokluzům spojek. Z hlediska spolehlivosti bych volil verzi s výkonem 103 kW a splňující Euro 5. Stejně jako 103 kW motor splňující normu Euro 4 nemá ani tento vyvažovací hřídele a navíc je i technicky jednodušší.

1,6 TDI CR (77 kW) – dodával se jen s pětistupňovým manuálem, později s DSG převodovkou. Motor můžete mít jen s předokolkou. V inzerci jich je jen pár kousků, většinou ve verzi GreenLine. Jednotka má točivý moment 250 Nm/1500-2500 ot/min. Disponuje vždy filtrem pevných částic a splňuje emisní normu EURO 5. Vznětový čtyřválec má rozvod DOHC. V praxi budete jezdit za 6,5-7 l/100km. Když už něco zazlobí, je to vstřikování. V nabídce je aktuálně jen asi desítka kusů.

2.0 TDI CR (110 kW) - Tento motor nastoupil v roce 2015 s emisní normou Euro 6 a prodával se až do ukončení výroby v roce 2017. V inzerci je těchto motorizací asi třicet. Konstrukčně složitější motor používá AdBlue (nádržka je umístěna neprakticky v zavazadelníku a má objem jen osm litrů). Při koupi ojetiny s tímto motorem zkontrolujte funkci výfukových klapek, vstřikování močoviny a katalyzátoru SCR. To jsou věci, které mohou přijít k úhoně na podvozku při necitlivých jízdách v terénu. Osobně tento motor příliš nedoporučuji, raději bych dal přednost generaci dvoulitru splňujícím jen Euro 5. Viz. výše.

Pokud chystáte koupit Škodu Yeti s automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG (má ji asi 10% vozidel v nabídce), nechte si u dealera udělat kompletní diagnostiku elektroniky vozu – říká se jí bloky naměřených hodnot (BNH) a je výstupem z tovární diagnostiky ODIS nebo ze SuperVAGu. Pokud je na výpise u všech položek převodovky OK, nebo IO, je převodovka v pořádku. Pokud je na výpise zobrazena závada, podle čísla závady lze určit, o jaký problém se jedná. Typicky lze takto určit vadnou dvouspojku, resp. opotřebení dvouspojky načtením v některém z bloků. S pomocí šikovného mechanika tak můžete před nákupem ojetiny určit, v jakém stavu je dvouspojka, nebo kolik bude odstranění závady dvouspojky stát. Stav dvouspojek zkrátka žádným jiným způsobem nezjistíte.V šestistupňovém DSG se mění olej po 60 tisících kilometrech. Zásadním faktorem pro prodloužení životnosti DSG převodovek je pravidelná výměna oleje, což je naprosto klíčové zejména u šestistupňové varianty. A je třeba zdůraznit, že DSG převodovky potřebují vždy pouze originální olej předepsaný výrobcem, žádné náhrady.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.