0

Vybíráme dieselové auto na dennní dojíždění a cenou do 40 tis. Kč.

Jana denně najede až 160 kilometrů. Hledá auto, ve kterém tuto porci kilometrů zvládne s rozumnou spotřebou a s minimální hlučností v interiéru.
13.07.2021, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, lidi, prosím moc o rady. Už jsem přečetla milión recenzí, nemám nic proti tomu, čtení mě baví. Ale mám dovolenou a potřebuju urgentně koupit ojetinu a bohužel ne víc než za 40 tisíc. Už jsem oželela Mazdu 6, na tu si našetřím a koupím někdy za 3 - 4 roky. Zatím jsem zřejmě zaslepená, ale do užšího výběru se mi dostaly Mazda 3, Fokus a Mondeo. Pro informaci přidám, že auto používám denně, miluji ježdění. Jezdím 40 km po dálnici, pak po Brně a zase zpátky. Denně najezdím okolo 120 - 160 km. Moji synové mají staré oktávky 1.9 TDCi a spotřebu mají kolem 5 l /100km. Já počítám s větší spotřebou. Jezdila jsem Corsou 998cm2 a teď po ježdění oktávkami už zpátky nechci. Proto prosím o pomoc s rozhodnutím, zda Mondeo 2.0 nebo mi stačí Fokus 1.6 (Mazda asi bude dražší na opravy, že?) Potřebuju klimatizaci a tišší provoz, bolívá mě hlava z hluku. Na co se musím ještě zaměřit? A existuje něco na podobné úrovni? Děkuji vám, dobře se čtete. Jana

ODPOVĚĎ: Dobrý den Jano, dieselové auto s poměrně nízkou cenou znamená ve Vašem případě nutnost důkladné kontroly před koupí. Velmi zde totiž bude rozhodovat technický stav konkrétního kusu. Možností jak volit, máte mnoho. Přesto jsem z Vašich kandidátů vybral konkrétní motory, které by mohly ještě posloužit. Vzhledem k Vašemu nájezdu jsem se zaměřil na naftové motorizace.

Ford Focus, případně C-Max s motorem 1,6 TDCi 66 kW. Šestnáctistovka TDCi byla vyvinuta ve spolupráci s koncernem PSA a celkově tento motor patří mezi úsporné a relativně kultivované. Vzhledem k neoslnivému výkonu překvapivě postačí i slabší verze, kterou díky absenci filtru pevných částic mohu vřele doporučit. Silnější 80kW verze ve spojení s manuální převodovkou se bez filtru pevných částic neobjede. Výjimku nalezneme v kombinaci s převodovkou CFT, která filtr neměla. U šestnáctistovek se objevují závady EGR ventilu, což se může projevovat občasným poškubáváním zejména v tahu. Potrápit dokáže i těsnění vstřikovačů, které propouští naftu a nepatří mezi příliš odolné. Se stejným motorem můžete pořídit i Ford Focus.

U Mazdy 3 není výběr ojetin ve Vámi preferované ceně nijak velký. Vznětový motor 1,6 MZ-CD se nabízel ve dvou verzích. Slabší o výkonu 66 kW nemá filtr pevných částic a můžete na ni narazit u vozů z dovozu (u nás se nikdy neprodávala). Silnější verze má výkon 80 kW a stejně jako slabší verze pochází z dílny PSA a Fordu. Jde o spolehlivý motor, který mohu doporučit. Sporadicky dochází k poruchám EGR ventilu nebo k vydření ložisek turbodmychadla.

Možností je sáhnout i po Renaultu Mégane II s motorem 1,5 dCi 78 kW od r.v. 2006 Euro 4. U tohoto motoru byly původní solenoidové vstřikovače od firmy Delphi nahrazeny modernějšími, piezoelektrickými, které dodává Siemens. Renault také přidal dvouhmotový setrvačník a upravil tvar pístů. Výsledkem je tišší, klidnější chod motoru a další zvýšení výkonu, v tomto případě na 78 kW, a také snížení emisí a spotřeby paliva. Hledejte kousky se šestistupňovým manuálem.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pavlik, 26.07.2021 06:02


Pokud se ta auta dožila dneška, jako že většina ano, nebude ta spolehlivost zřejmě tak hrozná .
Většina zmíněných problémů je za ty roky dobře známá a relativně snadno i levně řešitelná v rámci preventivní údržby.
Petr Blažek, 26.07.2021 22:56

Ideální motor na LPG je motor FIRE od Fiatu, v jakékoli verzi. Najdete ho například ve Fiat Bravo, Lancia Delta, Fiat Tipo...
Pepe, 01.08.2021 12:02


Pežot 406 s 2,2 HDi je díky vyvažovacímu hřídeli příkladně tichý, odolný a relativně úsporný. I převodovka je oproti 2,0 méně gumová, kastle plně pozinkovaná. V D se za podobný peníz dá vybrat auto od soukromého provozovatele, nebourané. Za rozšíření obzorů netřeba děkovat
Vesy109, 23.09.2021 14:51
Mám ještě naštěstí původní Focus C-Max 1.6 TDCI 80 kW bez DPF, tudíž to má převodovku cft23, za co jsem jedině rád, motor šlape jako hodinky, sítka u turba jsou vyndané a vanu budu dávat novou už bez té vady, převodovku jsem koupil jinou za 4k a funguje, jen teď musím do Fordu na diag. kvůli spojení převodovky a auta, jinak převodovka už je tichá nekope, prostě jako nová.
danet - redakce TipCars, 24.09.2021 08:10


Dobrý den, máte-li chuť, napište o svém voze recenzi na TipCars: https://www.tipcars.com/magazin/napsat-recenzi-na-muj-vuz/ Hezký den

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2022, všechna práva vyhrazena.