Vybíráme auto pro tažení těžkého přívěsu

Pan Václav potřebuje pořádné auto na tahání přívěsu. Hračky typu SUV a zvednuté oplastované kombíky nejsou nic pro něj. Jaký opravdový teréňák vybrat?
09.11.2012, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Zdravím redakci TipCars.com. Potřeboval bych poradit s výběrem automobilu. Vlastním Opel Frontera 2,2DTI, vozidlo pohodlné, ale jelikož tahám těžké přívěsy, je to slabé. Tahám 2-2,5t, občas i v terénu. Hlavně couvám a na fronteře hoří hned spojka. Dle mého názoru potřebuji redukované rychlosti a uzávěrku.
Měl jsem zálusk na Hyundai Terracan, ale po přečtení recenzí se bojím. Mam totiž smůlu na výběr aut.
Prosím o radu V jakých vodách mam lovit.
Dík Václav


ODPOVĚĎ: Bohužel musím už několikátý článek začít podobnou drobnou výtkou. Jeden z nejdůležitějších parametrů Vámi hledaného vozu je mi zahalen tajemstvím. Je to cena auta. Bez toho, abych věděl, kolik asi hodláte do vozidla investovat, se bohužel musím omezit na trochu obecnější radu. Pokusím se vycházet z ceny Terracanu, tj. do cca 200 tis.

Víte, dříve to bylo o mnoho jednodušší. Teréňáků se vyrábělo pár modelů a hlavně bylo hned jasné, že to teréňáky jsou. To dnes je situace pořádně zamotaná. Marketingoví mágové ve službách automobilových koncernů vymýšlejí nové a nové modely a celé třídy na ukojení podivné chuti zákaznictva po zvýšených podvozcích a outdoorovém looku aut. Konstruktéři to potom konstruují, prodejci prodávají a lidé kupují. Na silnicích pak potkáváme úsměvné kreace typu Cross Polo nebo Roomster Scout. Přes kombíky na vyšším podvozku a s plasty na blatnících se potom dostáváme k více či méně praktickým SUV všech velikostí a cenových kategorií. Od Dacie Sandero po Cadillac Escalade. A nejhorší na tom je, že hranice mezi hodně terénním SUV a opravdovým teréňákem se stírá a je čím dál těžší ji odhalit.
A to je i případ Vámi zvažovaného Terracanu. Znám jej a přikláním se k názoru, že jde o opravdový off-road. Motor pochází z dílny Mercedesu a celé auto je velmi robustní a funguje dobře v terénu i na silnici. A to i s přívěsem (osobní zkušenost). I spotřeba je vzhledem k váze vozu a objemu motoru (počítám s turbodieselem 2.9) velmi přijatelná. Viděl jsem ale kusy, kde nevydržela převodovka. Kvůli tomu a spotřebě bych šel po manuálu. A dále pozor na chlazení motoru. Rád zlobí termostat a čidla. No ale vzhledem k cenám na trhu ojetin si myslím, že Terracan není vůbec špatná volba. Hlavně ve srovnání s ostatními korejskými čtyřkolkami (Santa Fe, Sorento, Rexton), které nejsou sice špatnými auty, ale pro Vaši potřebu jsou už moc SUV. Ale v nabídce korejských ojetin je i jeden opravdový teréňák ze staré školy. Pokud chcete investovat opravdu co nejméně a získat nekompromisní off-road s minimálními náklady na údržbu a vysokou užitnou hodnotou, jděte do předchůdce Terracanu. Do Hyundai Galloper (také byl prodáván jako Galloper Exceed). Jen pohodlí je v něm menší a výkon motoru 2.5TD je možná trošku nižší, ale tenhle starý dříč je jako lokomotiva. Pomalu se rozjede, ale pak jede pořád. S přívěsem i bez něj, přes hory a doly. Jak je možné, že je tohle staré a tak málo známé auto tak dobré? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Je to totiž převlečená generace starého dobrého Mitsubishi Pajero z osmdesátých let.
A tím se dostávám tam, kam jsem směřoval už od začátku. Kdybych měl parafrázovat Vaši otázku „V jakých vodách mám lovit?“, musel bych Vás nasměrovat přes půl zeměkoule, až na samý východ Asie omývaný vodami Tichého oceánu a jeho okrajových moří. Do Země vycházejícího slunce, do Japonska. A dnes se vedle samurajů a gejš vybaví mnohým při vyslovení jména této země i auta. Kdo mě zná, nebo už četl nějaký můj výplod, asi ví, že mně teda rozhodně ne. Ale právě v segmentu velkých a opravdových off-roadů mě japonské automobilky přesvědčily. Ale o mě nejde. Ony totiž přesvědčily miliony lidí na celém světě a pouště, džungle a hory této planety se staly zkušebním polygonem, který tato auta a od nich odvozené pick-upy zvládají s bravurou a spolehlivostí. Asi je jasné, že tady nebásním o Nissanu Qashqai nebo o X-Trailu s vrtošivým Renaultem 2.2 DCi v útrobách. Zvláštní je, že se nebavíme o specialistech na vozy 4x4 z Fuji Heavy Industries, tedy o vozech Subaru. Ani o Mazdě CX-„něco“ nebo o Hondách „něco“-RV. Zapomeňte na Outlandery , populární a spolehlivé RAVky, dokonce i na povedenou Grand Vitaru. Japonský automobilový průmysl nabízí totiž již desítky let trojhvězdí super kvalitních a vskutku pravověrných off-roadů . Jejich jména jsou: Toyota Land Cruiser, Mitsubishi Pajero a Nissan Patrol. Všechny se vyrábí už dlouho a nemá cenu tu hodnotit jednotlivé generace a motorizace. To si vyberte podle toho, kolik chcete utratit. Všechna tahle auta, ať stará pět nebo třeba dvacet let, jsou opravdovými dělníky. Vaši „smůlu na výběr auta“ můžete eliminovat výběrem zachovalého a dobře servisovaného kusu. Musíte se smířit s tím, že bude vzhledem k roku výroby velmi drahý, ale věřte, že za své peníze získáte kus poctivého auta. Opravdový off-road, který si na nic nehraje. Když koupíte dobrý exemplář některého z těchto aut, máte vystaráno.
Pokud ale nechcete lovit v mořích tak vzdálených, vězte, že i v Evropě máme ostrovní velmoc, kde se vyrábějí kvalitní off-roady. Samozřejmě mám na mysli Velkou Británii a firmu Land Rover. Doporučil bych model Discovery. Všechny generace jsou vynikající. Ta s nezničitelnými motory TD5 se mi opravdu zamlouvá a je dostupná ve virtuálním cenovém rozmezí, které jsem si stanovil podle Terracanu. Jenom při nákupu pozor na stav systému zvedání zádi vozu. Oprava měchů vyjde na nechutnou sumu, ale zase díky nim snad žádné auto netahá přívěs s takovým přehledem jako právě „Diskárna“.
No a na konec ještě jeden návrh. Velmi dobré auto, které by jistě zvládlo Vámi požadované úkoly, přičemž by umělo být i velmi pohodlné, je Jeep Grand Cherokee. Pětiválec 2.7 nebo „třílitr“ v nové generaci od roku 2005 jsou dobré a auto disponuje kvalitou, silou a při velkých schopnostech v terénu také vynikajícím komfortem. Pozor si dejte na náplň diferenciálů a vůbec starší generace (která asi přichází v úvahu) má ráda originální náplně. No a na silnici není tak dokonalá, jako ta novější. Ale to platí pro většinu výše popsaných aut.
Záměrně jsem vynechal nejzarytější off-roady jako Mercedes G-Klasse, Land Rover Defender či dokonce Hummer. Vyrozuměl jsem z Vaší otázky, že přeci jenom většinou jezdíte s autem po silnici. Snad jsem Vám trochu poradil, přeji mnoho štěstí při výběru a mnoho bezproblémových kilometrů, ať už „on“ nebo „off“ the road.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Mashur, 09.11.2012 11:59


Po novém pokukuji, ale bojím se DPF. Jaké s tím máš zkušenosti?
Attila, 09.11.2012 12:59
At uz vyberete auto jakekoliv,
auto musi byt bezpodminecne vybaveno redukci a zaverkou diferencialu. Teprve s touto vybavou jste schopen pomaleho pohybu v terenu. Ruzna v clanku zminovana auta maji ruzne vybavy, takze na toto pozor!
subarák, 09.11.2012 17:33
Byl jsem zvědav, co že nových informací se dozvím, a nic. To, že existují na trhu auta jako N.Patrol, M.Pajero nebo T. Landcruiser je skutečně závažná informace, to jistě tazatel nevěděl. Jenom malá informace k Hjondé Terracan, jeden klient ho měl, a ve 100tis. km mělo dojít na jakousi velkou servisní prohlídku, s výměnou rozvodů, brzd a i výfuku (nevím proč), a autorizovaný servis za to údajně žádal 150tis kč, což mi přijde dost neuvěřitelný ale jak jsem koupil, tak prodávám (totéž udělal i dotyčný s tím Hjondé,tedy prodal). Ještě malá poznámka k couvání na redukci, to je sice dobrá myšlenka, ale je třeba si uvědomit, že zařadit redukci u většiny aut jde až po přiřazení přední nápravy (auta bez mezinápravového diferencialu) a to nelze použít na nekluzavém podkladu, tudíž couvání na suchém asfaltu na redukci pak není možné(tedy je, ale může mít fatální následky). Přeji tazateli šťasnou ruku při výběru a hlavně si nechte dostatečnou finanční rezervu na nutný servis po koupi, odhaduji asi 50% ceny vozu, tyhle auta nová stála 1mega a víc a ceny servisu a údržby tomu odpovídají, jenom jedna sada pneumatik může přijít na víc než 20tis, a bez dobrých pneumatik a kor v terénu nic nezmůže ani Hammer.
Pavlik, 09.11.2012 18:58


Zkušenosti s DPF mám zatím úplně stejné jako s Meganem 1,5 DCI (s DPF) za cca 200 tisíc km - o DPF "vůbec nevím". U obou aut je v manuálu vypsaná hláška PC a pokyny jak se po jejím zobrazení chovat, ale já ji nikdy neviděl (i když x-trail má najeto teprve cca 25 tisíc). DPF je strašák na lidi, který reálně dělá problémy pouze v případě trvalého městského provozu nebo v případě výrazné převahy krátkých jízd - a pro takový druh provozu je jakýkoli diesel tak jako tak naprosto nevhodný. Jinak 2,0 Dci je výborný, výkon i spotřeba je dobrá, turbo je chlazené vodou a rozvody skutečně spolehlivým řetězem - konstruktéři z koncernu by se mohl učit jak se to má dělat .
Marek, 02.03.2017 14:51
Dobrý den, nejsem příznivcem hádek v diskuzích,ale tentokrát mi nedalo zůstat pasivním. Patřím již ke starším ročníkům a celý svůj motoristický život používám vozidla typu offroad. Jednalo se většinou o Patroly, Pajera, L200, Hiluxe atd. Provozujeme odtahovou službu a vozidla výše uvedené kategorie používáme k tahání osobních vozidel na přívěsech, vyprošťování a Géčko je vybavené odtahovou nástavbou s brýlemi. V současné době používám Toyotu Hilux a ještě vlastním MB G 2,9D. Rád bych kolegu Subaráka uvedl trošku do obrazu. Vždy při couvání s naloženým přívěsem používám redukce a to z důvodu šetření spojky. Redukce Vám u naloženého auta/klidně i s vlekem na dvě osobní auta/ se slušným točivým momentem umožní couvání do kopce,do vjezdů zahrad a servisů většinou pouze na volnoběh a velmi šetří spojku. 90% těchto situací je na suchém asfaltu a nikdy se nám nepoškodila převodovka ani rozvodovka ani diferák. V čem musí být uživatel takového offroadu velmi opatrn, když ještě přidá k redukcím uzávěrku diferenciálů, zejména předního. V ten okamžik Vám diferenciál neumožní rozdílné otáčky jednotlivých na kol na nápravě a je nadměrně zatěžován. Možná zajdu do extrému,ale velmi jsem ocenil u starších typů offroadů mechanické zámky předních nábojů. Mají nevýhodu, že v terénu musíte vystoupit do bláta a náboje zamknout, ale obrovskou výhodu, že zejména v létě a na suchu Vám umožní využívat redukce a používat při tom v podstatě pouze zadní nápravu. přeji všem mnoho šťastných kilometrů. Marek

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.