Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

VW Touran – jaký benzínový motor zvolit pro tříletý kousek?

Poradna
František Mašek | 01.08.2022
Luděk hledá zánovní Touran na kratší popojížďky do města. Bude 1,5 TSI tou správnou volbou?
DOTAZ: Dobrý den, dostal jsem od manželky za úkol vybrat auto, kterým se budeme přesvouvat od záři po Brně a okolí s dětmi do školy, za kroužky a po nákupech. Máme tři malé děti, takže volba padla zatím na Touran. Chceme něco do tří let stáří a cenově do 600 tisíc korun. Prozatím chci projet 1,5 TSI a uvidíme, co na tento motor v Touranu říkáte? Je tu ještě nějaká alternativa v podobě jiného motoru do města? Děkuji, Luděk.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Luďku, motor 1,5 TSI ( řada EA211 Evo) o výkonu 110 kW se do Touranu dostal v roce 2018 a moc dobře se neuvedl.

Majitelé verzí s manuální převodovkou řešili problémy při rozjezdu (při přeřazení z prvního na druhý stupeň) se studeným motorem (do teploty 70°C), kdy motor cukal a ztrácel dočasně výkon. To už by ale mělo být u prodávaných kousků vyřešeno svolávací akcí, na které se aktualizoval SW.

Spotřeba je hodně závislá na stylu jízdy, ale když se budete krotit, na údaje uváděné výrobcem se můžete dostat. Úspora paliva je možná díky vypínání dvou válců a u DSG převodovky díky režimu tzv. plachtění. Právě možnost spojení tohoto motoru s automatickou dvouspojkovou převodovkou DSG řadu majitelů přesvědčí pro městský provoz. Automatem aktuálně disponuje zhruba polovina bazarových kousků. Mým tajným tipem je ale Touran s motorem 1.0 TSI (kód motoru CHZD), tedy s přeplňovaným řadovým tříválcem o výkonu 85 kW. Ten v roce 2019 nahradil dřívější 1,2 TSI 81 kW.

Tourana s tímto motorem ale v tuzemských bazarech nekoupíte, musíte pro něj do Německa, kde začíná v přepočtu od 460 tisíc korun. Je vždy spojen jen s manuální převodovkou, na druhou stranu se zde objevují i praktické sedmimístné verze. Pokud Vám tedy nevadí nižší výkon a manuální řazení, mohl by být tento motor také velmi dobrou volbou. Za stejné peníze totiž v tomto případě koupíte mladší ročník s menším nájezdem.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
3.0 z 5 (60%)
Hodnoceno: 10x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů