Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

VW Arteon – jaká je spolehlivost dieselových motorů po faceliftu?

Poradna
František Mašek | 02.04.2024
foto: VW
Mirek zvažuje pořízení tříletého Arteonu po faceliftu s motorem 2.0 TDI 110 kW. Jak je na tom tento celohliníkový diesel se spolehlivostí?
Dotaz
Dobrý den, prosím o váš odborný názor na Volkswagen Arteon 2.0 TDI 110 kW, ročník 2021, výbava elegance, nájezd 68 tisíc kilometrů za cenu 680 tisíc. Je tento motor spolehlivý? Někde jsem vyčetl, že jde o jiný motor před a po faceliftu, i když má stejný výkon. Je to pravda? Děkuji, Mirek.

Odpověď
Dobrý den Mirku, ano, máte pravdu. Volkswagen Arteon po faceliftu (proběhl v polovině roku 2020) dostal celohliníkové dieselové dvoulitry v naladění 110 a 147 kW. Slabší provedení má vždy jen pohon předních kol. Jednotka EA 288 Evo má na rozdíl od předchůdce třeba hliníkový blok nebo oddělené chlazení pro blok a hlavu. Nechybí ani elektronicky ovládané vodní čerpadlo, elektronické natáčení lopatek turba a dvojité vstřikování močoviny se dvěma SCR katalyzátory. Celkově jde tedy o složitější motor, jehož spolehlivost při vyšších nájezdech zatím zůstává otázkou.
To platí i o silnějším naladění (147 kW), kde se Arteon nabízel volitelně také s pohonem všech kol (pozor, o čtyřkolku je třeba se starat, konkrétně nezapomínejte na výměnu oleje v diferenciálu po 60 tis. km). Tato verze má ale vždy automatickou DSG převodovku DQ 381, tedy sedmistupňovou mokrou, vcelku spolehlivou skříň. U ní stačí vyměnit olejovou náplň vždy až po 120 tis. km.

Jinak technický základ Arteonu je shodný se Superbem a Passatem. Snad jen brzdy by mohly být odolnější vůči korozi, pozor také na jejich přehřátí. Celkově tedy za mne má Arteon 2.0 TDI při takto nízkém nájezdu palec nahoru.
Výběr starších kusů s touto motorizací je na tuzemském trhu dostatečný. Kousků po faceliftu aktuálně na tipcars.com nabízíme přes čtyřicet, Vámi vybraný vůz je v nižším cenovém spektru. Většina vozidel pochází z firemních vozových parků, měly by tedy mít v pořádku servisní historii a navíc nabízejí odpočet DPH.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů