zpět

Volvo V40 nebo Ford Focus?

Náš čtenář uvažuje nad zakoupením Volva V40. My mu poradíme alternativu v podobě Fordu Focus, který je podle nás lepší volbou.
29.09.2017, poradna

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, chci koupit druhé auto do rodiny a na doporučení známého se zajímám o Volvo V40, pravděpodobně s benzínovým turbomotorem. Doporučíte toto auto? Případně prosím navrhněte alternativu. Děkuji, Kvapilík.

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Kvapilíku, vaši volbu schvaluji, V40 je totiž docela povedené auto. A teď nemyslím jen motory nebo jízdní vlastnosti, ale hlavně jeho celkovou spolehlivost, kterou lze s odstupem pěti až šesti let zhodnotit. Model se totiž na tuzemský trh dostal v roce 2012. Pokud budete koukat po benzínu, nejčastěji narazíte na 1,6 s výkony 88 kW, sporadicky pak na T3 110 kW a T4 132 kW. Je to stejný motor, který jezdí ve fordech s označením EcoBoost. Je spolehlivý, takže se jej bát nemusíte. Prodávat se začal až v roce 2013 a pod kapotou jej mají auta označená jako T2. Od roku 2015 se pak v bazarech objevují i modely T2 s benzínovým dvoulitrem o výkonu 90 kW. Na nejvýkonnější model s označením T5 u nás téměř nenarazíte, jde o pětiválec (187 kW), který si v případě zájmu musíte dovézt z Německa.
Před koupí zkontrolujte interval výměny rozvodů - dle motorizace jde o 180-240 tis. km. Pokud si nejste jisti nájezdem, vyměňte je preventivně. A pokud náhodou koupíte auto s automatickou převodovkou (je jich v prodeji asi čtvrtina z celkového počtu), vyměňte po 60 tis. km převodový olej, převodovka se vám odvděčí vyšší spolehlivostí.

Aktuálně jsou v nabídce jen tři benzínové šestnáctistovky, zbytek jsou zmíněné dvoulitry s výkonem 90 kW. Ceny dnes začínají na nemalých 400 tis. Kč. A právě z tohoto důvodu bych se podíval po Fordu Focus, který je s V40 technicky spřízněn. Proč Vám toto auto doporučuji? Oproti Volvu jej totiž koupíte i v kombíku. A navíc výrazně levněji. První motorizace 1,6 EcoBoost začínají na 200 tis. Kč. Výběr v tuzemských bazarech je také větší než u Volva. Aktuálně se nabízí 12 focusů s tímto motorem, sedm z nich jsou kombíky. Pokud odhlédnu od motoru, tak nejvýraznějším rysem jízdních vlastností focusu je ideální vyváženost mezi chováním při ostré jízdě po hladké silnici a pohodlným vymetáním výmolů českých vozovek. Osvědčená kombinace zavěšení typu McPherson vpředu a víceprvkového řešení zadní nápravy se stará o sebejistotu focusu za všech okolností. Podvozek v zatáčkách nerozhodí jen tak nějaký nenadálý hrbol, vzorná je ale především ochota, s jakou se předek vrhá do zatáček. Zdatně mu v tom pomáhá na poměry dnešních běžných aut celkem komunikativní řízení, a to navzdory faktu, že focus dostal podobně jako většina konkurentů proklínaný elektrický posilovač s progresivním účinkem. Také boční náklony jsou minimální a karoserie je i v případě kombi celkem tuhá. Na dálnici je potěšující i dobré odhlučnění kabiny.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.