0
zpět
9625

Volvo S60 - vybíráme nejlepší benzínový motor

Náš čtenář by rád první generaci Volva S60 s benzínovým motorem. Pokusíme se doporučit ten nejvhodnější.
24.04.2018, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, přemýšlím, zda koupit Volvo S60. Mé cenové možnosti jsou do 200 tisíc korun. Vzhledem k mému omezenému nájezdu bych rád benzínový pětiválec. Můžete mi doporučit ideální motorizaci? Děkuji, s pozdravem A. Pavlík.

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Pavlíku, nejdříve se pojďme podívat, co si za svých 200 tisíc korun budete moci vybrat. Na tuzemském trhu je výběr značně omezen - pokud se podíváme do inzerce, najdeme zde jen pár poptávaných vozidel s benzínovými motory s nájezdy 150-200 tisíc kilometrů. Proto se doporučuji podívat za hranice, kde je výběr radostnější. Nájezdy vozidel nabízených na německém trhu jsou velmi podobné, což ale při nešizeném servisu nepředstavuje žádnou komplikaci. Vždy rozhoduje technický stav konkrétního vozidla. A teď k motorům. Osobně bych nejdříve hledal prověřené atmosférické 2,4i s výkonem 103, nebo 125 kW. Případně bych se nebál ani motorů s turbem, například 2,5T 154 kW, který se prodával od roku 2003, nebo 2,4T 191 kW, který se prodával od 2004. Až naposled bych si nechal model S60 R s výkonem 220 kW. Svezení to bude krásné, ale motor kombinuje takřka vše, z čeho by mohl v budoucnu vylézt nějaký problém: počínaje jízdním stylem předchozích majitelů, pokračujíc přes elektronicky řízené tlumiče, pohon AWD, celkově přetíženou mechaniku pohonu a konče třeba množstvím specifických drahých dílů.

Motorizace 2,5T 154 kW
I když se ale dají slabší motorizace označit za spolehlivé, přesto je dobré zmínit i jejich nejčastější neduhy. Zážehové motory občas trpí na EGR ventily, objevují se však i problémy se škrtícími klapkami, ale i tzv. vahami vzduchu a lambda sondami (zde už asi hraje roli i obecně velký nájezd Volv). Dále „čipovaným“ turbomotorům (zejména u verzí S60R) může prasknout blok, naopak s turbodmychadly zde při dobrém zacházení (dochlazování po jízdě atd.) celkově moc problému není (diesel i benzín bez rozdílu). Podvozek má velice slušnou odolnost, volné čepy spodních předních ramen se v praxi začaly vyskytovat až kolem hranice cca 150 tisíc km, pouze verze z prvních ročníků výroby měly silentbloky ramen s nízkou životností - byly však záhy měněny za pevnější a ty dnes už na ojetinách najdeme vždy. Zadní náprava typu Multilink je s výjimkou příplatkových verzí s nivomatem i po letech celkem bezproblémová.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.