Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Volkswagen Tiguan – koupit čtyřletý kus s nejsilnějším BiTDI?

Poradna
František Mašek | 23.12.2022
foto: VW
Radim má v hledáčku nejsilnější dieselový Tiguan s nájezdem necelých 100 tis. km. Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? Poradíme.
Dotaz
Rád bych znal váš názor na VW Tiguan 2018, nafta 176 kW. Moc jich u nás nejezdí, takže vůbec nevím, co si o něm mám myslet. Každopádně to asi pojede dobře. Chystám se jej projet, je to podle fotek hezké auto, cenově 750 000 korun, pětimístná verze, automat, čtyřkolka, nájezd 89 000 kilometrů. Děkuji, Radim

Odpověď

Dvoulitr s biturbem jezdí skvěle, spotřeba přitom není vysoká.
Dobrý den Radime, dvojitě přeplňovaný dvoulitr řady EA 888 s točivým momentem 500 Nm u nás nebyl nikdy zcela v popředí zájmu.

Většina prodejů nových Tiguanů se realizovala s klasickým TDI. Proto ani mezi ojetinami není kdovíjaký výběr (aktuálně na TipCars najdete jen cca 5 kousků BiTDI).

Většinu kupujících odrazovala cena nového vozu, v základu cca 1150 000 Kč + příplatky za další výbavu. Prodloužená verze Allspace byla ještě dražší. Z tohoto pohledu jsou tak dnešní ceny starších kusů mnohem zajímavější.

Také jízdně se dvojité přeplňování od toho jednoduchého liší. Motor má plynulejší zátah a auto plynule zrychluje už od cca 1300 ot/min. Nejdříve pracuje menší turbo s proměnnou geometrií lopatek, následně se připojuje větší. Za mne je dynamika opravdu vynikající (zrychlení z 0 na 100 km/hod zvládne za 6,5s), a to za zachování přijatelné spotřeby. Já osobně jsem s testovacím kouskem jezdil za necelých osm litrů na 100 km.

Sedmistupňová automatická převodovka DSG je naladěna příjemně. Před nákupem ale prověřte včasné výměny motorového oleje předchozím majitelem, stejně tak u čtyřkolek s označením 4Motion je dobré měnit olej v Haldexu po 60 tis. km nebo třech letech.

V případě automatických převodovek najdeme v Tiguanu druhé generace dva druhy. Prvním je převodovka s označením DQ 500, kde je třeba měnit olej každých 60 tis. km, v novější DQ 381 pak stačí olejovou náplň měnit až po nájezdu 120 tis. km.

Jak je vidět, důsledná kontrola servisní historie je v případě nákupu staršího Tiguanu velmi důležitá. Tento model charakterizují zatím stále poměrně vysoké ceny ojetin a poměrně malý výběr.

Poohlédnout se můžete samozřejmě i v Německu. Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
2.6 z 5 (52%)
Hodnoceno: 7x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů