Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Volkswagen T-Roc: který benzínový motor hledat v bazaru?

Poradna
František Mašek | 25.09.2023
Jindra hledá starší T-Roc s benzínovým motorem. Která jednotka je nejlepší volbou z hlediska dynamiky a spolehlivosti?
Dotaz
Dobrý den, máme v rodině všichni kvůli dobrému servisu koncernová auta a po golfu bych chtěl nějakou změnu. Líbí se mi T-Roc v benzínu. Chtěl bych něco silnějšího než 1.0 TSI. Buď 1,5 TSI nebo dvoulitr. Tyhle motory ale neznám z hlediska spolehlivosti. Budu hledat T-Roc s automatem, čtyřkolku nutně nepotřebuju, ale když bude, uvítám. Děkuji za Váš názor, který benzín by mohl být pro mne nejlepší. Jindra.

Odpověď
Dobrý den Jindro, ve Vašem případě bych u prodejců hledal T-Roc s motorem 2.0 TSI o výkonu 140 kW splňující emisní normu Euro 6 BG. Ten doporučuji ze všech benzínových motorů nejvíce. Má kódové označení DKZA (s filtrem pevných částic) a CZPB (bez něj) a používá technologii dvojitého vstřikování (kombinace přímého a nepřímého vstřiku). Tento motor s rozvodovým řetězem se pro městský provoz hodí nejvíce, protože svou konstrukcí zajišťuje čisté sací kanály i při krátkých jízdách. Pokud má auto automat, jedná se o verzi označovanou jako DQ381, tedy mokrou sedmistupňovou DSG převodovku. U tohoto automatu měňte převodový olej po cca 100-120 tis. km.

Koncem roku 2021 při faceliftu ale DKZA nahradila verze DNNA se stejným výkonem 140 kW, která má už jen přímé vstřikování s ještě vyšším tlakem. Tento motor má vyšší kompresi a také větší objem olejové náplně motoru, konkrétně 6,6l vs. 5,7 litru. Použité je také odlišné turbodmychadlo. Bohužel ale stejně jako ostatní přímovstřikové motory při krátkých jízdách karbonuje a ředí motorový olej benzínem.

Výhodou T-Rocu s tímhle dvoulitrem je také instalace propracovanější víceprvkové zadní nápravy, což v reálu pocítíte lepšími jízdními vlastnostmi. Ve svém dotazu jste zmínil pohon všech kol. Ten dostanete s tímto motorem vždy, při testovací jízdě (při vyšší rychlosti) ale prověřte, zda nehučí zadní diferenciál, což by značilo opotřebená ložiska rozvodovky, případně poškození zubů (ve druhém případě je nutné vyměnit celou spojku i s rozvodovkou).

Připomínám, že u systému 4Motion je třeba měnit kvůli postupné degradaci olej ve spojce Haldex každé tři roky nebo po 60 tis. km. Olejová náplň je i ve zmíněné rozvodovce, zde bych se nebál preventivně vyměnit olej po 100-120 tis. km. Vždy ale používejte pouze originální oleje od VW a nechte tyto úkony provádět jen proškolený personál. Už jsem slyšel o situaci, kdy mechanik omylem místo oleje ve spojce vypustil olej z rozvodovky, který pak nedoplnil, což znamená po pár stovkách kilometrů neopravitelnou destrukci rozvodovky.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů